Navrat na hlavni stranu

Z filmu: Daleko od ni

Karlovarsky festival: Svet filmu, skutecnosti i fasady Thermalu
Karlovarsky festival tradicne zrizuje sve hlavni centrum v hotelu Thermal, ktery se nachazi na zacatku lazenske kolonady v Karlovych Varech. Festivalovy prezident Jiri Bartoska letos rekl, ze festival rok od roku roste, zatimco stav (tricet let stareho) Thermalu je cim dal tim vic nevyhovujici. Snad skoda, ze hotely nerostou a nesili jako stromy, jine festivalove centrum, ktere by pojalo deset patnact tisic navstevniku prehlidky, tu bohuzel neni.
Je pravda, ze ubytovani v hlavnim festivalovem hotelu je trochu dobrodruzne a hlavne tam na vas dychne atmosfera socialismu 70. a 80. let. Dole v jidelne snidate na socialistickou ruzovou karticku, na ktere vam starnouci dohlizitelka z dob restauraci a jidelen zaskrtne, ze "jste uz byl". Jeji kolegyne v modrem stejnokroji pote ukazi, kde se smi sedet a kde ne, nebo naliji horke, slabe kafe ci nabidnou karbanatky. Nakonec tu k obedu dostanete dokonce paellu ­ tedy to, co si v hotelu uz dvacet tricet let predstavuji, ze paella vlastne je.
Presto zanedbany Thermal k festivalu uz nejak patri zvlast, vytvari symbolicky obraz nasi divoke, rozharane a opomijene filmove sceny. Kdo sleduje ceskou medialni scenu, muze nabyt dojmu, ze podobne problemy jsou vubec groteskni svizeli ceskeho filmu. Vsude se mluvi o tom, kolik mame uzasnych filmaru, planu a projektu ­ jen mit lepsi hotely, vetsi statni granty na film nebo vzdelanejsi publikum. Ale vazne. Dodnes chybi zakon o kinematografii, stejne jako systemova politika na podporu nejen domaciho filmu, ale vubec ceske kultury.
Nicmene navstevnik si na zasedly, nevyhovujici hotel, ktery pred kazdym rocnikem varsti organizatori polepi plakaty, vyluxuji a ozdobi napriklad trasnemi, jaksi uz mile zvykl. Dokonce vam muze pripadat roztomily, tedy pokud zrovna nejste nespokojeny festivalovy kapitan Jiri Bartoska.

Zastoupeni ceskeho filmu na letosnim 42. Mezinarodnim filmovem festivalu v Karlovych Varech (29. cervna ­ 7. cervence) take Potemkinuv nazdobeny Thermal trochu pripominalo. Od ucasti Menzelovy hrabalovske adaptace Obsluhoval jsem anglickeho krale v oficialni soutezi letosniho Berlinale se alespon v Praze suska, ze cesky film si pomalu ziskava pozornost a vaznost v zahranicni. A tedy dospivame k nazoru, ze budeme zase jednou brzy svetovi ­ co na tom, ze byla videt jen ta fasada stareho hotelu.
Laskava, podobne nacincana a dojemna komedie Jana Sveraka Vratne lahve ziskala v karlovarskem klani tak trochu milosrdne hlavne Zvlastni uznani naopak za scenar pro Zdenka Sveraka. Kolja byl udajne svetovejsi, Vratne lahve jsou zase o neco vice ceske, rikalo se v zakulisi. Porota ocenila na tomto kyci pro starsi a pokrocile vtipne dialogy mezi obema starnoucimi manzely (Zdenek Sverak a Daniela Kolarova), kteri ani "ve svem pokrocilem veku nemaji paru o tom, co to je zivot, nebot pro ne zustava stale stejnym tajemstvi jako kdysi," uvedl film sam starsi Zdenek Sverak. Ovsem ceske publikum svym hlasovanim rozhodlo navic o tom, ze otec a syn Sverakovi si s timto milym, nablyskanym filmem odvezou preci jenom jeste Cenu divaku deniku Pravo.
V kontextu napriklad ceskych Vratnych lahvi bylo zajimave shlednout kanadsky snimek Away from her (Daleko od ni), ktery predstavuje drsnejsi variantu dojemneho snimku o stari, ackoliv tamni "duchodci" jsou jeste vice nazehleni a zachovali ­ skoro jako z magazinu. Mlada herecka a nyni uz i reziserka Polley v nem lici boj starnouciho muze o svou zenu (slavna Julie Christie), nemocnou Alzheimerovou chorobou, ktera se mu nenavratne vzdaluje a zapomina na nej v prostorach starobince. Film rozviji meditaci nad zivotem ve dvou a nad tim, co v prubehu tolika let muze byt laska.
