Navrat na hlavni stranu

Josef Lnenicka: Romanticky zlodej
V osmactyricatym jsem dostal k narozeninam od jedne divky necekany darek - stribrnou propisovaci tuzku, ktera tehdy byla novinkou. Darek jsem si hlidal. Tuzku jsem nosil v male kapsicce saka, vpredu - stale na ocich. Asi za tri mesice se konala v Praze velka udalost - vsesokolsky slet. Pri jizde tramvaji na Strahovsky stadion jsem ucitil, ze se o mne trochu oprel jeden muz. Pricital jsem to kolibani tramvaje plne lidi. Az na stadionu jsem prisel na to, ze se mi z kapsicky saka ztratila ma stribrna tuzka. Byl jsem z toho nekolik dnu smutny nez jsem ji ozelel. Mel jsem take jine starosti. Dostal jsem se do vezeni. Otevrene jsem se postavil proti komunistickemu rezimu. Takovych bylo ovsem na tisice.
Jednoho dne k nam pridali muze, na prvni pohled skutecneho frajera. Byl to vysoky stihly muz tmavych vlasu, velmi pohledny. Za kratko jsme se od neho dozvedeli, ze byl zatcen se svou snoubenkou proto, ze nikde nepracovali, chodili volne po Ceskoslovensku a nocovali na ruznych mistech. Penize pry nejake meli, i kdyz neuvadel kolik. Za dva dny jsme poznali jeho snoubenku na dvore veznice. Byla to velmi krasna divka. K Frantovi se hodila jako ulita. Desitky muzu po ni na dvore "silhalo". Mezi jinymi zenami byla velmi napadna postavou a puvabnym velkym poprsim.
Obema nebylo nic prokazano, zadny trestny cin. Zadrzeni byli pro podezreni z prizivnictvi, protoze nepracovali. A Frantisek ze je romanticky zlodej. Pripis o zadrzeni mi dal Franta precist.
Po nekolika dnech vzali Frantu na dvur skladat uhli, potom uklizet - zametat dvur a pod. Jednoho dne, kdyz prace pro Frantu nebyla, prisel za mnou, ze by mne chtel neco rici. Souhlasil jsem. Sedli jsme si stranou a Franta zacal: "Narodil jsem se v Pribrami. Byli jsme bezna rodina. Mam mladsi sestru. Dnes je ji 17. Jmenuje se Alzbeta a narodila se slepa. Lekari to hned nezjistili, asi po sesti tydnech na to prisli rodice. Alzbeta vyrostla a je velice chytra. Mame ji vsichni moc radi. Rodice ji odmitali dat do slepeckeho ustavu. Byli zde babicky, dedove, nikdo nechtel ani slyset, ze by meli Alzbetu dat nekam z domova, nebot doma mela vsemoznou peci. Znala kazdeho podle hlasu, v domacim prostredi chodila vsude sama, braval jsem ji casto ven. Velmi jsem si sestricku oblibil a ona mne. V pozdejsich letech pri rentgenu v nemocnici zjistili, ze ma u mozku velky nador, ktery je pricinou jeji slepoty. Operace v jeji situaci byla naprosto nemozna. O jejim stavu vedli lekari, a nejen oni, velke polemiky. Uvahy byly ruzne, vznikaly pochybnosti, nevedlo to k zadnemu reseni.
Jednoho dne rano Alzbeta vstala a najednou zacala tleskat, smat se a hned zase plakat: "Franto, ja te vidim!" Vrhl jsem se k jejimu luzku. Polstare mela zmacene jakousi tekutinou. Ten jeji nador praskl. Tekutina vychazela usima i usty. Ale Alzbete se vratil zrak. Videla jasne sve okoli, videla domov, prirodu, slunce. To si neumis predstavit, co jsme doma vsichni prozivali za chvile radosti a stesti. To si nedovedes predstavit. Cele okoli se k nam na Alzbetu chodilo divat. Prijeli i lekari povidat si s ni. Zpocatku musela nosit tmave bryle, zejmena za slunecnych dnu."
Kdyz Franta dopovidal pribeh sve sestry Alzbety, dodal: "Je nas zde na svetnici zavrenych sest, nevzal jsem te stranou jen tak nahodou. Ty jsi byl pred dvema lety na Vsesokolskem sletu a neco jsi tam ztratil, vid?" Prekvapene jsem odpovedel, ze mi nekdo ukradl stribrnou tuzku. "Tu jsem ti cmajznul ja. Mam ji zde - ve vezenske kancelari. Az me pusti, zaridim, aby ti byla predana. Vis, on ten prokurator mel pravdu, kradu jen tak z romantiky."
Skutecne, Franta Vitasek splnil slovo - tuzka mi byla predana s mymi vecmi. Potom jsem mel soud i ja a tuzka propadla ve prospech statu.

Navrat na hlavni stranu