Navrat na hlavni stranu

Bohous Maca - Herec Bohem nadany
Znal jsem dva Bohouse Maci
Jeden byl kazdodenni clovek, jednoduchy, ale jednoduchy v ruznych polohach. Byl bohem, ale soucasne skoro mestacky sporadany obcan. Nechodil casto do kostela, ale veril v Boha a nekdo mi rikal, ze odmitl vystoupit ve hre, ktera zesmesnovala nabozenstvi. Byl mekky a citlivy, nejlepe si snad rozumel s detmi. Ale take byl prchlivy a tvrdohlavy jako mezek a kdyz si vzal neco do hlavy, bylo skoro nemozne ho premluvit. V nedulezitych vecech mozna zklamal (nepoznal jsem nikoho, kdo tak tezce nesl sva naprosto nedulezita provineni). Ale ve vecech, na nichz zalezelo, jste na neho mohli spolehnout vic nez na sebe. Zivot mu - podle toho z jakeho uhle se na zivot divate - zrovna nevysel. Nepatril mezi ty, ktere by jejich bankovni konto kvalifikovalo jako uspesne. Ale kolik lidi rozdalo tolik radostnych a krasnych okamziku jako Bohous Maca? Prekvapive stopy jeho zivota najdete leckde: treba u Skvoreckych postavil pekne zabradli kolem schodu do prvniho poschodi.. Leta pracoval jako soustruznik. Staral se o svoji partnerku a trpel jeji bolesti. Kdyz sectete vsecky jeho vlastnosti, byl to zlaty clovek.
Mel rad pivo, patril k parte, ktera se schazela "U Vlasticky", nez ji rust najemneho k nasi litosti donutil vyklidit pole. V poslednich letech (jak mi vyzradil Jirka Skoda) se navstevoval restauraci s ne prave povzbudivym jmenem "Amnezie". Naposled tam byl v posledni sobotu pred svou smrti. V nedeli byl jeste na zkousce hry Familie, v niz hral jednu z hlavnich roli, oslnoval filmare z Nove vize, vcetne Markety Slepcikove. O tri dny pozdeji (streda, 17. rijna) nevstal jako obvykle. Jeho partnerka Vilma - s niz prozil sva nejpokojnejsi kanadska leta - ho sla vzbudit. Nevzbudila.
A pak byl Bohous Maca herec. S divadlem zacal uz v mladi. Hral loutkove divadlo a pozdeji si zahral i s proslulymi herci - nemylim-li se, jednim z nich byl Zdenek Stepanek. Pak prisel do Kanady a netrvalo dlouho a nasel si cestu do naseho divadla. Snad vsichni jsme citili - a byli a dosud jsou - mezi nami vynikajici herci, kteri vysoko prevysuji uroven vetsiny amaterskych divadel - ze Bohous Maca patril do zvlastni kategorie, ze byl nejtalentovanejsi z nas, ze na jevisti kolem sebe vytvarel nedefinovatelnou atmosferu posveceneho umelce. Vystoupil v desitkach her a vsem dodal lesku. Nejhloubeji na mne zapusobil v rolich zebraku a vydedencu - nikdy nezapomenu jeho zebraka v Capkove hre Ze zivota hmyzu, ani jeho Zmetka v Adamu Stvoriteli, fantasticke komedii bratri Capku, jejichz filosoficky vesmir Bohouse zrejme nejak zvlast pritahoval. V obou hrach jsem mel poteseni byt s nim na jevisti, ale nejradeji si vzpominam na torontskou inscenaci Noci na Karlstejne, v ktere hral mladeho vodnika a ja stareho Ivana. Bohous byl tak skvely (zvlast kdyz Hanicku svadel do tune), ze jsem mel fusku si uvedomit, ze jsem hastrman, od nehoz se ocekava, ze bude hastrmanit a ne okouzleny divak, ztraceny v hereckem vykonu skutecneho mistra. Vsichni jme jeho dluzniky.
***
Konference o strukturalismu(ech) - oslava Lubomira Dolezela
Prvni dojem vyvolany slovem strukturalismus pro vetsinu lidi ma malo spolecneho s literaturou. Spis s architekturou. Proste nemame poneti. Asi proto, ze na cizokrajne, chimericke cinnosti proste neni cas. Vetsinu energie spotrebujeme na vsedni veci jako vstavani, umyvani, obouvani bot, noseni pradla do pradelny, obstaravani zivobyti, vychovavani deti (a partneru/ek/ a...). A jak mne presvedcila tridenni (od 11. do 13. rijna 2007) konference, konana v Munkove centru pro mezinarodni studia na Torontske univerzite, je skoda, ze se vic nevenuje chytani pestrobarevnych motylu na loukach poznani. Konference, kterou organizovali profesori Veronika Ambros, Roland LeHuenen a Tomas Kubicek pod nazvem "STRUCTURALISM(Y) TODAY: PRAGUE, PARIS, TARTU, AND BEYOND - REASSESSING THE LEGACY OF STRUCTURALISM", byla spojena s oslavou profesora Lubomira Dolezela, ktery po roku 1968 nekolik let ucil na Torontske univerzite. Dalsimi panelisty a prednasejicimi byli: Vladimir Krysinski, Barbara Havercroft, Emil Volek, Galina Savukova, Silvia Jestrovic, Elissa Segnini, Thomas Pavel, Tetiana Soviak, Marel Danesi, Nancy Felson, Wolf Schmid, Hugh Leonard, Emma Kafalenos, Yana Meerzon, Andres Perez Simon a Adam Grunzke. Celkem bylo zastoupeno 9 univerzit: University of Toronto, Arizona State University, University of Alberta, City University of New York, University of Warvick, UK, University of Chicago, University of Georgia, University of Hamburg, University of Montreal, Washington University in St. Louis a University of Ottawa a Ceska akademie ved.
