Navrat na hlavni stranu

Setkani v horskem hotelu
Po lednu, kdy pocasi nicim nepripominalo kanadskou zimu, se teplomer dostal konecne nejen pod bod mrazu, ale dokonce na dvojcifernou hodnotu. Mam tohle pocasi rad a pripomina mi zimu na horach. Ackoliv jindy ctyriadvacetikilometrovou vzdalenost na Masaryktown absolvuji na kole, tentokrat jsem musel nasadit gumy. Vlastne presneji receno jet autem, protoze vyraz nasadit gumy se tykal spise jizdy taxikem. Mozna, ze by ten taxik byl lepsi napad, protoze pri tech minus trinacti primrzaly ruce i k volantu a ulice byly nezvykle prazdne.
Masaryktown mi pripadal jako horska vesnice jiz v zari 1981, kdyz jsem sem s doktorem Jerabkem prijel poprve a tohoto pocitu jsem se nezbavil ani po sestadvaceti letech v Toronte a deviti letech prace na Masaryktownu a tento pocit mam hlavne v zime, kdy pohled na zasnezene strane z oken v restauraci Praha pripomina pohled ze zamrzlych oken horske chaty.
Tentokrat to bylo jako v detektivce od Agathy Christie. Sesli jsme se zde zastupci torontskych ceskych medii se zastupci konzulatu, krome dosavadniho konzula Petra Mikysky zde byl i nove jmenovany generalni konzul Mgr. Richard Krpac, ktery nas vlastne na tuto horskou chatu pozval. Slo tedy o jakousi tiskovou konferenci s obedem nebo o obed s tiskovou konferenci. Ale take o to, aby novy konzul polozil kvetiny u pomniku obetem komunismu, cimz take dal symbolicky najevo, ze mu otazka lidskych prav neni lhostejna.
Prestoze kazdemu z nas slo zrejme o neco jineho, pan Janecek z Kanadskych listu kladl duraz na ruzne emigrantske pikanterie a jeho pribehy s urnami naprosto zapadaly do ducha detektivek Agathy Christie. Marketa Slepcikova z televizniho programu Nova vize spise kladla duraz na to, aby rozhovor byl nadcasovy a v neutralnim prostredi. Jan Rotbauer z Noveho domova se hlavne zajimal o situaci krajanu ve vztahu ke konzulatu, coz byl ostatne i muj zajem. Novy generalni konzul Richard Krpac v uvodu zduraznil, ze prestoze pocet krajanu pri poslednich volbach nebyl velky, vlastne rozhodli volby a o tom, jaka vlada je dnes v CR a ziskali tak obrovsky kredit. Je nutne tedy teto skutecnosti vyuzit a vyjednavat nyni o korespondencni volbe, aby mohli volit vsichni krajane. Dodal, ze nejen v Ceske republice byly vysledky voleb velice tesne, ale i napriklad v roce 2000 ve Spojenych statech a nedavno v Italii.
Dale jsme se dozvedeli, ze pochazi z vychodoceskeho Vamberku, vystudoval prava na Masarykove univerzite v Brne a v prvni polovine devadesatych let stravil pul roku v Torontu. V roce 1996 postgradualne studoval na univerzite v anglickem Hullu. Je odbornikem v oblasti mezinarodniho prava, humanitarniho prava a lidskych prav. V oblasti lidskych prav pusobil do roku 1999. V letech 1999 az 2004 byl jako vedouci konzularniho oddeleni ve Washingtonu. Po navratu pusobil jako zastupce tiskoveho mluvciho a pozdeji jako mluvci ministerstva zahranici. Je zenat, ma dva syny. Jeho manzelka je Americanka cinskeho puvodu, pracuje jako financni analyticka. Rad lyzuje, lyzovat naucil i sve male deti, hraje golf, ma rad vodactvi a horolezectvi. Z hudby ma rad rock, hlavne Davida Bowieho a Pink Floydy. Z literatury americkeho spisovatele Williama Styrona (1925 ­ 2006) a George Orwella (1903-1950). Ze soucasnych filmu se mu libil Borat a korejsky film Ostrov. Z ceskych filmu miluje Menzelovy Postriziny a Herzova Spalovace mrtvol.
Na dotaz, co by chtel jako generalni konzul prosadit, jsme se dozvedeli, ze by chtel, aby po Toronte jezdily ceske tramvaje znacky SKODA, v nichz se budou usmivat cesti turiste, kteri sem prijedou bez viz, a ze cesti obcane, kteri zde ziji budou moci korespondencne volit. Jsou to tri oblasti, ktere chce podporovat: ekonomii, korektni, ale spravedlivy vztah s kanadskou administrativou a podpora zdejsi krajanske komunity.
