Navrat na hlavni stranu

O Vancouveru trochu jinak
V minulosti jsem jednou nebo dvakrat sdelil svoje pocity z mesta, kde od roku 1981 zijeme. Zminil jsem se o nekterych zmenach, ktere se v prubehu tech let staly a ktere nebyly a nejsou vetsinou k memu poteseni. Slo o pocity zcela subjektivni, a ten obraz, z nedostatku mista v tomto liste, nemohl byt dokonaly. Ale ctenar pak si mohl pomyslet, ze krome Pacifiku, okolnich hor, teplotne prijatelne zimy a pekneho leta tady nic kloudneho neni.
Takovy obraz ale neni docela presny. Nebot ne vsechny zmeny, k nimz na tvarnosti a charakteristice Vancouveru v poslednich 10 - 15 letech dochazi, nejsou jen ty neradostne, o nichz jsem se ve strucnosti zminoval. Dnes tedy pokus o jakousi rovnovahu.
Pribyva tu nadale exotickych, etnickych restauraci a bister s kvalitni kuchyni a mnohdy i s napaditym architektonickym resenim mista, coz pak cini posezeni prijemnejsim (tak to ale neni v kazdem pripade).
Ted vsak mam na mysli ponekud jine veci nez dobre jidlo.
Ve Vancouveru je uz po leta dostatek zive hudby a to jak klasicke, tak velmi dobreho, ba spickoveho jazzu. Krome vancouverskeho symfonickeho orchestru velmi dobre urovne, hostuje tu v prubehu koncertni sezony znacny pocet vrcholnych interpretu hudby komorni, pocinaje slovutnym Beaux Art Triem a jinymi komornimi telesy (Tokyo String Quartet, Prazakovo kvarteto, Takacz Quartet, Borodin Quartet a mnoho dalsich stejne proslulych). Trvale tu pusobi Pacific Baroque Orchestra vynikajici urovne, krome souboru Pro Nova Esemble pusobiciho na nasem Severnim pobrezi nekolikrat v prubehu hudebni sezony. Veru bohaty vyber a mam dokonce pocit, ze se tu daji slyset dila klasiku ne zcela tak notoricky znama jake zni Prahou pro turisticke ucho.
Nemene znamenita je situace v oblasti hudby jazzove. Ve Vancouveru zije a pusobi rada vynikajicich jazzmanu, namatkou jen O. Gannon a Bill Coon, skutecne vrcholni jazzovi kytariste. Az do jeho skonu pred lety jsem se nemohl nabazit hry vancouverskeho saxofonisty Frazer McPhersona. Domovem jsou tu vynikajici zpevacky Karin Plato, Kate Hammett-Vaughan a jine, pianista Miles Black, fenomenalni hrac na bici Dave Robbins. Mnohym, kdyby tento list cetli a ovladali cesky jazyk se omlouvam se, za neuvedeni jejich jmen z nedostatku mista, ktere pan redaktor strezi jak ostriz.
Jiz pravem prosluly je jazzovy bar Cellar Jazz, kde za dobu jeho vlastnictvi vynikajicim saxofonistou Cory Webbem vznikla rada zajimavych CD nahravek. (Snad jen z jiste jesitnosti sdeluji, ze v tomto podniku, ale tehdy jeste pod vedenim jineho majitele, jsme uvedli s pritelem Ivanem Nagyem dvakrat pasmo jazzu a poezie na Mezinarodnim jazzovem festivalu v roce 1994. Ivan Nagy vynikajici jazzovy pianista se levou rukou doprovazel na klavir a v prave mel zajimavou, jakoby postolionskou trubku s podpisem D. Gillespieho. Tehdy hral, az s necekanym uspechem, k akordove progresi melodie a improvizace.) Krom tohoto podniku existuje tu dost solidni pocet jazzovych dalsich baru.
Stejne jako v jinych kanadskych mestech i ve Vancouveru je rok co rok poradan jiz zmineny Mezinarodni jazzovy festival, v jehoz historii objevuji se ta nejvetsi jmena jazzovych muzikantu: pocinaje O. Petersonem a konce snad D. Brubeckem (vystoupil opet letos, myslim, ze ctyriaosmdesatilety!) a mezi nimi je dlouha rada dalsich mistru a mistryn jazzu, D. MacKenna, M. Peyroux, E. Bickert, S. Rollins, W. Marsallis, O. Jones ...to je nez par jmen z bohate rady tech, kteri vancouverske priznivce jazzu svym umenim oblazili.
Pro milovniky swingu a Big Bandu ma nase mesto orchestr rizeny nestarnoucim, dnes uz devadesatiletym Dal Richardsem, ktery nenechava zapomenout pametnikum stejne jako mladsim priznivcum orchestry G. Millera nebo T. a J. Dorseyho.
Takze, ponevadz hudba a to prevazne jazzova, je moji radosti, zminena hudebni stedrost mesta pomaha mi (dosud) vybalancovat onu radu jevu, dejicich se mimo moje poteseni.
Nemohu se ale obejit bez zaveru: dost rad bych vedel, zda hudebni stedrost mesta tesi i ty spoluobcany, kteri byli najati do sluzeb technickeho oddeleni naseho magistratu, jmenovite s ukolem organizace pohybu vozidel po ulicich mesta. Ucinili jista rozhodnuti a me pripada, ze se tak stalo, kdyz byli pod parou. Nebot jejich dilem je instalace betonovych ostruvku uprostred nejedne ulice, ktere maji za ukol (jak mi bylo vysvetleno inzenyrem magistratu, snad otcem tohoto ne prave levneho projektu) zpomalit rychlost vozidel, neb v miste je prechodova zebra. Kdyz ale nikdo neprechazi, ostruvky v ceste komplikuji jizdu, nebot v jejich blizkosti jsou zaparkovana vozidla.
Stejne kocourkovskym cinem je malovani tlustych smerovek na vozovkach u nekterych krizovatek. Tento zpusob prikazuje vozidlum jedoucim rovne vyckat za temi, kteri v pravem proudu ze dvou mohli by v pripade prazdne vozovky kolme, zabocit v souladu s predpisy vpravo, ale nemohou, nebot dobrak pred nimi jedouci rovne, musi cekat na zelenou. Levy pruh mistri logiky vyznacili na vozovce tlustou bilou sipkou ohnutou pouze doleva.
Hola, ale vidim, ze uz si zase stezuji, ac je to stiznost opravnena, to mi verte. Nebot nic neprospiva velkomestu vice, nez usnadneni pohybu vozidel v jeho ulicich. Jisti clenove naseho magistratu zrejme tento prajednoduchy pozadavek nepochopili a to navzdory svemu platu, ktery, domnivam se, neni zebracky ... a jakoby zapomneli, ze ve Vancouveru se budou, bohuzel, poradat za dva roky olympijske hry. A to prece by melo nutit k nemale zodpovednosti a pouziti selskeho rozumu!
Nestalo se, snad proto, ze sedlaci ve Vancouveru neziji.
Vladimir Cicha - Vancouver

Navrat na hlavni stranu