V sekci Jiny pohled se objevil uz pravidelny kanadsky navstevnik karlovarske prehlidky Bruce McDonald, ktery spolu s mladickou kanadskou hvezdickou (z trojky X-menu) Ellen Page uvedl experimentalni a naturalistickou adaptaci knihy Maureen Medved The Tracey: Fragments (Tracey: Fragmenty). Obraz se zde rozpada do nekolika fragmentu, zrcadel ci mensich obrazu, ktere na sebe navazuji, odrazeji se, odpovidaji si. Pokouseji se evokovat roztristene vedomi vzdorujici a ublizene divky, jez se snazi vykricet, ci skoro vystekat svou bolest do sveta.
Hlasite propagovany cesky film zustava ale v porovnanim s tim, co se toci v Rumunsku, v Rusku, Madarsku a v Polsku drzym, tak trochu opozdenym spoluzakem. A to i kritikou ceneny snimek Pravidla lzi Roberta Sedlacka v tematicke karlovarske soutezi Na vychod od zapadu zcela zapadl. Vedle velkych temat filmu zminenych zemi, ty ceske vypadaji casto mimochodem prilis komercne, podbizive, ackoliv pritom umele a lacine. O jiste zahledenosti do sebe svedci i to, jak cesti filmari neustale v hrane tvorbe resi "nanejvys" ceskou rodinu a vsechny ty manzele, prarodice, milenky a deti...
Vyjimky se objevuji spise v dokumentarni tvorbe, jednou takovou byl snimek Ztracena dovolena Lucie Kralova, ktera s nim vyhrala Cenu za nejlepsi dokument do 30 minut. Film se odviji od skutecne udalosti, kdy jeden cestovatel nasel ve Skandinavii kufr s 22 ztracenymi exponovanymi filmy, ktere si na svych cestach po Evrope nafotili neznami cinsti turiste. Kralova se vydava na cestu, aby zjistila, jestli je mozne v nasem svete jeste nekoho najit podle vyvolanych negativu, a pritom vypravi o turismu, o nas samych i o lidske identite.
Naopak rumunska kinematografie zaziva na svetovych festivalech velky boom, coz je o to prekvapivejsi, ze jeste pred osmi deseti lety tam vznikal s bidou jeden film rocne. Muze to znit prilis zjednodusene a romanticky, ale Rumuni vzali kamery a vyrazili s nimi do ulic, aby nataceli to, co kolem sebe vidi. Realisticky, minimalisticky, veristicky a s notnou davkou cerneho humoru a deprese. Zda se, ze ziskali klic k zobrazeni toho, co se nazyva postsocialismem, a objevuji novou socialni realitu i kupodivu velke pribehy malych hrdinu v podminkach narychlo transformovane a prevracene spolecnosti, kterou ovladaji mafie a vsudypritomna korupce. Ale hlavne svizne nachazeji nove vyznamy vyprazdnenych pojmu, jako je spravedlnost, provincialismus nebo socialni soucit, ktere po padu socialismu ztratily minimalne v teto casti sveta sve obsahy. Ne nahodou se jejich filmy odvazne vraceji i k prelomovemu okamziku dramaticke revoluce roku 1989 a reflektuji presneji tehdejsi blahovou retoriku o lacine svobode, snadne demokracii a neviditelne ruce trhu, ktera tehdy vsechny omamovala. Snimky jako treba 12:08 Na vychod od Bukuresti nebo Papir rychle zmodra se jinymi slovy odvazuji zpetne reflektovat tyto divoke zmeny a pritom rikat veci, ktere v Ceske republice nikdo ve filmu nerika.
Letosni festivalovou udalosti byla projekce letosniho vitezneho snimku z MFF Cannes 4 mesice, 3 tydny a 2 dny, v nemz rumunsky reziser Cristian Mungiu lici syrove a se smyslem pro vsedni detail osudy dvou mladych studentek tesne pred koncem socialismu, z nichz jedna shani moznost, jak si nechat ilegalne udelat potrat. Otresne svedectvi lhostejne, materialisticke spolecnosti vrcholi tim, ze onen "radobydoktor" si nevaha rict nejen o penize, ale i o jednu sluzbu navic...
