Navrat na hlavni stranu

Petr Chudozilov: Duvod k pripitku
Pocet lidi, kteri v roce 2005 ve Svycarsku prisli o zivot pri dopravnich nehodach, se podle prave zverejnene uredni statistiky snizil ve srovnani s predchozim udobim o plnych dvacet procent, desetiprocentni ubytek byl zaznamenan take u tezce zranenych. Za hlavni pricinu tohoto potesitelneho vyvoje je povazovano snizeni tolerovane hladiny alkoholu v krvi ridicu: povolena hodnota od l. ledna 2005 klesla z dosavadnich 0,8 na 0,5 promile. Policajti, chodci a nakonec i ridici samotni maji duvod, aby pozvedli sklenicku k radostnemu pripitku, narikat ovsem pocali hospodsti, zejmena ti na venkove, nebot upadajici konzumace alkoholu zpusobila fatalni pokles trzeb. V nekterych vinarskych oblastech zoufali majitele restauraci, hospudek a baru vykrocili doposud neobvyklym smerem: host, ktery prebral muze jet domu taxikem na ucet podniku.
Alkohol, predevsim vsak cervene vino, je jednim z nejvelkorysejsich bozich daru. Bezduvodne nechat stat nedopitou sklenicku povazuji za zvlaste zavrzenihodnou formu hrichu. V nekdejsim Ceskoslovensku jsem se vsak pred jizdou autem alkoholu radeji nedotkl ani pohledem, nebot jsem byl pripocitavan k te casti obyvatelstva, jiz totalitni rezim upiral i ten uplne nejmensi projev lasky a tolerance. Roli hralo i to, ze po zakazu moznosti zivit se psanim jsem jeden cas usedl za volant nakladaku a propiti ridicskeho prukazu by se bylo rovnalo ztrate zivnosti, na jejiz plody byly odkazany moje ctyri deti.
Svycarsko mi v tomto ohledu hned od zacatku tak trochu pripadalo jako utulna cekarna pred vchodem do raje. Policajti si sice tu a tam take zastavili ridice a nenapadne vyzvidali, zda snad neco pil, ale vetsinou se spokojili gentlemanskym ujistenim: "Jo, dve sklenky cervenyho k veceri, nic vic!" Pokorujici dejchani do trubicky bylo nutno jen v pripadech, kdy vsechno bylo jasne na prvni pohled; kalny zrak, pachnouci dech, tvrdy jazyk, vratky krok. Doslo-li z nejakeho duvodu prece jenom k mereni, do 0,8 promile bylo vsechno v poradku, s tou podminkou, ovsem, ze ridic nezavinil nehodu. Tohoto velikeho svycarskeho vydobytku jsem si po mnoho let vasnive uzival, nekolikrat dokonce i zneuzil, ale vzdycky jsem mel stesti, nikdy jsem neboural, nikdy me nechytli. Jednoho jasaveho rana jsem pochopil, ze svaty Krystof, patron automobilistu, se na to uz nebude chtit dal koukat, statisticky vzato jsem ted na rade. Zasel jsem do sve pojistovny a smluvne se zavazal pri jizde autem udrzovat nulovou hladinu alkoholu.
Krome desetiprocentni slevy z pojisteni kazdy rok me svaty Krystof odmenil malickym, ale zato velice humornym zazrakem. Psal se rok 1990, i nejzatvrzelejsi pesimiste pocinali verit, ze ceskoslovenska policie nadale uz nebude moci beztrestne pachat cokoli se ji zamane. Omylem jsem projel zakazanou zkratkou ke smichovskemu Andelu, ve zpetnem zrcatku jsem okamzite zaregistrovat, ze za mnou vyrazila policejni volha. Ridil ji kapitan, velitel vozu disponoval hodnosti majora, tvarili se kysele, pocitam, ze puvodni odbornosti to dopravaci nebyli. "Pozil jste, pane ridic, pred jizdou alkohol?" zeptal se major, kdyz jsem pokorne zaplatil dve stovky pokutu. "Pozil, ale jen tak malicko," zalhal jsem z nepochopitelneho uradku, ciste pro poteseni. "No tak to nam teda tadyhlenc pekne dejchnete," rozveselili se policajti. "To nema cenu. Dyt ja vopravdu jen tak trosicku. Kapku! Tam nic nenajdem," udelal jsem velike prosici oci. Tyatr trval dobrou ctvrthodinku, smlouval jsem, odmlouval, schvalne foukal mimo naustek, policajti uz skakali radosti, ze si me odvezou na vokrsek. Nakonec jsem jim prece jenom vyhovel. "Dyt jsem vam vod zacatku rikal, ze tam nic nenajdem!" rekl jsem policajtum, zklamanym negativnim nalezem, a drze jsem se rozesmal. Zasyceli zlosti, zezelenali, vyparili se jako smrad. Byl to skvely duvod k pripitku!
Psano pro Cesky rozhlas 6. Otisteno s vedomim autora.

Navrat na hlavni stranu