Navrat na hlavni stranu

Brezen mame radi, slunicko nas hladi
Slavime rodinny svatek - dvacate sedme vyroci prichodu do Sudbury, 10. brezna 1981.
Brezen je skvostny mesic: od pocatku je to mesic knihy, ve treti dekade zacina kalendarni jaro a uprostred mame nase domaci vyroci pristehovani do Sudbury; uz sedmadvacate.
Pry obecne duvodu k slaveni ubyva, rikaji mi skarohlidove. Naopak, clovek jubilea nabaluje jak starne az k bodu, kdy slavi kazdy den.
Nas prilet na sudburske letiste byl nezapomenutelny a kazdy rok jdeme na sudburske letiste posedet, pojist, vypit kafe, protoze tam ta cesta ze stareho domova do noveho skoncila; o pulnoci na 10. brezna 1981 jsme opustili lagr Pichlmuhle u Linze a cestovali do Vidne na letiste Schwechat, odtud do Curychu na velkoletadlo pres Atlantik do Toronta.
Oba jsme si s Evou udelali statnici z anglictiny a na palube Boeningu Jumbo jsme se dali do reci s partou lidi, kteri se vraceli do Ontaria z vyletu napric Evropou; zvlaste jedna pani ze Sudbury s nami dlouho mluvila a popisovala Sudbury. V Torontu jsme uvizli v imigracni byrokracii a pripoj do Sudbury nam uletel; cekali jsme na pulnocni spoj z Toronta do Sudbury a pristavali jsme v Sudbury ve vanici...
Usadili jsme se na par dnu v nejlacinejsim hotelu Coulson v Sudbury, hledali jsme byt z rozmanite nabidky, dostal jsem praci jako dulni technik u firmy Falconbridge. V tom prvnim mesici jsme potkali desitky skvostnych lidi a strach z neznameho se rychle menil ve familiarni pocity.
Rad vytrubuji, ze jsem do Kanady zamilovany; pratele se smeji, ale ja fakticky mam s Kanadou milostnou aferu; coz priznavam i pred Evou.
Kanada a budu se radeji drzet Sudbury, je prostor. V Sudbury nejsou ploty mezi pozemky jako v Evrope. Kdyz uvidim plot, patri Evropanovi. Kdyz si vzpomenu jak dedecek natahoval ostatny drat na horni cast drateneho plotu kolem rodinneho domku na Bohuminske ulici a jak se potykal se sousedy - to tu neexistuje.
Ten neohraniceny prostor je fascinujici prvek zdejsi mentality; to tvrdim, ze zdejsi lid je nesmirne velkorysy a laskavy, protoze respekt k vlastnictvi zde neni vymezen plotem, ale je spise zasifrovan v povaze Kanadanu. Toto nevyznacovane vlastnictvi je nadmiru priznive vlastnictvi, kdyz se vlastnik nemusi tolik bat, ze o ne bude okraden.
Ne, ze by se nekradlo, to by bylo proti lidske nature tvrdit, ale trh na kradene zbozi je maly a zlodej z natury ma snad plnou garaz kradeneho, ale zivnost z toho sotva dokaze vybudovat.
Za svuj predchozi dospely zivot v Ostrave (rekneme 15 let od svych dvaceti) jsem nedostal tolik nabidek k pomoci jak v Sudbury za prvni rok. Kanadane casto radi pomahaji svym bliznim zpusobem, ktery mne zpocatku sokoval, pozdeji dojimal; je to jakesi unikatni klima vzajemne vypomoci. Je to nakazlive, myslim si, ze lide se trumfuji v pomahani.
Vzpominam, kdyz mi umrela maminka, jako vyraz ucasti k nam prichazeli znami a prinaseli jidlo. Ano jidlo, Woolmanovi prisli kondolovat a prinesli hrnec fazoli s veprovym, Bernierovi donesli zakusky, Maria ze sousedstvi nas prisla obejmout a prinesla ohromnou pizzu; to jen pro ilustraci, jak je snadne si Sudburany zamilovat.
Jest cosi spravneho v tomto narode, co mistni berou jako samozrejmost - byt mili a laskavi - a cizinci se toho nemohou dost nasytit a rychle se sami tomu nauci; rikam tomu spirit naroda.