Pak konecne zustal cas i na rozhovor.
Nejprve jsem se vratil k otazce lidskych prav. V teto otazce si nelze odmyslet situaci se zavedenim viz a prichodem Romu do Kanady v roce 1997. Jak se novy konzul diva na tuto udalost
RK:
Romove jsou zrovna tak cesti obcane jako kazdy dalsi clen krajanske komunity, ktery ma cesky pas. Budeme se snazit jim vyjit vstric, i te casti romske komunity, ktera odesla v roce 1997. Budeme se zajimat i o jejich potreby vuci Ceske republice. Osobne si myslim, ze v romske komunite by byl vetsi zajem o to, aby prijely romske kapely nez romsti predaci. Vzhledem k tomu, ze mam romskou hudbu velmi rad, tak si myslim, ze by se nam mohlo podarit dovezt sem pani Bilou nebo Toc kolotoc ci kohokoliv jineho.
ABE: Kde vidite hlavni dluhy Ceske republiky vuci krajanum?
RK:
Pro mne jako generalniho konzula bude nesmirne dulezite naslouchat a na zaklade toho, co uslysim, bude pro mne mozne pak odpovedet. Je jasne, ze hlavni neuralgicke body jsou otazky tykajici se dvojiho obcanstvi, otazka restituci, otazka korespondencni volby. Jsou to otazky, kterym se rad budu venovat.
ABE: Krajane maji velice casto pocit, ze v pravni oblasti se jim nemeri stejnym metrem
RK:
Stav ceske justice neni idealni, ale odpovida stavu spolecnosti, v kterem tato spolecnost je po sedmnacti letech od padu komunismu. Ale pokud byste se zeptal napriklad Francouze, jak hodnoti francouzskou justici, pak byste dospel k podobnemu zjisteni. Mozna, ze jsou podobne problemy i zde v Kanade.
ABE: Pro mnohe krajany, kteri prisli po
sametove revoluci, je zasadni otazka dvojiho obcanstvi
RK:
Mel by se vyuzit mandat, ktery krajane maji po poslednich volbach. Pokud teto situace krajane vyuziji, mohou resit nejen tuto, ale radu dalsich otazek.
ABE: Toronto bylo kulturnim centrem emigrace. Bylo zde nakladatelstvi manzeluSkvoreckych, je zde snad nejvetsi sbirka samizdatu; co muze konzulat udelat v teto oblasti?
RK:
Jsme stale limitovani financnimi podminkami, ale mohu vam slibit, ze kultura bude vedle ekonomie naprostou prioritou pri praci konzulatu. Chteli bychom treba usporadat koncert Plastiku v Torontu k ctyricatemu vyroci roku 1968. Idealni datum by bylo v srpnu roku 2008. Pocitam take s tim, ze se budou promitat ceske filmy na konzulatu, nejen pro ceskou verejnost, ale i pro Kanadany. Rok 2008 bude dulezity z pohledu tech osmicek.
ABE: V tomto roce zde bude MS v kopane junioru. Pristi rok zde ma byt MS v hokeji
Obou udalosti se zucastni CR, jak se na tyto udalost pripravuje konzulat?
RK:
Zalezi na tom, kolik fanousku prijede a jak situaci vyhodnotime s velvyslanectvim a konzulatem v Montrealu. Take zalezi na tom, kde se zapasy ceskeho tymu budou hrat. Budeme se snazit poskytnou zakladni sluzby, pokud by doslo i k neprijemnym udalostem jako ztrata pasu ci ztrata penez atd. Budeme ovsem k dispozici pro jakekoliv reprezentacni ucely. Pokud to bude mozne, zucastnime se i jednotlivych zapasu, ale to zalezi na organizatorech, zda nas pozvou.
Odpoledne na Masaryktownu se nachylilo ke konci, mraz nepolevil. Pokud by nekdo cekal, ze doslo k nejakemu rozuzleni detektivky od Agathy Christie, tak k tomu nedoslo. Jednalo se o prvni poznavani a o prvni dojmy, ale jiz nyni mame pocit, ze konzulat zde v Toronte je soucasti naseho zivota. Je to neco, co nam dlouha leta schazelo a doufejme, ze torontsky konzulat obohati zivot nejen krajanu, ale ze bude i soucasti zivota rodilych Kanadanu.
Ales Brezina
***-

A. Brezina (Satellite), M. Janecek (Kanadske listy), gan. konzul R. Krpac, M. Selpcikova (Nova vize), J. Rotbauer (Novy domov).

 

Navrat na hlavni stranu