Navrat na hlavni stranu

Jaromir Nohavica opet v Torontu
Mam rad pisnicky Jarka Nohavici. Miluji jeho humor i melancholii, ktera je za nimi. Podobne jako Bezruc je slezskym patriotem. Vzdycky, kdyz jsme se ve skole ucili basnicku Bernard Zar (Slezske pisne), tak jsme meli vysvetleni: Bernard Zar zapira svuj puvod a materstinu. Ve skole nam tvrdili a dodnes na webovych strankach muzeme nalezt toto vysvetleni: Bernard Zar se stydi za svou matku, ktera neovlada nemecky jazyk, o nemz Zar tvrdi, ze je jazykem "lepsich lidi". Kdyz si do domu pozve navstevu, matku vyhani, aby mu neutrzila ostudu. Tezce onemocni a zahy nato umre. Smutecni rozlouceni knez podava v nemcine. Pouze stara matka, jez prezila vlastniho syna, se tise modli krasnou ceskou reci a ukazuje tak priklad cestneho cloveka, ktery nepodlehl reci cizi. Tolik ucebnice az do dnesnich dnu.
Problem je ale v tom, jak mi vysvetlil muj bratr tesne pred smrti, ze se v basni nikdy nemluvi o nemcine a o cestine. Take proc by si Bernard Zor mel rikat Zar a nezvolil nejake nemecke prijmeni. Nikde totiz v cele basni neni ani slovo o nemcine. Panska rec je totiz spisovna cestina, zatimco jeho matka mluvila beskydskym narecim, ktere zkracuje dlouhe "a" na "o". V basni se ani nemluvi o knezi, ktery se modli nemecky: a reci panskou modli se sbor.Kriz reci panskou lze mrtvemu slavu A spisovnou cestinou rozhodne neni jazyk prokletych pariu - citujme opet basen: maticka (modli se) prokletych pariu reci,(nemuze jinak, neni to vzdor, nemluvi jinak, kdo z Beskyd a z hor!)
Jarek Nohavica je pokracovatelem slezske poezie. Zpiva jak v slezskem nareci, tak v polstine, cestine i slovenstine. Je svuj.
Co se mne na nem nelibilo, kdyz se stavel do pozice bojovnika za svobodu. Jeho politicka prohlaseni mne nekdy pripadala lacina a nemel to zapotrebi. To tentokrat pri jeho koncerte chybelo. Pouze jednou zminil obdobi minuleho rezimu. Byl jsem tomu rad.
Neni zadnym tajemstvim, ze jsem dostaval pred jeho koncertem jak dotazy na jeho minulost, tak i obcas nekdo nechal nejaky vzkaz na zaznamniku. Lustracni afery se objevi temer pravidelne vzdy po okurkove sezone. Nyni se objevilo v tisku podezreni na spisovatele Milana Kunderu. Budou lidi, kteri ho budou hajit, jini ho budou odsuzovat. Nepatrim do ani jedne skupiny. Filozofka Bozena Komarkova kdysi v osmdesatych letech o nem rekla: "Ja tomuhle svymu zackovi nejak nemuzu prijit na chut." Co mne na Kunderovi vadilo, ze vzdy zustaval tajemne moudry, vsichni byli tak nejak naivni az hloupi. Pouze autor se usmival jaksi z povzdali. Jeho ironie nad jakymkoliv entuziasmem mne vadila asi nejvic. Kdyz mel naznacit cestu, tak i v totalite se dalo nekam uniknout. V Nesnesitelne lehkosti byti je to vesnice, nekde v pohranici. Problem je ale v tom, ze z totality se nedalo uniknout a cim vic je clovek sam, tim vic je pod drobnohledem. Vzpomnel jsem si, jak stejne naivne Carli Soukup chtel zmizet v Bohuslavicich nad Metuji, pobliz Nachoda. Vydrzel tam presne par hodin nez prijeli mistni estebaci a ctyri hodiny ho mlatili, az se zabalil a odjel do Prahy. Kundera me nejak neoslovuje, zatimco Nohavica ano. Minulost a pamet neni pouze specificky ceskym problemem, co napriklad priznani Güntra Grasse v Nemecku. Ci dalsi nositel Nobelovy ceny Nor Knut Hamsun (1859-1952), autor slavneho romanu Hlad.
Nedavno jsem o tom hovoril se svym pritelem Petrem Chudozilovem. Vyslovil jsem nazor, ze by mne nepripadalo fair si nekoho, komu verim, kontrolovat pres Cibulkovy seznamy. Navic bylo pomerne lehke pro lidi, kteri se nijak neexponovali, aby v techto seznamech nebyli a kolik lidi s jakymkoliv totalitni rezimem spolupracovalo, aniz by k tomu bylo nuceno a pri tom nic nepodepsali a jsou dnes cisti.
Chtel jsem se podivat na svou minulost v archivu StB v Pardubicich, ale bylo mi oznameno, ze se moje papiry ztratily. Pak se objevilo trinact stranek a pouze jedina informace, ze jsem se setkal se svymi prateli v roce 1989 na Balatonu pri Baptisticke konferenci. Tato informace byla naprosto zhovadila. Zadna baptisticka konference se tam nekonala. Pouze jsme to nazvali pracovne Druhe alkoholicke symposium.
Kdyz jsem si postezoval svym znamym, dostalo se mi jednoducheho vysvetleni: Tvoje papiry nebyly zniceny, ale nachazeji se v archivu I. spravy, ktera delala zahranici a tam se nikdo nikdy nedostane. To podleha i dnes tomu nejprisnejsimu utajeni.
V Bibli je napsano: "Nesudte, abyste nebyli souzeni!" A asi bych vubec nesoudil v okamziku, kdy dukazy jsou tak vratke jako treba v pripade Milana Kundery.
Jenze myty se objevuji a pak ziji svuj zivot a nikdo si je uz neoveruje a tak generace a generace veri, ze vlastenec Bezruc bojoval proti ponemcovani v Ostrave. Doufejme, ze neco podobneho nepostihne i Jaromira Nohavicu.
Ales Brezina

Navrat na hlavni stranu