Druhy mimoradny snimek z Rumunska California Dreamim' (bez konce) licil tragikomicke peripetie vojenskeho vlaku NATO, odstaveneho kvuli administrativnim zmatkum na vedlejsi koleji v male rumunske vesnici, kde se dilem teto ironie stretava maly a beznadejny kout zapadakova s velkym svetem mezinarodni politiky i vsech blahovych nadeji. Dovetek nazvu tohoto podobenstvi ­ "bez konce" stoji za titulem na pamet mladeho talentovaneho rezisera Cristiana Nemesca, ktery tragicky zahynul pri ceste z postprodukcnich praci na filmu.
Do soutezni sekce se po nekolika letech vratil se spolecenskou metaforou i madarsky filmar Zoltan Kamondi, ktery ve Varech osobne uvedl pribeh Dolina, natoceny shodou okolnosti take v Rumunsku. Vypravi v nem, co se stane, kdyz ztracene mestecko kdesi ve Vychodnich Karpatech prepadne horda neznamych nasilniku, kteri zavedou nove, mistnim nesrozumitelne poradky. Film s vyraznou vizualni i kompozicni stylizaci se soustreduje predevsim na to, aby evokoval, jak pod vladou cizi zlovule zacnou mezi obyvateli upadat mezilidske vztahy a cele okoli se zacne promenovat ve smetiste.
Velkym tematem karlovarske prehlidky je vedle stavu hotelu Thermal a ceskeho filmu vubec i pozice samotneho festivalu ve svete. Vary nejsou honosnymi "Cannes vychodu", jak rikaji jedni potichu a pritom neprilis skromne, protoze jen tezko "dovazi" americke oscarove celebrity (letos Renee Zellwegerova a Danny DeVito) a patri spise mezi stredne velke prehlidky. Navic v konkurenci obrich festivalu v Berline (unor) a v Cannes (kveten) maji kazdy rok problemy zajistit si kvalitni filmy v oficialni soutezi. O to vice ale karlovarsky festival pusobi az neskutecne a iluzivne, nebot se v nem misi velikasska slova a pompa svetovych filmu s provincialismem te male, mile republiky uprostred Evropy.
Jednou z nejvetsich zasluh karlovarskeho festivalu naopak zustava, ze domacimu publiku vozi kvalitni filmy z celeho sveta, ktere domaci ostudne komercni distribuce uz vubec neuvadi. Mozna proto jsou tak zvanym batuzkarskym festivalem, nebot tisice studentu a mladych lidi mohou ve Varech chodit na francouzske, argentinske, asijske nebo rumunske filmy, u nichz si mohou byt jisti, ze je neuvidi v zadnem beznem kine sveho mesta.
Ovsem prapor festivalu se hrde vztycuje na palaci spis podle toho, kolik zastupcu filmoveho byznysu se podari na prehlidku dostat a kolik novych a slibnych snimku se zde objevi pro svet. Nicim jinym si festival neziskava lepe renome i za hranicemi sve lazenske "doliny" a sveho Thermalu. Letosnim nejvyraznejsim objevem zustava rusky snimek Proste veci neprilis znameho Alexeje Popogrebskeho, ktery se predtim podilel spolu-autorsky pouze na snimku Borise Chlebnikova Koktebel. Jeho prvni samostatny snimek, ktery ve Varech ocenila FIPRESCI i ekumenicka porota, nabizi mimoradne sugestivni pohled do vsedniho zivota obycejneho mestskeho cloveka ­ mizerne placeneho anesteziologa Sergeje Maslova. Uvedomuje si, ze uz starne, aniz by neco vykonal, vedle manzelky a v malem komunalnim byte se citi byt outsiderem vlastniho zivota. Kdyz v tom ho zcista jasna jeden pacient postavi pred tezke moralni dilema. Opusteny, vazne nemocny a kdysi slavny herec mu nabidne cenny obraz a prislib lepsiho, zajisteneho zivota, kdyz mu anesteziolog pomuze bezbolestne zemrit a zbavi ho tim nekonecnych bolesti umirani.
Popogrebskeho snimek stoji na vykonech dvou hercu Sergeje Puskepalise a Leonida Bronevoje, kteri byli oba za svuj vykon oceneni i na zaverecnem ceremonialu festivalu. Ovsem herecky koncert zde neni nijak samoucelny. Kamera sleduje Maslova s velkym smyslem pro vsedni detail i zachyceni atmosfery dnesni ulice v Moskve a "zanedbaneho", borticiho se sveta, ktery ztratil mravni hodnoty, a z nehoz kazdy musi znovu dolovat zablesky lidstvi a nadeje o samote.
Michal Prochazka

Navrat na hlavni stranu