Navrat na hlavni stranu

Na okraj
Zeme nasich predku
Nekdy v polovine kvetna jsem sel z Munkova Centra na stanici podzemky. Potkal jsem pana se psem. Dali jsme se do reci. Rekl mi, ze jeho dcera pise pro National Post a ze prave tento tyden tento denik prinasi zaznamy z jejiho deniku o navsteve v Ceske republice.
Koupil jsem si vytisk a predchozi cisla jsem si precetl v Torontske knihovne. Prosta zvedavost: jak lide, kteri se tam nenarodili, vidi moji rodnou zem - a zem svych predku.
Autorkou denikovych zaznamu (a take romanu The Sweet Edge a navic poctenou kanadskou basnirkou) je Alison Pick. Ceskou republiku navstivila, aby vyhledala material pro svuj novy roman, jehoz 669 hrdiny maji byt deti, ktere v roce 1939 zazracne (ale s velikou statecnou pomoci Nicholase Wintona a Ceskoslovenske cestovni agentury) uprchly na Zapad. Jednim z nich byl na priklad Joe Schlesinger. Zastavila se v Ceskem Krumlove, ktery ji pripomnel Banff (misto slavneho banffskeho podniku Earl's v Krumlove maji restauraci, kde vari povestne svestkove knedliky). Do Krumlova jela na schuzku se stinem Adolfa Hitlera, ktery po obsazeni zbytku Ceskoslovenska v Krumlove z balkonu mluvil ke svym nemeckym soukmenovcum. Mela potize: nemohla se domluvit ani anglicky ani nemecky. Na Hitlerovu navstevu se pamatoval jen postak. K textu Hitlerovy reci v archivu se nedostala, zrejme proto, ze prisla ve vysokych botach a archivarka ji povazovala za nacistickou agitatorku (domnenka slecny Pickove).
V Praze se setkala se svymi rodici a s Ivanem Klimou (jejich cesko-zidovske rodiny mely za valky podobny udel - pronasledovani, koncentrak). S Klimou, ktery zrejme vypadl z oka jejimu stryci, si popovidala o Kunderovi a Kafkovi a nekolika anglicky pisicich autorech. Klima ji poradil, aby - vzhledem k jejimu mladi - nejdrive zila a teprve potom psala. Slecna Pickova se jeste zminuje, ze zapadni Cechy jsou misto, odkud pochazi plzenske pivo a jen o kousek dal se zacal varit Budvar.
Pri cteni zaznamu z jejiho deniku jsem si vzpomnel na rozhovor, ktery jsem pred nekolika mesici mel s byvalym kolegou z torontske advokatni kancelare. Prave se vratil z Prahy, kterou navstivil poprve. Poznamenal: "Teprve v Praze jsem pochopil, jakou cenu jsi zaplatil, kdyz jsi ji opoustel."
***
Napad zcela donquichotsky
Jednim z mych nejoblibenejsich torontskych krajanu je Ivo Syptak ml., nejmladsi syn Jindrisky a Iva Syptakovych, kteremu osud posadil na zada vak bolesti a problemu, jaky bych sotva mel odvahu nest. Ivo ho nese s odvahou, trpelivosti a pokorou, ktere - kdybych to doved' - bych mu zavidel.
Jinym mym oblibencem - na jine urovni a vice mene z dalky - je Tomas Bata, legenda obchodniho sveta ve svetovem meritku a pokud mohu soudit, milacek bohu, kteri ho - jak se to alespon jevi zvenci - obdarili vsim, po cem lide obycejne touzi - zdravim, majetkem, vzhledem, vynikajici manzelkou, detmi, slavou.
Ivovi nedavno pribyl dalsi problem. Jel na kole do prace, spadl z kola a prvni zpravy z nemocnice hovorily o zlomenem krku. Posledni zpravy jsou trochu kladnejsi, ale na delsi dobu je zrejme vyrazen z obehu.
Ivo s nami nacvicoval na slet v Pittsburgu (a na predchozi vystoupeni na Ceskem a Slovenskem dnu na Masaryktownu). Ani na prvnim ani na druhem vystoupeni bohuzel nebude. To je skoro tragedie: je nas malo a Ivo je z nas nejmladsi. Krome toho, kdykoliv vidi, ze pri cviceni plavu (coz je skoro porad) mi nenapadne napovida.
A co s timhle ma spolecneho pan Bata? Setkal jsem se s nim na koncertu torontske Filharmonie asi tyden po Ivove nehode. Ten koncert se vydaril, take diky dr. Milosi Krajnemu - mimo jine clenu spravni rady Toronto Filharmonia a vubec nejzasluznejsimu propagatoru ceske hudby v Torontu - i za cenu zakoupeni vstupenek a obcerstveni, a generalnimu konzulovi Ceske republiky v Torontu, Richardu Krpacovi, ktery ve svem nenapadne elegantnim projevu sugestivne upozornil na krasy Ceske republiky a schopnosti jejich obyvatel. Ale vecer samozrejme patril Antoninu Dvorakovi. Pan Bata vypadal dobre, pekne jsme si vykladali a najednou mne napadl napad zmineny v titulku, napad totalne blaznivy: co kdyby pan Bata s nami vystoupil misto Iva na Masaryktownu! A hned jsem se pana Bati jaksi hrave dotazal, zda by si s nami nezacvicil. Ja ho sice nikdy cvicit nevidel, ale na radu nasich sletu prisel jako host a myslim, ze jako kluk v Sokole cvicil. A krome toho byt pozvan jako cvicenec, kdyz uz jste pred peknou radkou prekrocil devadesatku, je slusna poklona. A s usmevnym napetim jsem cekal odpoved. Prisla take usmevne (skoro jsem mel dojem, ze pan Bata mel trhani si s nami zacvicit), ale skoro okamzite zvitezily pragmaticke duvody. Uz to nejde, prohodil skoro litostive.
Chapu. Ale reknete: na travnik Masaryktownu vpochoduje nevelka skupina Sokolu. Vede je Sokol ze vsech nejsokolovatejsi Jan Waldauf a zeny Anicka Janousova. A hned za Waldaufem si mladistve vykracuje Tomas Bata...A kdyby nam stesti zvlast pralo, hned za nim nahle uzdraveny Ivo Syptak ml. Neco takoveho Masaryktown jeste nevidel. A bohuzel neuvidi...
Josef Cermak

Navrat na hlavni stranu