Navrat na hlavni stranu

Na okraj
Za Bohumilem Janem Moravcem

V den jeho smrti jsem byl mimo Toronto. O jeho pohrbu jsem se dozvedel pozde. Tak alespon par radku na rozloucenou. "Bob" Moravec neveril na chvaloreceni ani zivych ani mrtvych - oblibenym tercem jeho kritiky byl na priklad prezident Edvard Benes. Nemyslim, ze by si pral, aby byl chvalorecen sam - za ziva nebo po smrti. Tato crta neni zamyslena jako chvaloreceni. Sotva bych mohl tvrdit, ze jsme byli prateli (trochu lepe jsem se znal s jeho zenou Jirinou - Jirina, Dasa Kyselkova, nejaky cas i dr. Josef Kyselka a ja jsme pracovali jako pomocne sily v Torontske verejne knihovne na College Street). Spis jsme se jako lodi na okamzik setkavali v morich, v nichz jsme se nahodne nachazeli. Myslim si vsak, ze jsme k sobe chovali urcitou vzajemnou davku respektu. Boba Moravce nebylo snadne ignorovat. Vyvolaval u druhych ruzne reakce. Pamatuji se, ze v prvnich letech jeho pobytu v Kanade nekteri krajane ho videli jako trochu arogantniho, frajerskeho donquichotskeho hejska, zahledeneho do sebe, od ktereho se nedalo mnoho ocekavat. Jini ho videli jako elegantniho muze s nemalym darem vymluvnosti, ktery dovedl presvedcit i okouzlit. Ja se zpocatku priklanel k tem prvnim.
Bohumil Jan Moravec se narodil 4. prosince 1913 v Protivine v jiznich Cechach. Chtel byt lesnikem. Nakonec nasledoval sveho otce a v roce Mnichova, 1938 byl vyrazen z vojenske akademie v Hranicich jako porucik jezdectva. Mobilizaci prozil u 9. dragounskeho pluku ve Vysokem Myte. Po okupaci zbytku republiky odchazi do ciziny - pres Slovensko a Madarsko se se svym druhem, dustojnikem Simandlem dostava do Belehradu a potom pres Recko a Turecko do Bejrutu. Konci v Marseilli, prochazi Cizineckou legii, vstupuje do ceskoslovenske jednotky a po padu Francie pristava ve Velke Britanii.
Na zadost generala de Gaulla je v roce 1943 propujcen Armade svobodnych Francouzu, s nimiz slouzi az do konce roku 1944. Za tazeni Italii je tezce zranen (je mu propujcen francouzsky valecny kriz). Zacatkem roku 1945 se vraci k ceskoslovenske jednotce, je doporucen k doplneni dustojnickeho kadru 1. ceskoslovenskeho armadniho sboru v SSSR, ale Sovety mu odmitly udelit vizum. Valku konci jako velitel odloucene ceskoslovenske jednotky v Evrope, s niz 6. cervence 1945 projizdi Plzni. O mesic pozdeji se zeni se svoji laskou Jirinou. Uziji spolu svou rodnou zem jen tri roky - pul roku po komunistickem puci odchazeji do exilu. 28. zari 1949 odplouvaji do Kanady. Jestlize si neco v Kanade dovedlo ziskat Moravcovu lasku, byla to nepochybne kanadska priroda, ktera mu dovolila, aby se venoval lovu a myslivosti. Take o tom napsal dve knihy: Nibowaka - ze vzpominek kanadskeho lovce a Nahanni - s kamerou a udici kanadskou divocinou. V dalsi knize Kanada - stridave oblacno popisuje sve kanadske zacatky. Ctvrta kniha Pod tremi prapory podava svedectvi o jeho zazitcich v druhe svetove valce. Bob Moravec byl pravdepodobne prilis individualista, aby byl dobrym spolkarem - i jeho pusobeni v Ceskoslovenske kanadske legii casto ustilo ve sporech. Zustaval sam sebou za vsech okolnosti. Vazil jsem si, ze se neklanel u vrbicek (je snad to jednim z duvodu, ze skoncil v hodnosti plukovnika?), ze byl cestnym clovekem, a snad nejvic jsem si ho vazil pro jeho tak otevrene a ryzi vlastenectvi. Odesla v nem jedna z nejpozoruhodnejsich postav nasi krajanske komunity. Pani Jirine a vsem clenum jeho rodiny vyslovujeme hlubokou soustrast.
