Navrat na hlavni stranu

Petr Chudozilov: Krizek po funuse
"Ja nevim, proc mi ctes basnicky," vytkla mi kdysi jedna divka rozmrzele pote, co jsem zvysil hlas, abych ji probudil z polospanku, do nejz upadla, kdyz jsem ji predcital z Holanovy Bolesti. Opacil jsem, ze nekteri lide jsou jeste mnohem horsi nez ja: basnicky si rovnou pisou sami. Nekdy dokonce ani nepotrebuji zachazet tak daleko, na rozdil od mnohych publikujicich autoru, kteri vydali krabici od bananu plnou zversovanych knizek a basniky se presto nikdy nestali, nenapisou na papir ani jeden jediny kraticky vers a presto se to o nich nejak tusi a vi; tohle je basnik. Anebo v stastnejsim pripade jim vysla tenoucka sbirka, jez je obsahem tak silna, ze uz nikdy nemuseji vubec nic pridavat a pripisovat. Takovouhle knizku napsal a vydal Pavel Jansky, jmenovala se Hlavou dolu a vysla v roce 1967 nakladem 800 vytisku - znalci tenkrat soucitne pokyvovali hlavami, ponevadz vyse nakladu se v ramci tehdejsich pozvolna rozkvetajicich, presneji receno, rozmrzavajicich nakladatelskych pomeru jevila jako nepatrne miziva. Pavel Jansky zemrel 20. ledna 2006 ve veku 77 let; o jeho smrti jsem se dozvedel se zpozdenim a moje dnesni vzpominka na par spolecnych prchavych chvil lidskeho zivota uz nemuze byt vic nez krizkem po funuse.
Poznali jsme se v polovine sedesatych let za dobrodruzneho vecera, jenz nas vyplavil v mestecku na strednim toku Vltavy. Hrobove se oteviraly, skaly pukaly, rano nas hrozne bolela hlava. Vraceli jsme se do Prahy podzimni topolovou aleji. Kousek za Zbraslavi se jako ztraceny a znovunalezeny sen z mlhy vynoril vuz zastreseny plachtou. Romsky dedek daval pit koni z vedra, z ohniste stoupal k nebi spory kour. Mozna to byl ten uplne nejposlednejsi romsky kocovnik v celem tehdejsim Ceskoslovensku. Prihlizeli jsme dlouho. Nejlepsi bylo, ze nikdo nerekl ani slovo, ani Pavel Jansky, ani ten Rom, ani ja, jen jsme si zlehka prikyvli na pozdrav, vic nebylo mozno k veci dodat, basen byla hotova v cele sve velebne uplnosti. "Slibme si, ze se uz nikdy nevopustime," navrhl Pavel, kdyz jsme spustili kotvu U Zelene lipy na Starem Meste Prazskem. Malem se nam to skutecne podarilo, jenomze nas nakonec z te hospody vyhodili a vsude jinde predstirali, ze nas neznaji a nechteji.
"Statna hranica nie je korzo," oznamil narodu Gustav Husak, kmotr gangsteru z milosti Kremlu, kdyz v devetasedesatem spadla
zelezna opona, znameni, ze divadylko o socialismu s lidskou tvari skoncilo. Lidova mluva teto zmene prezdivala mene vznesene, ale zato trefneji, spadla klec. S Pavlem Janskym jsme si v malostranske Nerudove ulici zastavili nocni kropici vuz. "Kam to bude, kluci?" zeptal se ridic. Zatimco ja jsem navrhoval jako cilovou stanici Benatky, Pavel pozadal mnohem strizliveji: "Ja chci vocad do prdele." "Tak jedeme," souhlasil ridic. Celou noc jsme se ritili prazskymi ulicemi. Dychtive a marne jsme vyhlizeli neco, co bylo na mnoho let definitivne pryc. Nikdo nemluvil, taky nebylo co rici, ale basen to byla i tentokrat. Ten ridic asi dusevne trpel stejne jako my, nevzal si od nas ani korunu, prestoze jsme mu chteli dat vsechny nase penize. Mozna take i on byl basnik?
Posledni leta zivota, suzovan chorobami, Pavel pokryval sve okoli popelem vzpominek jako vyhasinajici sopka, ale pet let komunistickeho koncentracniho tabora, jez mu byly prisouzeny v padesatych letech, nikdy netvorily narikavou pater jeho repertoaru. Dockal se vydani souboru sveho dila pod priznacnym nazvem Dsteni a nakladatelstvi Torst za to patri vzdat velky dik. Naposledy jsem ho videl v jeho celozivotnim doupeti ve Snemovni ulici cislo 15. Za okny dest a snih bicovaly duverne znamy dvorek. Pavel byl rad, ze uz nemusi vykonavat tezkou fyzickou praci, vydan napospas mrazu, zvuli a samote v davu.

11.3.2006


Psano pro CRO 6- Otisteno s vedomim autora
***

Navrat na hlavni stranu