Navrat na hlavni stranu

Petr Chudozilov: O celnicich
Celnika, podobne jako pohranicnika, jsem v mladi povazoval za tvora hypotetickeho, vyskytujiciho se velmi pravdepodobne kdesi pobliz statni hranice, jiz jsem se ovsem nepriblizoval. Nebylo k tomu duvodu. Opustit uzemi republiky za ucelem dovolene nebo sluzebni cesty bylo pokladano za mimoradnou formu shovivavosti, jiz totalitni komunisticky rezim projevoval vuci obcanum, u nichz si mohl byt jist, ze v cizine nevyzradi zadne statni tajemstvi a po uplynuti vymereneho casu se pokorne navrati do utulne zarizene klece. Ne vsichni vyvoleni se zachovali podle predstav aparatu. Mohli bychom zde dlouze vypocitavat nespocetne priklady svedcici o zklamani duvery nevdecnymi obcany, kteri si v Bulharsku nafoukli gumoveho krokodyla a uplavali do Turecka, anebo manzelku, jiz byla predvidave uprena participace na rodinnem uteku, propasovali na svobodu zabalenou do stanu na zavazadlove strisce trabantu. Take platna vyjezdni dolozka, drahocenne razitko, jez, bylo-li citelne otisknuto, ucinilo z tak zvaneho cestovniho pasu dokument opravdovy, pohranicnimi organy akceptovany, by zaslouzila samostatneho chvalozpevu, ale predmetem meho fejetonu je dnes celnik.
Po epizode v krizovych letech 1968 a 1969, kdy jsem poprve v zivote smel na hranici rozmlouvat s zivymi ceskoslovenskymi celniky, se tato uniformovana bytost zase vyparila do rise predstav. I samotne slovo celnik zmizelo z meho vokabularu; okrajove, ale masivne mi jej v polovine sedmdesatych let pripomenul malicky chlapecek, syn jednoho znameho disidenta, jenz mi v duverne chvilce sveril, ze v dobe dospelosti zamysli stat se policajtem. Kdyz jsem mu to vymluvil, smutne zaprosil: "Tak dobre. Policajtem teda ne. Ale bejt celnikem taky neni spatny. Ty taky muzou kontrolovat lidi!"
V emigraci jsem s celniky obcoval kazdy den. Basilej, jez se mi stala domovem, lezi bezprostredne na hranici tri zemi. Pro vino si jezdim do francouzskeho Elsasu, pro vetsinu potravin do levnejsiho Nemecka. Celnici na pozadani orazitkuji zeleny papir formatu A4, dosvedcujici, ze ve Francii a Nemecku nejsem platcem dane z pridane hodnoty. Takto ziskane drobne sverujeme nasemu staremu ceskemu sporicimu prasatku a jednou za rok si za ne v blizke cizine doprejeme opulentni veceri v nejake lepsi restauraci. Pasovat zbozi nad povolena mnozstvi se muze tezce nevyplatit, svycarsky celnik nezna zertu. Za petadvacet let jsem zazil jen jednu jedinou vyjimku: chytili postarsi svycarskou damu s dvema litry whisky. Vypadalo to hrozne, pripadalo mi chvilemi, ze ji snad pro vystrahu na miste zastreli, ale ta pani nakonec prohlasila v slzach: "Copak nevidite, ze je to Glenfiddich? Glenfidddich, panove?" "Nu, je-li to opravdu Glenfiddich" kapituloval celnik a dokonce se povzbudive usmal.
Remeslo celniku posledni dobou diky Schengenske smlouve pocina upadat, a to nejen na hranicich clenskych zemi Evropske unie. Take Svycari - k unii zatim sice nepristoupili, avsak kompenzuji to temer stejne ucinnymi bilateralnimi dohodami - poznenahlu prichazeji k poznani, ze prostredky vynalozene na kontrolu mohou prevysit kontrolami zamysleny zisk. Na peti mistech basilejskeho regionu od zacatku roku misto celnika trci jen tak dopisni schranka. Kdo ma neco opravdu vetsiho na procleni, by do ni mel vlozit vyplneny formular, vymereny poplatek uhradi postou. Kupodivu to pry funguje, prvnich 220 poctivych obyvatel Basileje a okoli timto zpusobem uhradilo 24 000 franku. Dalsi schranky maji nasledovat.
Pujde-li to takhle dal, dockame se jednou v opravdu cele Evrope navratu onech primitivnich, tmarskych a vseobecne stredovekych casu, kdy neexistovala ostraha statnich hranic a lidi si jednoduse chodili, kam se jim zrovna zachtelo. Celnik zmizi tam, odkud vzesel: v hlubinach supliku.
Psano pro CRO 6. Otisteno s vedomim autora-

Navrat na hlavni stranu