O cem to bylo? Pozadal jsem profesora Dolezela, aby mi prizemne definoval "strukturalismus". Jeho odpoved: Jedna faze tradice vyzkumu, jdouci k Aristotelovi. Ono je to ovsem - jak jsem se dozvedel z ruznych pramenu - znacne komplikovanejsi. V tricatych letech se v Praze utvoril krouzek neprekvapive znamy jako"prazsky krouzek". Patrili k nemu lide formatu Romana Jakobsona, Rene Welka, Jindricha Honzla... atd. Kdyby nebylo 2. svetove valky, tento krouzek by nepochybne byl jednou z ozdob ceske kultury. Nekteri clenove krouzku se pozdeji stali ozdobou americkych univerzit.
Dolezel je jejich nejprednejsim nastupcem. Jak se dozvidame z oslavne citace, "poprve se vyznamnym zpusobem prihlasil o slovo v sedesatych letech, kdy se pokousel vymezit dve zakladni oblasti sveho uvazovani o narativni literature a zabyval se promluvovymi situacemi jako znaky, ktere jsou distribuovany pro specificke utvareni narativniho sveta (toho sveta, ktery pozdeji nazve fikcnim). A protoze zakladem tohoto sveta je dilo jazykove, stanovuje si Dolezel za centrum pozornosti nikoliv tema, ale zpusob, jimz je toto tema zprostredkovano... Tuto etapu Dolezelova badani zavrsila prace Narativni zpusoby v ceske literature, (ktere) ukazaly na principialni otazku Dolezelovy teorie a jeho mysleni: Jakym zpusobem rozumet literature? Tedy: v jake oblasti o ni premyslet? Jeho klicova idea fikcniho sveta, jako sveta realizovaneho na principu logicke strukturace, jenz prave ma ukazat na oblast zajmu literarni teorie, se dockala souvisleho zpracovani v knize Heterocosmica. Fiction and possible worlds (cesky Heterocosmica. Fikce a mozne svety). Tato Dolezelova prace pritom vyznamnym zpusobem ovlivnila moderni literarni teorii a odkazy na ni i dalsi rozvijeni muzeme najit u cele rady soucasnych teoretiku.
Logika jeho vedecke cesty ho totiz vede nejenom z Narativnich zpusobu ceske literatury k fikcnim svetum Heterocosmica, ale tato cesta pokracuje dal az na hranici, kde se fikcni setkava s faktualnim. Kde vznika prechodova oblast mezi dvema diskursy, kterou je treba podrobit pruzkumu, chceme-li zvazit povahu uz nikoliv jen fikcniho vypraveni, ale vypraveni jako takoveho. Vypraveni, jimz vlastne modelujeme svety, v nichz zijeme. Onemi dulezitymi otazkami se nyni stava: Existuji na rovine diskursu znaky, ktere nam umozni bezpecne odlisit vypraveni fikcni od vypraveni faktualniho? A je vypraveni historikovo vypravenim o skutecnosti nebo jen dalsim typem konstrukce mozneho sveta?
Nejen, ze vyrazove bohatstvi teto citace mi pripomnelo Chram a tvrz, onu vznesenou chvalu Pavla Eisnera na ceskou rec, ale posledni otazka zaznela neodbytne prakticky. Vezmeme napriklad pripad Jozefa Kirschbauma, generalniho jednatele Hlinkovy strany v prvnich letech 2. svetove valky, a uranoveho krale Stephena Romana a na hodnoceni jejich zivota a cinnosti jejich obdivovateli na jedne strane a na druhe strane Paul McKayem (v knizeThe Roman Empire) a v The Whig Standard Magazine (The Kirschbaum File) z 10. prosince 1988. Nebo Chruscovuv vystup ve Spojenych narodech (mlatil botou do erarniho nabytku), o nemz nedavno hovoril na Torontske univerzite autor Chruscovova zivotopisu (dostal za nej Pulitzerovu cenu). Vypravel, ze kontaktoval desitky lidi (z nichz alespon jeden byl pritomen ve Spojenych narodech pri Chruscovove vystoupeni a ostatni to sledovali v televizi) a skoro kazdy si to pamatoval jinak: Chruscov v ruce zadnou botu nemel, Chruscov si botu nezouval (mel tri), Chruscov botou na stul tloukl, tloukl pravou botou, tloukl levou botou... Zrejme zalezi na historikove objektivnosti, na metodach, ktere pouziva a dukazech, ktere predklada...
Priznavam, ze mi chvili trvalo, nez jsem se zaposlouchal do podivne reci, kterou literarni teoretikove komunikuji sve poznatky. Musil jsem prinutit sve mozkove atomy, aby se pohybovaly znacne skotaciveji, nez jsou zvykli. Ale stalo to za to.
Josef Cermak

Navrat na hlavni stranu