Navrat na hlavni stranu

Telo zlomene, zachranene a Isenheimsky oltar
Letos na podzim vysla v Anglii v nakladatelstvi Piquant Editions Ltd. kniha Marie Gabankove body broken/body redeemed s uvodem Johna Franklina. Kniha je opatrena seznamem vystav jejich obrazu, portretovanych osobnosti a bibliografii. Obrazy Marie Gabankove maji dramatickou kvalitu starych mistru a jsou svedectvim jeji obdivuhodne znalosti anatomie lidskeho tela. Ale predevsim svedectvim jeji viry. Jelikoz od 12. ledna do 3. unora 2008 se kona v Loop Gallery (1174 Queen St. W., Toronto) vystava nekterych obrazu z teto knihy, polozil jsem ji nekolik otazek, ktere laskave zodpovedela.
JC: Pani Gabankova, nazvala jste svoji knihu body broken/body redeemed. Co jste temi ctyrmi slovy chtela vyjadrit?
MG: Nedavno mi jedna znama rekla, ze nazev me knihy je provokativni. Jeji oznaceni mne zaujalo a vlastne potesilo. Snad take proto, ze podstatou temat obrazu v knize je radikalni poselstvi o zachrane ztraceneho cloveka. Jde mi o vyjadreni lidske zlomenosti v kontextu soucasneho sveta a o hledani smyslu byti, hledani Boha. Telo zlomene je alegorii vnitrni zlomenosti, kdyz je clovek ve slepe ulicce a nevi, jak dal. Telo zachranene ukazuje na realnost nadeje, nejen pro budoucnost, ale i pro pritomnost. Nadeje zmeny, cesty ze zoufalstvi, nadeje radosti, uzdraveni, obnovy. Slova broken a redeemed se nachazeji v ruznych biblickych textech jako napr. This is my body broken for you Zde ukazuji na Kristuv odkaz Toto jest telo me, ktere se za vas lame (1 Korintskym 11,24).
JC: Kresba kresliciho ditete, Sleepers I,II a III a Reader na zacatku knihy a kresba odchazejici dvojice Going Home na konci knihy jsou stylisticky navazne. Je mezi nimi tematicka souvislost?
MG.:
Jsou to tuzkove kresby, rychlovky, delane v primych zivotnich situacich na rozdil od prace podle modelu v atelieru. Zde slo o lidi v metru, na nadrazi, dite pratel kreslici doma na zemi, bezdomovci na ceste
JC: Obrazy Kosovo, Globalization a Hammer in the Head se mi jevi jako politicky komentar. Proc jste si vybrala prave tyto udalosti?
MG:
Obrazu s politickym pozadim jsem udelala behem let celou radu. Nekdy to byly i male serie. Jako treba Kosovo patrilo k cyklu Novy svetovy rad. V techto dnech se stava zase aktualnim. Obrazy vznikaji z ruznych impulsu. Nekdy nevim, jak se vyporadat se skutecnosti nasili, ruznych valecnych konfliktu a jinych demonskych projevu. Chci take vyjadrit sve obavy z otupujici konzumni pakultury.
JC: Silne na mne zapusobil Vas Selfportrait - Fear. Strach z ceho?
MG:
Strach je monstrum v nas. Je to strach z mnoha veci. Strach sama ze sebe. Kdyz malir maluje podle skutecnosti, obcas pouzije sebe jako model ke studiim vyrazu tvare nebo gest rukou. Je to jeden ze zpusobu poznavani sebe i jinych lidi zaroven. V roce 2003 jsem nainstalovala celou zed v Loop Gallery s nazvem Strach a boj se strachem. Chci zaroven zobrazit usili, jak strach premoci.
JC: Inspiraci vetsiny vasich obrazu je Bible. Z ceho vyvera vase vira a co vam dava?
MG:
Uz kdyz jsem byla mala a vyrustala v rodine vericich vytvarniku, poznavala jsem tajemne obrazy z knih, znazornujici podivuhodne biblicke pribehy. Zaujalo mne, ze tolik velkych umelcu se inspirovalo Bibli, at uz to byli Rembrandt, Gustav Dore, van Gogh a jini evropsti mistri od stredoveku az po soucasnost. Pozdeji se pro mne Bible stala mnohem vic nez krasna inspirujici kniha. Stala se pro mne zivou knihou a zaroven pramenem viry a kontaktu s zivym Bohem. Jestlize hovorime o starych mistrech, na vystave bude rovnez moje kopie jednoho panelu z Isenheimskeho oltare Matthiase Grünewalda (1460?-1528). Je zajimave, ze umeni se muze transformovat ruznymi zpusoby. Napriklad pred nedavnem byl v St. James Cathedral v Torontu pri prilezitosti mezinarodni svetove konference o AIDS vystaven Keiskammsky oltar z jizni Afriky, ktery vytvorila tamni komunita postizena AIDS. Inspiraci jim byl prave Isenheimsky oltar.
Ptal se Josef Cermak
***

Labyrinth of Heart

Navrat na hlavni stranu