Netvrdim, ze prvnich deset let jsme meli na ruzich ustlano, to by byl nesmysl. Po dvou vytecnych pracovnich letech ve firme Falconbridge, se ekonomie zakuckala, dostala horecku a nastala recese, ktere se kazdy obava a malokdo se na ni pripravuje (a setri).
Firma Falcobridge na par mesicu zavrela tezbu a kdyz se tezba obnovila, stacilo o ctvrtinu mene zamestnancu, aby vytezili stejne mnozstvi niklove rudy. Byl jsem nezamestnany.
Vsak s naturou jakou mam, jsem nemohl sedet doma a cekat, smejdil jsem a hledal misto na slunci a zacal opravovat pocitace a postupne najimat pomocniky. V te dobe zacinajiciho podnikani jsem dostal pomoci v rizeni firmicky od zakazniku, o jakych se mi ani nesnilo.
Vzpominam Roberta Dinana, majitele velike pojistovny, ktery nam daval objednavky na pocitace a praci a lekce jak delat byznys. Zacal jsem ho nazyvat profesor Robert nebo Bob a on mi vysvetloval, co jeho pet dospelych synu a dcer nemeli cas a ani chut slyset.
Vzpominam na Henry Perigorda, majitele velikeho skladu, ktery mi dal objednavku na tiskarnu a lekci o profitu.
Nezapomenu na Raymonda Roye, majitele firmy s nabytkem, ktery pozval celou mou rodinu na Floridu, a hlavne mi na plazi vysvetloval, jak se delaji penize na prodeji nabytku. Proc tam nemel svych sest dospelych potomku, a nevykladal to jim, dodnes nechapu.
Urcite jsem potkal v podnikani par hyen, ale ty jsem zapomnel jako lonskou rymu. Mnohym jde dnes lip od huby styskani na stare dobre casy; zajiste je poslanim pametniku, aby velebili sve mladi a kritizovali ty mladsi, kteri neprozili, co oni prozili.
Malokdo chvali, ze Sudbury ma nejvic slunecnych dnu v Kanade, cistou pitnou vodu a cisty vzduch, co dychame; proc se nemluvi o tom, ze Sudbury ma sestnact pruzracnych jezer na uzemi mesta, reku Vermilion, po ktere se lze plavit v kanoi, rudne bohatstvi na sto let?
V osmdesatych letech bylo v Sudbury vysazeno pet milionu stromku a dnes je mesto Sudbury zelene, jako asi bylo nez prisli prvni osadnici (1883) a slevarny niklu ponicily ekologii kraje.
Rok co rok pozoruji ten rostouci les a velebim moudrost magistratu naseho mesta. Ale to jsou spise kosmeticke detaily naseho mesta Sudbury a zazitky za 27 let.
Je znamo, ze emigranti nemaji v Cechach vysoke bodove hodnoceni; v unorovych presidentskych volbach se to opet osklive potvrdilo a tzv. emigrantstvi viditelne poskodilo protikandidata. Lec koulovat ceskou verejnost, je snadnejsi nez se podivat na chovani nekterych vytecniku vracejicich se do Ceska ze zahranici a kazici emigrantum renome.
Hlavni rozdil mezi mou rodnou zemi a novou zemi spociva v tom, ze cesti rodaci nemaji radi pristehovalce zatimco Kanadane pristehovalce cti a maji radi. Pripada mi to charakteristicke: pred mnoha lety mi Bob Dinan zalibu v pristehovalcich prelozil do reality takto: "Kazdy rok prijde do Kanady pul milionu emigrantu, vesmes s poradnyma rukama a plnou hlavou snu a planu, jako Ty; ekonomicky objasneno, tito pristehovalci potrebuji koupit nalezitosti denniho zivota pocinaje lzickami, pres pokryvky, polstare, nadobi, lednicky a jak se vzmahaji tak auta, domy, pojistky, prazdninove cesty a to vsecko prospiva ekonomii, nemyslis? Pristehovalci posilaji deti do skoly, do vysokych skol, vsiml sis ze polovina vsech doktoratu v Kanade je dosazena lidmi, kteri se narodili mimo Kanadu?"
"Imigranti," rekl Bob, "prinaseji do Kanady smrnc, barevnost a rozmanitost, nove napady..."
A tak dnes velebim tuto zemi, ktera obejme kazdeho noveho prichoziho jako clena rodiny.
Zdravim a preji vsecko dobre na kazdem kroku.
Ross Firla - Sudbury

Navrat na hlavni stranu