Navrat na hlavni stranu

Capek a Klaus
Moje generace mela smulu, ze chodila do skoly v dobe, kterou by klasik nazval Temnem. Jenze mela stesti, ze nas obcas ucili profesori odkojeni Prvni republikou. Dnesni studenti maji stesti, ze ziji v dobe Obrozeni, ale vetsinou je bohuzel uci generace, ktera nastoupila na pedagogicka uciliste po roce 1968. Pedagogicke, pravnicke a novinarske fakulty mely v dobe normalizace nejtvrdsi politicky vyber studentu a v osmnacti ci devatenacti letech maturant s prumernou inteligenci se takovym institucim vyhybal jako cert krizi. Tim nechci hodit vsechny do jednoho pytle. Na stesti se komunistum nepodarila dokonala selekce, ale pokud nekdo vklada nadeji do mladych pravniku, soudcu, ci ceka rychlou premenu spolecnosti prostrednictvim vzdelani nebo ocekava objektivni zurnalistiku, tak si mozna jeste chvili pocka. Nova generace totiz musi vybudovat nove prostredi, vztahy, novou kulturu a to nekdy trva i nekolik generaci, tak jako trvalo i nekolik generaci tuto kulturu znicit.
Dobry ucitel neni ten, ktery nalije trychtyrem zakum do hlavy spoustu vedomosti, ale ten, ktery je dokaze naucit samostatne myslet. Po leta jsme totiz ve skole papouskovali, ze Karel Capek je pravicovym autorem, az jednou prisel misto onemocneleho profesora Blumauera profesor Zlatohlavek. Na otazku, jestli zname nektereho pravicoveho autora z prvni republiky, kdosi odpovedel: "Capek!" Tak ho vyhodil od tabule. Pak nam velice logicky vysvetlil, ze autor Prvni party o zivote horniku nemuze byt pravicovym autorem. Karel Capek se totiz vzdy zastava lidi, kteri jsou socialne slabi, kteri jsou na okraji spolecnosti. Nevidi stesti v bohatstvi a v trzni ekonomice.
I ve hre, kterou uvedlo Nove divadlo Adam stvoritel nakonec lidstvo nezachranuje nekdo z hornich deseti tisic nebo Blanicti rytiri, ale lidsky Zmetek, clovek, do ktereho si kazdy muze kopnout. I v R. U. R. zustava posledni z lidi - zednik, ktery v okamzicich deprese utika na leseni. Capkova esej Proc nejsem komunista? nevznikla proto, ze by to chtel slavny spisovatel komunistum nandat, ale protoze musel jasne dat najevo, ze s touto partickou, s timto myslenim, nema nic spolecneho. Musel totiz celit obvinenim, ze je tak doleva
Pokud Vaclav Klaus po vzoru Karla Capka napise Proc nejsem socialni demokrat?, tak to neni reakce na to, ze by ho nekdo podeziral ze socialniho citeni, ze by nadrzoval delnikum. Naopak Vaclav Klaus v techto dnech napomenul predstavitele Skodovky, kdyz chteli zvysit platy zamestnancum, ze by se tim mohla rozjet inflacni spirala a na pracujici lid, ze musi byt prisnost. Vaclav Klaus skutecne neni socialni demokrat. Mozna, ze by spise bylo zajimave, kdyby nekdo napsal esej Proc Jiri Paroubek neni socialni demokrat?, ale to jiz je o necem jinem.
Vaclav Klaus tedy neni socialni demokrat. Nyni se pustil do enviromentalisticke hrozby. Na tomto miste zduraznuji to, co vsichni vite: Vaclav Klaus neni enviromentalistou. Vyroky Vaclava Klause k teto otazce jsou caste. Nekdy dlouhe, jindy kratsi a tak jsem byl napomenut, mozna po pravu, ze skutecne stanovisko je na serveru Ceske noviny od CTK autorizovane reditelem tiskoveho odboru Hradu Petrem Hajkem, nikoliv to, co bylo otistene ve zkracene podobe v predminulem Satellitu.
Vaclav Klaus zde rika: Ukazuje se, ze v diskusi o klimatickych zmenach nejsme svedky stretu ruznych nazoru na zivotni prostredi, ale stretu nazoru na lidskou svobodu. Nezbyva nez souhlasit. Otazkou je, co si predstavujeme pod pojmem lidska svoboda. U Capka je svoboda spojena se zodpovednosti. Je clovek v znecistenem ovzdusi svobodnejsi, kdyz musi mit zavrena okna a nemuze se v lete ani probehnout? Je omezenim lidske svobody, kdyz se omezi automobilova doprava ve velkomestech anebo vice omezuje lidsky pohyb jizda priskokem, ktera se mnoho nelisi od cestovni rychlosti nasich babicek na velocipedech?
