Navrat na hlavni stranu

Petr Chudozilov: Hitchcock
V dubnu roku 1982, prave jsem s celou rodinou vcetne psa emigroval do Svycarska, me jednou takhle v nedeli napadlo, trosku si vyrazit za Basilej, mesto, jez se melo stat nasim novym domovem. Namirili jsme si to proti proudu ciperne ricky jmenem Wiese a s pietou kroupali posledni arasidove venecky, jez jsme si privezli jako sladke pohlazeni stare vlasti na rozloucenou, Prifrcel ptak pripominajici kosa a touzebne se mi zahledel do ust. Sporadal darovane drobky, legracne poskocil jakoby poklonou vzdaval diky a stremhlav skocil do vody. Prochazel se po dnu ricky a zobakem obracel oblazky v nadeji, ze najde jeste neco k zakousnuti. Tak jsem poprve v zivote spatril skorce, jehoz podobu a zvyky jsem az doposud znal pouze z vypraveni a obrazku.
Wiese, ve slovniku jsme nasli, ze to znamena totez co Louka, se od prvni chvile stala uzouckym, ale dulezitym mustkem, po nemz jsme se pokouseli citove prejit do ciziho zivota. Vidali jsme zde lovici lednacky, hnizdici zluvu a dokonce vzacneho krutihlava ohrozeneho vymrenim, to vse nejake tri kilometry od stredu mesta! Potkavali jsme domorodce, vencici psy ale nekdy i kozly, kteri k nam promlouvali nesrozumitelnym dialektem svycarske nemciny, ale zretelne pratelsky a povzbudive. Docetli jsme se, ze slozeni vody ve Wiese uz od stredoveku ovlivnovalo prumyslovy a demograficky vyvoj mesta zatimco levy basilejsky breh Ryna byl zasobovan vapenitou vodou z Jury, nehodici se k provozovani remesel, na pravem brehu tvoricim tak zvanou Malou Basilej se od nepameti usazovali kozeluhove a barviri, jimz mekka voda ze Schwarzwaldu privadena Wiesou velmi vyhovovala a vytvorili tak zaklady pro pozdejsi vznik dnes svetoznameho basilejskeho chemickeho a farmaceutickeho prumyslu. Diky Wiese se Mala Basilej stala a podnes zustala lovistem drobneho cloveka, chudobnejsiho nezli ti na druhem brehu, ale zato srdecnejsiho, s nekomplikovanym vztahem k cizincum.
Ricce, plynouci mezi Svycarskem a Nemeckem, se stal osudnym jeji prihranicni charakter. Uz v roce 1852 Svycarsko podepsalo dohodu s Velkovevodstvim Badenskym, umoznujici nemecke strane vybudovani bezcelni silnice, prochazejici povodim Wiesy. V roce 1975 byla statni smlouva nove formulovana a zacaly pripravy projektu. Temer soucasne ekologove zahajili boj za zachranu jedinecne prirodni lokality. Obecne je samozrejme na nemecke i svycarske strane uznavano, ze reka je lepsi nez silnice. Vzacnym ptakum, obojzivelnikum, hmyzu a jedinecne flore by se nemel brat jejich domov. Vi se, ze stavba je spojena se znacnymi geologickymi riziky. Bezcelni silnice v moderni Evrope bez hranic je anachronismus, zejmena ma-li byt vedena v bezprostredni blizkosti ochranneho pasma, kde se tvori pitna voda. Na strane druhe, smlouva je jednou smlouva a musi se dodrzet, mezinarodni zajem ma prednost pred lokalnimi predstavami o usporadani sveta. Konec koncu, autem jezdi kazdy rad, akorat ze nikdo nechce, aby silnice vedla prave jeho zahradou.
Era slozitych pravnich jednani, demonstraci a hladovek skoncila letos 6. unora prvnim stavebnim zasahem. Policajti a hasici ocesali z korun stromu retezy prikovane aktivisty a ke slovu prisly drevorubecke pily. Vyklizeni arealu od sympatizantu a cumilu probehlo nenasilne, jenom nejaky pes velikosti jezevcika, pro vecnost budiz zaznamenano, ze se jmenoval Snupi, se vratil do zakazaneho prostoru a pokusil se sezrat policajta. "Je to dobre znameni, kdyz je respektovan pravni stat!" spokojene prohlasil jeden mistni svycarsky politik. Za trest jsem mu na fotografii v novinach primaloval osli usi, tak jak jsem to kdysi davno delaval Husakovi. Uz to vypadalo, ze budeme muset vytahnout z hrobu Alfreda Hitchcocka, aby nam zorganizoval ptaky k novemu utoku, ale hned tyden pote, 12. unora, jsme si v Basileji 58,2 procenty odhlasovali, ze tu silnici nechceme. Vyhraje ve finale pravo nebo rozum?
18.2.2006
Psano pro CRO 6. Otisteno s vedomim autora.

Navrat na hlavni stranu