Navrat na hlavni stranu

Za Jaroslavem Kytlem


Vzdycky jsem si myslil, ze jestlize nekdo z nas svym zivotem vyplni cele stoleti, bude to Jaroslav - nebo Jerry, jak jsme mu skoro vsichni rikali - Kytl. Vsichni jsme obdivovali jeho energii, jeho zivotni elan. Nevyplnil. Jeho cas se naplnil 3. srpna 2008. Bylo mu 87 let.
Svuj zivot, zity v nekolika zemich na dvou kontinentech, zacal 18. ledna 1921 v Kupicove na Volyni (tehdy v Polsku), kam se jeho rodina odstehovala v roce 1870. Jaroslavove babicce (vratila se do Ceskoslovenska v roce 1947) bylo 9 roku. Zivot v Kupicove tekl klidnym tokem. Az do Mnichova. Az do 17. rijna 1939, kdy si Hitler a Stalin Polsko rozdelili a Kupicov a polskou Volyn obsadila sovetska armada. Jaroslav se se skupinou kamaradu pokousel o prijeti do ceskoslovenske armady, jejiz jednotky se pod vedenim generala Svobody posunovaly z oblasti Krakova dale na vychod. To se jim podarilo az 18. dubna 1944, kdy Jaroslav odejel do letecke skoly v gruzinskem Telavi. V Telavi zustal do konce valky, kdy odletel do Ceskoslovenska. V Ceskoslovensku byl odvelen do posadky v Zatci. Dlouho se tam neohral. Prisel unor 1948 a komunisticky puc. O nekolik mesicu pozdeji - 5. listopadu - Jaroslav se svym bratrem Josefem (ktery slouzil v zapadni armade) opustil Ceskoslovensko a 5. rijna 1949 se vylodili v Halifaxu. Jaroslav nejdriv zamiril do Manitoby, ale nakonec se usadil v Torontu.
Tento kupicovsky rodak (ktery mimo jine vypocital, ze za sveho zivota ujel na kole vzdalenost mezi zemi a mesicem) se nejen ukazal zdatnym obchodnikem, ale predevsim nas vsechny obohatil svoji vic nez padesatiletou praci v kostele sv. Vaclava, v Masarykove institutu, v Ceskoslovenske obci legionarske, v Ceskoslovenskem (pozdeji Ceskem a Slovenskem) sdruzeni. V kostele sv. Vaclava obycejne sedaval se svym prasynovcem, panem Victorem Tichym ml. a se svoji svagrovou, pani Ruzenou Kytlovou. Letos v lete navstivil zem, kterou pokladal za svoji vlast (i kdyz se narodil jinde) a potesila ho navsteva mladsiho bratra Vaclava a jen nekolik dni pred smrti s celou rodinou radostne oslavil navrat sve milovane pranetere Josefinky z Francie, kde studovala francouzstinu. Smrt prisla pokojne a tise, ve spanku. Jaroslav proste jeden vecer ulehl na teto zemi a probudil se na konci tunelu, jimz musi projit kazdy z nas. Zanechal za sebou svetlou stopu a echo zivota, ziteho cestne a stedre. Bude nam chybet. Jeho rodine - vim, jak ji mel rad - svym jmenem a nepochybuji i jmenem vsech jeho kanadskych krajanu - vyslovuji uprimnou soustrast.
Josef Cermak
***
Za Helly Haidelmayerovou


"Elegantni, distingovana, inteligentni a velice pratelska dama", tak ji ve svem rozlouceni pri pohrebnim obradu v Torontu dne 5. srpna 2008 popsala Blanka Rohnova, mistopredsedkyne Ceskeho a Slovenskeho sdruzeni v Kanade a posledni predsedkyne Damskeho odboru sdruzeni. Marie Paulyn se ve svem rozlouceni jmenem Ulyssean Society zminila o Hellyne "nadhernych vlasech, roubicich aristokratickou tvar", o pratelstvi s Johnem McLeishem, o Hellyne telesnem i dusevnim elanu.
Helly Haidelmayerova se narodila 23. ledna 1919 v Plzni. Mela stesti na rodice: jeji otec, znamy plzensky advokat (take prednasel pravo v Praze a napsal o tom knihu) dcerusce pred spanim recitoval Homera a Virgila a neprekvapuje, ze Helly casto denne chodila na koncert nebo na operu - jeste loni se nezridka zucastnila peti az sesti kulturnich akci. V detstvi studovala klavir a housle, do stari milovala auta (jeji prvni auto se jmenovalo "Bily blesk"), zavodni kone a rychlost motocyklu.
Kdyz Helly bylo neco pres osmnact, potkala svoji zivotni lasku, Ottu, o deset roku starsiho nez byla sama. A ti dva se rozhodli, ze se vezmou. Jenze Helly potrebovala souhlas maminky. A maminka rekla: "Ne." Helly prestala studovat (byla vyborny student a v poslednim rocniku) a sla na hladovku. Nakonec se ty dve dohodly, ze kdyz Helly pujde na par mesicu do Francie a behem te doby se nesetka s Ottou, a kdyz po navratu domu si jeste porad bude chtit vzit Ottu, maminka da souhlas. Tak se take stalo: Helly a Otto se vzali. Ji bylo 19 a Otto byl o deset let starsi. Psal se rok 1938. O rok pozdeji jejich Ceskoslovensko okupovaly jednotky Hitlerovy armady a tri roky po konci valky prisel puc. Otto a Helly byli duse svobodne a branili svobodu sve vlasti, jak dovedli. A nekolikrat skoncili ve vezeni. Az jednou, kdy oba byli na svobode, se rozhodli uprchnout. A uprchli. Rok cekali v Salzburgu, nez je prijala Kanada. V roce 1950 se vylodili v Halifaxu a kratce na to je privitalo Toronto.
Jako vetsina uprchliku zacali s nicim. Hellyno prvni zamestnani bylo v cestovni kancelari. Kancelar mela dva zamestnance: Helly a majitele, ktery hned druhy den musil nekam odcestovat. Helly se ujala vedeni kancelare. A ponevadz byla zena sebevedoma, den prezila se cti. Pozdeji vlastnila dva modni obchody, polovicku spolecnosti vyrabejici a dovazejici syry, prekladala, byla instruktorkou v YWCA ...
O tom o vsem citlive hovoril pri pohrebnich obradech Peter Heidelmayer, syn zrozeny z velke lasky Helly a Otty. Zrozeny z velke lasky a vyrustajici ve velke lasce. Obou rodicu. Jen o ctyri roky pozdeji Otto zemrel. Ve spanku. Hellyny vlasy zmenily barvu. Pozdeji v zivote Helly obohatilo intelektualni pratelstvi s vychovatelem, spisovatelem a basnikem Johnem McLeishem. S obema se rozloucila ve stejne sini, ve ktere se s ni loucil jeji syn.
Matka a syn meli nadherny vztah. Peter svoji matku videl krasnou uvnitr i z vnejsku, silnou, statecnou, laskavou, distingovanou a moudrou. Sve rozlouceni zakoncil: "Dekuji Ti, ze jsi mi dala zivot, ze jsi mi dala vsecko co jsi mi mohla dat, Tve pratelstvi - ma velka pritelkyne. Tvoje laska svobody Te prenesla pres more - laska snad preklene vsecko. Dekuji maminko! Nashledanou."

Navrat na hlavni stranu