Navrat na hlavni stranu

Chorvatskem mezi vlky a medvedy
Chorvatsko, tot synonymum pro dovolenou na rozpalenych morskych plazich Jadranu. Statisice Cechu si takto plni rok co rok svuj sen o prazdninove pohode na lehatku s modrym baldachynem nad hlavou a prevalujicimi se stribrnymi vlnkami u nohou.
Chorvatsko je vsak mnohem vic. Najdeme tu radu historickych pamatek, vcetne pripominky slavne ery rimske kolonizace pobrezi, a take radu jedinecnych prirodnich oblasti. Jednou z nich je turisty opomijene pohori Velebit. Uz jmeno naznacuje uctu a respekt. A skutecne, pro Chorvaty tento 145 km dlouhy dominantni horsky hreben oddelujici primori od vnitrozemi predstavuje neco jako narodni pohori.
Pohled od pobrezi vytvari dojem mohutnych nehostinnych, a v letni sezone navic jeste vyprahlych, skalnatych hrebenu se sporou vegetaci od sameho upati az po nejvyssi vrcholy. Ale nenechme se mylit. Pozorovatel vidi jen jednu tvar Velebitu. Dalsi, zcela odlisnou, predstavuji hluboke bukove pralesy, a jeste dalsi, pro stredoevropana velice atraktivni, travnate pasmo s krovisky a rozmanitymi skalnimi utvary. Odtud totiz byva nadherny, i kdyz vetsinou oparem rozostreny, vyhled na azurove Jaderske more s jeho nescislnymi clenitymi ostrovy a ostruvky.
Velebit je vapencove pohori oplyvajici krasovymi jevy, predevsim zavrty. Ty vytvareji relief uzemi charakteristicky kuzelovitymi propadlinami, propastmi a uvaly, jez nevedou nikam. Orientace v takovem bujne zarostlem terenu je proto slozitejsi. Navic turisticke znaceni je tu dosti usporne a, pro nasince rozmazleneho ctyrbarevnym ceskoslovenskym systemem doplnovanym rozcestniky a dalsimi ukazateli, podezrele az neduveryhodne. Poutnik tu je odkazan na cervenobile znacky bez cisla trasy, na napisy na stromech a balvanech, az na vyjimky se nedozvite nic o vzdalenosti, respektive o delce pochodu, ktery mate pred sebou. To samo o sobe zarucuje v clenitem terenu, kde se stezka obcas ztraci, obcas je zatarasena spadlym stromem, casto zarostla travou a mladinou, dobrodruzne putovani.
Znacnou komplikaci, opet v porovnani s nasimi pomery ceskymi a slovenskymi, znamena velky nedostatek vody. Na vetsine uzemi chybi potoky, ricky, tune a prameny. Prestoze ona lesnata cast destovymi srazkami nestrada, o cemz svedci i bujnost vegetace, voda se tu rychle ztraci kamsi do tajemneho podzemi. Samozrejme si vybavite zakladni geologicke znalosti, tedy cosi o propustnosti vapencove horniny, ale v praxi je to ponekud bizarni: neustale vam prsi za limec, klouzete po rozmacene hline, cvachtate promocenymi pohorkami v kaluzich, ale napit se trochu pitne vody to ani nahodou.
Kdysi tu zili lide. Zustali po nich nazvy vesnic a osad na mapach. Ve skutecnosti v techto mistech, kde se naivne tesite na par slov s domorodci a ocekavate, ze si vyskemrate alespon par dousku drahocenne tekutiny pro zahnani zizne, narazite jen na ruiny kamennych staveb. Pripomina to nase pohranici. Obyvatele vsak opustili domovy z vlastni vule nekdy v obdobi po druhe svetove valce. Odesli za snadnejsim zivobytim, tedy hlavne do z turismu prosperujicich aglomeraci na pobrezi. Jeste tak muzete odhadnout, kde okopavali policka a kam az se rozkladaly jejich pastviny. Sesbirane kameny a malebne kamenne zidky vinouci se stranemi a udolicky jsou toho stale svedkem. Jsou ale i mista, kde po nich zustalo z vesnicke infrastruktury to nejcennejsi. Ano, kamenne studny, ci do skaly vytesane cisterny na zachytavani vody. Bohuzel kvalita tekutiny k napiti povetsinou nelaka.
Priroda Velebitu je vysoce cenena botaniky, prirodovedci. Jak jiz naznaceno, vytvari totiz predel mezi kontinentalni faunou a florou a prirodnim prostredim stredomorskym. Bohatstvi a rozmanitost druhu je toho dokladem. Vyskytuje se tu rada endemitu, ktere nenajdeme nikde jinde na svete. Z ohrozenych velkych obratlovcu tu nasel utociste vlk, rys i medved, na stezkach pak muzete narazit na zmiji ruzkatou a dalsi zajimave plazy, vysoko nad vami zakrouzi orel nebo dokonce, mate-li extra stesti, sup belohlavy.
Najdeme tu mista tak romanticka, ze staci jen malicko primhourit oci, a na syte zelenem koberci vyrostou razem teepees indianske vesnice, na niz shlizi z prvniho pahorku na pozadi belostnych skalnatych stitu sam velky nacelnik Apacu Vinetou. I tahle nostalgie ceskeho filmoveho divaka tu muze dojit uspokojeni. Prave v nejjiznejsim cipu hor, v kanonu Velke Paklenice, se totiz nektere mayovky natacely.
Kdyz tohle vsechno projdete a stanete u te slane splouchajici masy rozlevajici se az k nejblizsimu ostrovu, prostoupi vas vzneseny pocit z vyvoleni zahlednout a dotykat se zemskeho raje. Prostoupi vas pocit vdecnosti za bozi stvoreni, jehoz krasu muzeme zvlaste zde, v chorvatskem Velebitu, celym svym telem i celou svou dusi velebit.
Miroslav Petr - Chorvatsko - cerven 2008

Navrat na hlavni stranu