***
Marne poselstvi?
V Novem domove z 30.7.2007 mne (mimo jine) zaujal dopis Martina Bonharda M. Horakova - marne poselstvi, v nemz autor (take znamy herec) dosel k zaveru, ze dokud se narod nevzpamatuje a KSCM nezakaze, odkaz Milady Horakove a dalsich odpurcu komunistickeho rezimu se obraci v nivec a jejich poselstvi je marne. Mozna hlavne proto, ze jsem o par desitek let starsi (ale snad i proto, ze inklinuji k optimistictejsimu pohledu na svet), vidim zivot v jasnejsich barvach nez pritel Martin. Nemyslim si na priklad, ze cokoliv z toho, co udelame je marne. Kazdy okamzik se mi zda klubickem, v nemz se propletaji tisice a snad miliony nitek cinu a slov dlouhe rady jedincu. Nekdy vysledkem je tragedie. Jindy se svet posune dopredu.
Kdyz cernoska v autobuse v nejrasistictejsim statu USA odmitla vzdat se sveho sedadla ve prospech belocha, zahajila retez udalosti, ktery mel mozna vetsi vliv na strukturu a rytmus americkeho zivota, nez valecna vitezstvi. Tryzna za Miladu Horakovou, kterou jsme usporadali 2. cervence 1953 v divadle ontarijskeho muzea, byla jednou z nitek, ktere neprimo vedly k uvedeni poradu Marka Janace v Munkove centru na Torontske univerzite 27. cervna 2007, na nemz byl vystaven portret Dr. Horakove, vytvoreny Jaroslavem Sejnohou pro tryznu v roce 1953.
I to, kde se letosni porad konal, nebyla nahoda. Pred radou let cesti a slovensti krajane (jejichz jmena jsou zachycena na desce v mistnosti vedouci k salu, v niz se letosni porad konal) venovali Torontske univerzite znacne castky. Jejich stedrost se nam vraci. A tak neverim, ze poselstvi Milady Horakove a dalsich odpurcu komunistickeho rezimu jsou marna. Myslil bych, ze v zakladnich rysech jeji (a jejich) poselstvi jiz zvitezilo: zivot v dnesni Ceske republice i na Slovensku je nesrovnatelne svobodnejsi nezli byl jeste v listopadu 1989.
***
Czech and Slovak Theatre Abroad: In the USA, Canada, Australia and England
Poznamka k cenne knizce

V roce 2006 vysla v East European Monographs v Boulder, CO, knizka o ceskem a slovenskem divadle v zahranici (v USA, Kanade, Australii a Anglii). Kniha, kterou distribuuje Columbia University Press v New Yorku, navazuje na program na stejne tema na kongresu SVU v Plzni v roce 2003 a vysla hlavne zasluhou profesorky Very Borkovcove, ktera knihu redigovala a ktera divadlu (jako herecka, reziserka, prekladatelka a ucitelka na Washington American University) venovala znacnou cast sveho zivota. Autory prispevku jsou: Vera Borkovec Czech and Slovak Theatre in the USA; Vit Horejs Czechoslovak-American Marionette Theatre: Fifteen Years of Adventure; Josef Cermak Czech and Slovak Theatre in Canada; Marketa Goetz-Stankiewicz Please Share My Regards with Messrs. Havel and Kohout... Czech Theatre Encounters the Canadian Audience; Frank J. Safertal a Pavel Kral It All Started with Adolf... A Short History of Toronto's New Theatre /Nove divadlo/; Josef Skala Czech Theatre on the Pacific Shores of Canada: 29 Years of Theatre Around the Corner in Vancouver; Oliver Fiala Report on Czech Expatriate Theatre in Australia; Milan Kocourek Czech Theatre in London.