Vaclav Klaus vidi nebezpeci v omezovani ekonomickeho rustu, spotreby a lidskeho chovani a naopak povazuje za "prokazanou skutecnost", ze cim vyssi je bohatstvi spolecnosti, tim vyssi je kvalita zivotniho prostredi. V tomto bode uz ale s panem prezidentem skutecne nemohu souhlasit. Mam pocit, ze kvalitni zivotni prostredi produkuje i zdraveho jedince. V roce 2005 jsem byl v jedne z relativne nejchudsich evropskych zemi v Cerne Hore, presto tam obyvatelstvo vypadalo zdravejsi nez kdekoliv jinde v Evrope a uz se to neda porovnat se Spojenymi staty, kde se cvalici vykuli ze svych priblizovadel, aby vyuzili svoji lidskou svobodu v nejblizsim nakupnim stredisku.
Vaclav Klaus navrhuje zajistit lidskou svobodu, fundamentalni ekonomicke mechanismy, jakymi jsou svobodny trh, fungujici system cen a jasne definovana vlastnicka prava. Opet nezbyva nez souhlasit. Jenze, co je to svobodny trh? Je ve spolecnosti, kdy je nam 24 hodin vtloukano do hlavy, ze musime mit urcity zivotni styl, svobodny trh? Co kdyz ja ty veci, ktere jsou na svobodnem trhu vubec nepotrebuji, ale potrebuji neco docela jineho. Treba potrebuji chvili volneho casu, zamyslet se, promluvit se svymi znamymi, mit cas na duchovni veci, na rodinu. Jak jsme mohli videt v dokumentu Cesky sen, jsou rodiny, pro ktere je vyvrcholenim nedelniho odpoledne vychazka do nakupniho centra. Je vubec v dobe reklamy jeste svobodny trh? Vzdyt je stale tezsi a tezsi zit bez mobilniho telefonu, pocitace, televize, radia nebo auta. Musime-li vlastnit tyto veci, jsme svobodnejsi? Neni to prave ten trh, co nas znesvobodnuje? Neni vubec pojem svobodny trh nesmyslem?
Ukazuje se, ze svobodny trh v kulture vede k prumernosti. Z toho duvodu si treba nekteri filmari jako dansky reziser Lars von Trier (shodou okolnosti se narodil v roce 1956, ve stejnem roce, kdy Ingmar Bergman natocil Sedmou pecet) stanovili urcite limity. Ve sportu zvitezilo platove omezeni pro hrace v NHL, jinak hrozil krach a zanik souteze. Takhle to skoncilo pouze s rocni prestavkou Michel Platini vola po stropu pro fotbalove kluby v Evrope. Pote, co zmizela bariera, ze v jednom klubu nesmi hrat urcite mnozstvi cizincu, se ma objevit jine omezeni. Nuzky se totiz otevrely tak, ze kluby z chudsich zemi nemaji sanci proniknout mezi evropskou spicku, kde vynikajici hraci sedi za neuveritelne penize na stridacce.
Neni pravdou, ze by clovek byl schopen zit bez boha ci bohu. Komunismus byl nabozenstvim, prestoze proklamoval ateismus. Zrovna tak, a v tom ma Vaclav Klaus pravdu, se muze stat environmentalismus nabozenstvim. Stejnym nabozenstvim vsak muze byt Klausova vira v ekonomicky vyvoj spolecnosti, kdy Karla Marxe nahradi Fridrich Hayek.
Karel Capek na rozdil od Vaclava Klause si tyto limity uvedomoval. Pokud je clovek nevezme vazne nebo je chce znicit dostane se do role Adama Stvoritele, ktery je nici symbolicky kanonem. Jenze pak prichazeji nova omezeni jeste banalnejsi, jeste vice znesvobodnujici. Spolecnost potrebuje urcita omezeni a pokud to budou pouze omezeni v otazce zivotniho prostredi, nebude to tak strasne.
Vaclav Klaus klade spravne duraz na vlastnicka prava. Je nutne si uvedomit, ze clovek vsak nema vlastnicka prava na tuto zemi.
Ales Brezina

Navrat na hlavni stranu