Navrat na hlavni stranu

Valerie ozivla po 38 letech
Je to az generacni problem. V sedesatych letech prijeli do Prahy Swingle Singers a s neuveritelnymi vokaly prednesly mlademu nadsenemu publiku zdzezovaneho Bacha a Mozarta. Tehdy jsem byl nadsen a shanel jsem jejich desky, zatimco muj starsi bratr byl rozhorcen, ze nekdo chce vylepsovat tyhle hudebni velikany.
Ve stredu 10. dubna 2008 bylo torontske kino Royal svedkem podobneho experimentu. Hudebnici z Filadelfie, v cele s harfistkou Mary Lattimore a perkusionistou Jesse Sparhawkem si vzal jako zaklad Jiresuv film Valerie a tyden divu. K tomuto filmovemu skvostu udelali zcela novou hudbu a nutno rici, ze to pripominalo v nejlepsim slova smyslu experimenty Michaela Oldfielda, ktery pomoci playbacku dokazal sam zahrat neuveritelne promyslene kompozice. Zaroven jsem si vybavil jiny film ze sedesatych let, Vytah na popraviste, kde hudbu vytvoril behem promitani Miles Davis. Hudba k filmu vysla pak jako samostatne elpicko. Cely experiment nas vraci svym zpusobem i do doby nemeho filmu, kdy v kine byl klavir a ziva hudba patrila k filmu.
Pochopitelne se objevily i namitky: Proc delat hudbu k filmu, ktery jiz dobrou hudbu ma. Spise mne vadila skutecnost, ze ve filmu poeticky Nezvaluv jazyk, byl nahrazen titulky. Valerie se obraci ke svemu zachranci s vykrikem "Orliku!" V titulkach to byl osloveni: "Eagel!" V samotnem filmu zlo symbolizovane upiry pusobilo spise komicky a mnohem silnejsi by bylo, kdyby nebylo tak polopatisticke.
Kazdopadne slo o jeden z poslednich zachvevu ceskoslovenske nove vlny ze sedesatych let a to, ze film po osmatriceti letech inspiruje ke skvele hudbe je nejen zajimavym experimentem, ale svedci to o zivosti filmu. Otazkou neni, je-li tato metamorfoza pripustna, ale proc se nedeje casteji.
Tentokrat se film pretvoril v novou formu. Nebranme se tomuto prevtelovani, vzdyt v posledku se muze objevit neco zcela jineho nez to, co bylo na zacatku. Kdysi mi jeden malir vysvetlil, ze namalovany obraz je zcela jiny nez to, co bylo na zacatku a kdyz si cely experiment domyslime, pak neni to neuveritelne, ze temer zapomenuty film z doby pocinajici deprese inspiruje nekoho po mnoha letech, aby opet tvoril?
Pripomenme si jen, ze dalsim Jiresovym filmem byli normalizacni Lide z metra z roku 1974 a na ne reagoval zpevak Vlasta Tresnak ve sve balade Z Prahy az na konec sveta. Je to o cloveku, ktery nema nic ze zivota nez praci v metru a cestu domu nekam na Slovensko. Pisen se konci slovy: "Tak tohle jsou ti lide z metra, pane Jires!"
Valerie naproti tomu hyri napady, jde o souboj dobra a zla, neuveritelna kamera, film dodrzuje rytmus, ktery hudebnici vyuzili a skutecnost, ze film komunikuje napric generacemi a kontinenty je dukazem, ze ma i po tolika letech v dobe kratkych zkratkovitych klipu, co rici. Paul Simon se v Uvizlych rozhovorech pta: "Is theatre really dead?" V posledni dobe se v Toronte zrusila rada kin. Mozna, ze jsme si kladli otazku: "Is cinema really dead?" Experiment, ktery zastitil i cesky konsulat v Torontu, kdy ve vsedni den pozde vecer byl sal Royal Theatre zaplnen do posledniho mistecka, hovori o opaku.
Ales Brezina
***---

Navrat na hlavni stranu