Navrat na hlavni stranu

Koho by to napadlo studovat pocitadlo
Onehdy jsem hledal ve slovniku Webster presnou definici slova comrade a companion; kdosi mi rekl, ze maji stejny vyznam, ale nemaji: podle slovniku Webster je comrade (soudruh) ten, kdo sdili moje aktivity, zatimco companion (kumpan) je ten, kdo sdili moji praci, radosti i trampoty. Tim jsem si ujasnil, ze soudruh je striktne spolupracovnik na spolecnem dile, zatimco kumpan je spolecnik v zivote.
Nepisu to proto, abych ukazal, jake mam pofiderni zajmy, ale jako ilustraci klikate cesty ke slovu computer, na ktere padlo me oko mezi hledanymi slovy; computer mel totiz definici, ze je to poctar anebo vypoctar, tedy clovek pocitajici. Podival jsem se na rok vydani Webstra (1955) a v edici novejsi (1964) je computer definovan jako elektronicke zarizeni k vypoctum. Co se stalo, ze v tak kratkem case, se definice slova computer zasadne premenila od pocitajiciho cloveka k vypocetni masine? Od nepameti lide pouzivali pomucky k pocitani; nejdrive asi prsty, pozdeji kaminky, aby se dopocitali, co jim kdo dluzi anebo co jim patri. Archeologicky dochovane pocitadlo, abakus, je pradavny nastroj k secitani a odecitani; pouzivali jsme abakus v zakladni skole, byl to dreveny ram s horizontalnimi draty, na kterych pojizdely drevene kulicky velikosti pingpongoveho micku. Slabsi poctari museli jit na stupinek a provadet secitani na pocitadle namisto na prstech. Abakus se uzival tisice let a nekde ho pouzivaji dodnes. Ze zakladni skoly jsem postoupil na gymnazium v Ostrave a tam jsme uz nemeli pocitadlo, ale uzivali jsme logaritmicke pravitko, zvane logaro.
Logaritmicke pravitko vymyslel John Napier 1614, kdyz domyslil, ze pocetni ukony nasobeni a deleni se zmeni na secitani a odcitani s pomoci logaritmu. Tento napad byl mechanicky vylepsovan 350 let do podoby dokonaleho kapesniho nastroje k provadeni vypoctu.
Otec mi koupil kapesni, hlinikove logaro, ktere jsem uzival mnoho let, a ktere mi nedavno zabavil syn jako starozitnost. Az do roku 1963 byly papir, tuzka, logaro a mechanicka kalkulacka hlavnimi inzenyrskymi nastroji k vypoctum. V tom roce byl uveden na trh prvni stolni elektricky pocitaci stroj, ktery vazil 30 kg a jedinou vyhodou oproti mechanicke kalkulacce byl tichy proces bez rachotu mechanickych kolecek. Nasledujicich 10 let desitky firem, hlavne v Americe a v Japonsku, vyrabely a vylepsovaly stolni kalkulacky zavratnym tempem a umem do podoby kapesni kalkulacky. V roce 1973, tedy za pouhych 10 let, se pocatecni monster-kalkulacka stojici tisice dolaru vyvinula do kapesni podoby v cene nekolika desitek dolaru, a ve stejnem roce prakticky skoncila vyroba a prodej logaritmickych pravitek. Vzpominam si, jak mi se znacnou slavou a pathosem byla predana do uzivani kalkulacka znacky Sharp a jak mi muj nadrizeny oznamil, ze Sharpka stala podnik 8000 Kcs a ze ji mam strezit jako oko v hlave. To mi ani nemusel rikat, protoze jsem prosel vyuku od pocitadla k logaru az ke kapesni kalkulacce Sharp obsahujici nejen zakladni vypocetni funkce, ale i mocniny a trigonometricke funkce.
Lec kalkulacka Sharp nestacila ke spokojenosti a emigrovali jsme o rok pozdeji. Jaky byl muj uzas, kdyz jsem v Sudbury koupil prvni kapesni kalkulacku, kterou jsem potreboval ke sve praci merice a stala mene nez ostrihani vlasu. O 12 let pozdeji jsem prvne letel do vlasti pote, kdyz politicky prevrat v rodne zemi doznel a my dostali postou pisemne vyrozumeni o zruseni rozsudku z Krajskeho soudu v Ostrave, kde bylo cerne na bilem, ze nase rozsudky z roku 1981 na tri roky za mrizemi kvuli ilegalnimu opusteni socialisticke republiky jsou neplatne. V euforii navstevy rodne Ostravy jsem navstivil sve kolegy v Dome vodohospodaru, kde jsem 10 let byl zamestnan jako programator a bylo to srdecne setkani po mnoha letech, kafe vonelo a koralka tekla a reci se rikaly. A nahle padla otazka, zdali jsem tu kalkulacku Sharp odvezl do emigrace? "Kdo by na to myslel brat si kalkulacku na cestu do sveta?" rekl jsem nevinne. Vsichni jsme si to mysleli, rekla kolegyne Lida a vypravela mi detailne, jak to STB vysetrovala a jak se patralo po one vzacne kalkulacce, ktera se nikdy nenasla. I podaroval jsem kolegyni Lidu tenouckou kalkulackou, co nosim v penezence, aby mi odpustila. O rok pozdeji jsem do Ostravy vezl tucet solarnich kalkulacek, ale neudelal jsem tim zadny dojem, protoze uz i tam kalkulacky staly jako strihani vlasu.
Tolik veci se za muj zivot zmenilo, co noveho jsem se musel naucit a co stareho mi je k nicemu; nove technologie zaplnily nase dny rychleji nez pampelisky louku zjara. Ale nas slovnik zhusta zustava pradavny, a proto se nemuzeme casto domluvit. Pred rokem 1960 slovo computer znamenalo poctare a o par let pozdeji znamena pocitac. Asi bych si toho nevsimnul, kdybych nehledal definici kumpana.
A tez mne napadlo, ze dnes mam kalkulacek vice a kumpanu mene; a kdo ne?
Zdravim a preji hezky den a vsecko dobre na kazdem kroku.

Ross Firla - Sudbury

Navrat na hlavni stranu