Je tomu tak i s touto knizkou. Ale diky za ni. Zachycuje kus tvoriveho zivota nasi komunity, ktery by jinak mohl byt ztracen. Vedle toho, ze tuto knizku dala dohromady, profesorka Borkovcova napsala i uvodni stat o ceskem a slovenskem divadle v Americe. Moji stareckou jesitnost posimrala poznamka o newyorskem Snizkove divadle a dvou hrach, kterymi se divadlo predstavilo: Noc na Karlstejne a Svetapan v zupanu. V obou jsem mel poteseni (jak dosvedcuji fotografie) vystoupit - v Noci na Karlstejne dokonce jako Karel IV; pak to slo s moji karierou prudce s kopce: ve hre Svetapan v zupanu uz jsem hral jenom pobocnika. Ale fotografie (z roku 1951), ktera mi udelala opravdu radost je snimek naseho tehdejsiho torontskeho souboru ve Weinbergrove hre Svanda dudak. Hru reziroval Josef Rampacek, v hlavni roli vystoupil muj blizky (dnes uz zesnuly) pritel Jan Marr, v ostatnich rolich hrali Mary Marrova (nevim, jestli uz byli manzeli), Zdenek Vykoukal, Vlasta Tichopadova (dnes Waldaufova), Nadezda Hradska, ale i Slavinka a Jirka Cornovi. Ja jsem hral Vocilku. A jeste jedna fotografie zachycuje nasi davnou minulost: snimek z predstaveni torontskeho Slovenskeho spolku. Na fotografii poznavam jen jednu tvar, Mary (pozdeji a dosud) Marrovou...
O krajanskem divadle v Kanade jsou v knizce ctyri state: o Divadlu za rohem pise mnohostranne talentovany profesor Josef Skala; o zacatcich naseho divadla v Kanade ja, a specificky o torontskem Novem divadle Frank Safertal a Pavel Kral, oba zasvecene, kazdy z nich o fazi divadla, ktera mu byla nejblizsi. Jak ctu nase prispevky, najednou se mi pri zmince te ci one hry vynori v mysli scena a ja si vzpominam, kdo ve hre hral a pak hledam v knizce jeho ci jeji jmeno. Nekdy najdu a jindy ne. Hledal jsem napriklad jmeno Ruzenky Zemanove. Nenasel. Hledal jsem jmena jako Milan Crhak (vystoupil v nejakych sto rolich). S vyjimkou letme zminky v me stati nenasel. Nenasel ani jmena Jiriho Skody, Dasi Belacikove, Martina Bonharda, Zuzky Borovjakove, Zuzany Novotne, Pavla Novaka. Nektera proto, ze na sebe upozornili az po napsani nasich clanku, jina proto, ze jsme si nevzpomneli. Nejsou tam zaznamenana ani jmena lidi, bez nichz by divadlo proste nebylo: napriklad dve zeny, ktere se staraji o nase kostymy, Jarka Spejchalova a Jarka Trentchevova; zvukar Ivo Mejzr, osvetlovac Karel Tamchyna, Vera Kohoutova a jini, na ktere si ani ted nevzpominam. Nikde - a to mne zvlast mrzi - neni zaznamenam prispevek Milo Kubika a jeho Divadla poezie. Mozna budou vzpomenuti v pristi knizce o divadle. Bohate si to zaslouzi. Zatim alespon tuto poznamku od cloveka, kteremu vsichni, s nimiz se za vice nez pul stoleti potulovani kolem naseho divadla setkal, prirostli k srdci. S jednou vyjimkou: Dusan Toth mi k srdci neprirostl, ale bylo by nepoctive neuznat jeho prispevek. Toth reziroval (pod pseudonymem Duko Kasan) pro Nove divadlo nekolik her. Ja si dobre vzpominam na Capkovu hru Ze zivota hmyzu, v niz zvlast zazaril Bohous Maca.
Pani profesorko, diky za knihu!
Josef Cermak

Navrat na hlavni stranu