Navrat na hlavni stranu

Petr Chudozilov: Paralely
Nahodou mi padla do rukou maturitni prace Katrin Peterhans, zakyne jednoho basilejskeho gymnazia. Katrin, jeste ji neni dvacet, mela pri volbe tematu volnou ruku, coz se ukazalo byt velkou obtizi. Co si vybrat? Rozdily v mentalite zaka z venkova a mesta? Zvyky cestujicich ve vlaku? Nakonec se rozhodla prozkoumat fenomen Bata, jehoz firemni znacku vidi denne z okna sveho pokoje v mestecku Möhlin. Prostourala archivy, studovala stare noviny, interwievovala obyvatele Möhlin skoro kazdy zde kdysi pracoval pro Batu. Ve skolni praci, jejiz uctyhodna uroven temer odpovida bakalarske disertaci, Katrin uvodem zminila zmenenou situaci v Evrope po prvni svetove valce: hospodarska krize, nezamestnanost, posuny ve strukture prumyslu. Tomas Bata, inspirovan navstevami Ameriky, tehdy rychle pochopil, ze nestaci boty vyrabet, ale ze je musi taky prodavat a opravovat, ze nesmi uviznout v pomerech tehdejsiho Ceskoslovenska, nybrz musi expandovat do zemi, kde jsou vhodne podminky, napriklad do Svycarska. Tovarna v Möhlin byla otevrena v roce 1932, pouhy rok po podepsani smlouvy mezi firmou a mestem. Hned zpocatku 160 zamestnancu denne produkovalo 1200 paru bot. Tomas Bata se toho nedockal, zahynul 12. cervence 1932 v letadle, jez se zritilo cestou na slavnostni zahajeni v Möhlin.
Möhlin, disponujici skvelou dopravni polohou a vhodnou strukturou obyvatelstva, prijal ceskou firmu s otevrenou naruci, behem vystavby a prvniho provozniho roku ji rad prominul dane. Mistni obuvnicky prumysl to ovsem videl jinak: zacaly difamacni medialni kampane, bojkot, nazor "kdo kupuje u Bati je zradce vlasti", spravni obstrukce, soudy pod zaminkou, ze zatimco Bata napriklad inzeruje boty z lakovane kuze, ve skutecnosti tohoto materialu pouziva jen zcasti. Batovi povolili vyrabet pouze gumovou obuv, coz byla nakonec vyhoda: zacal s tim v Evrope jako vubec prvni. Take delnictvo nebylo prilis spokojeno s tvrdymi podminkami, panujicimi ve firme: osobni odpovednost za kvalitu, kolektivne potrestany spatny vykon, disciplina, perfekcionismus, povinne sporeni, zavislost na zamestnavateli i mimo tovarnu, odmitavy postoj k odborum. Svycari velmi podobne, jako nekteri dnesni Cesi, zamestnani u "zapadnich" firem - meli pocit, ze za normalni plat museji podavat mimoradny vykon, firemni skolstvi, nemocnici, moderni bydleni a sportovni prilezitosti rychle povazovali za samozrejmost. Paralely s dneskem by se nasly i jinde - Svycari, s nimiz se pocitalo na vedouci postaveni, museli jezdit na skoleni na Moravu, Cesi zaucovali Svycary praci na modernich strojich, brzy se zacalo rikat, jsou zbytecne nafoukani, tihleti radoby sefove!
Uspesna historie Bati v Möhlin skoncila v dubnu 1990, zpusobil to stoupajici konkurencni tlak z Dalneho vychodu a prilis vysoke produkcni naklady ve Svycarsku. Historie se opakuje, ale jinde, Möhlin ztratil duleziteho platce dani a lide praci - uz davno to ovsem nebyli Svycari, ale hlavne pendleri z prilehleho francouzskeho Elsasu. V tovarnim a obytnem arealu se dnes pasou kravy, v halach jsou zatim, nez se definitivne rozhodne co dal, nejruznejsi kluby, keramicke dilny, prilezitostne vystavy a dokonce synagoga. Jen stale fungujici prodejna bot pripomina zaslou Batovu slavu. Take ja jsem si po precteni Katrininy maturitni prace zajel do Möhlin, vzdaleneho nejakych dvacet kilometru od Basileje. Obdivoval jsem modernost architektury tricatych let a liboval si, jak peknou stopu zde zanechaly ony povestne zlate ceske rucicky. Cely areal je dokonce pod ochranou statni pamatkove pece. Jenomze ceska byla spis hlavicka, rucicky byly zpocatku svycarske, pozdeji elsaske, vsichni spolecne obouvali nohy po celem svete.
Chci jeste vyseknout hlubokou poklonu Katrin Peterhans a take jejim ucitelum: vychova k samostatnemu mysleni a praci je zlatou investici do budoucnosti. Pri me vlastni maturite v roce 1960 jsem zadny slavny vykon nepodal, stacilo odstekat nabiflovane.
4.3.2006
Psano pro CRO 6 - Otisteno s vedomim autora.
***

Navrat na hlavni stranu