Navrat na hlavni stranu

Pred ctyriceti lety
Pocatkem ledna jsme si pripomneli tricate vyroci vzniku Charty 77. V techto dnech se kona v Londyne koncert skupiny Plastic People of the Universe. Zjednodusene receno, proces s Plastiky byl impulsem pro vznik Charty 77. Ve skutecnosti se vsak jednalo o proces s Martinem Jirousem, Pavlem Zajickem, Svatoplukem Karaskem a Vratislavem Brabencem. Pouze Vratislav Brabenec byl clenem teto skupiny a kuriozni na vsem bylo, ze obzalovany Brabenec pri vytrznostech pouze hral na saxofon, coz mela byt polehcujici okolnost, ale dostatecne vypovidajici o absurdite doby. Sam Brabenec tvrdil, ze vysoke tony jeho saxofonu drazdi komunisty. Tomu oponoval tehdy mlady jazzman Michal Kocab. Podle nej se bouchanim do klaviru zadna revoluce neda udelat.
To bylo v druhe polovine sedmdesatych let, ale co se stalo v roce 1967? Deset let pred vznikem Charty 77? Mnohdy je tato doba popisovana jako doba idylicka, ze se temer vsechno smelo. Pravda, objevila se divadla malych forem. Na zabradli se hral Havel. V kinech bezely Formanovy filmy, ale prislusnici VB poradali najezdy na vlasatce, kterym se rikalo posmesne manicky. Pokud nekoho ulovili, odvezli ho na stanici, kde byla "hygienicka", ktera pravila, ze vlasatec ma vsi a prislusnik-holic nuzkami z parazita spolecnosti udelal opet cloveka. Vlasatci proto radeji nevychazeli ven a pokud ano, chodili postrannimi ulickami. Casto sve kadere zakryvali cepicemi a odhalili je pouze na koncertech probouzejicich se beatovych kapel.
Krome Olympiku se ke slovu draly dalsi skupiny. Rebels, kteri se hlasili k odkazu Mama's and Papa's. Michal Prokop s Framus Five navazoval na soulovou hudbu a Ray Charlese. V Brne to byla Progress Organization a nelze zapomenout na bratislavske Beatmeny s Dezo Ursinym a Buttons s Dodem Suhajdou.
Nekteri ucitele se nechali slyset, ze zaky s dlouhymi vlasy budou klasifikovat podle jine stupnice. Reditel na prumyslovce, kterou jsem navstevoval, osobne kontroloval, zda mu nejaky podezrely zivel nenavstevuje vyucovani. Podoba zaku musela byt shodna s fotkou v obcanskych prukazech. Byl to jakysi zacarovany kruh. K tomu, aby zak mel dlouhe vlasy, musel je mit na fotografii v obcanskem prukazu. Pokud je nemel, tak se musel ostrihat. Kdyz se nechal ostrihat, nemohl ziskat fotografii, ktera by byla v obcanskem prukazu.
Presto v roce 1967 doslo k dvema pamatnym udalostem, ktere poznamenaly rok nasledujici. Na jare to byl IV. sjezd Svazu ceskoslovenskych spisovatelu. Knizka o nem je jednim z nejlepsich dokumentu z te doby. Na jedne strane muzeme videt statecnost jednech; Havel bojuje za svobodu filmaru, Vaculik pripomina, ze jsme chytli byka za rohy, ale stale nas neco kope do zadku. K vrcholum patril projev Karla Kosika o ceskem intelektualovi z patnacteho stoleti, ktery dal prednost vlastnimu svedomi pred autoritou instituce. Na druhe strane pozdejsi emigrant Eduard Goldstücker zde vystoupil proti tem, kteri chteji z ciziny hovorit do nasich vnitrnich veci. Tehdejsi zapas o svobodu slova je i dnes zajimavym poctenim. Moc tehdy zasahla po svem. Sebrala spisovatelum jejich tydenik Literarni noviny.
Vse vypadalo, ze se to pres leto uklidni. Prisel vsak podzim zmineneho roku a s nim i Strahovske udalosti. V novem studentskem mestecku na Strahove z podivneho duvodu zacali vecer vypinat svetlo. Studenti nejprve resili situaci svickami, pri kterych rysovali, ucili se anatomii, studovali elektronicka schemata. Jednoho vecera jim dosla trpelivost a vysli ven. To byla neslychana troufalost. Podobne jako kdyz spisovatele chteli na jare svobodu slova. Okamzite naklusala zasahova jednotka VB a doslo k masakru. Jenze prislusnici ve sve krvelacnosti pronasledovali prchajici studenty az do jejich pribytku na koleji. Najednou se nekdo rozpomnel, ze existuje neco jako akademicka puda. Cela udalost se nejak nedala ututlat. Opet se nasli profesori, kteri se studentu zastali. I tentokrat prisel ke slovu Eda Goldstücker. Postavil se i na stranu studentu i proti nim. Kdyz se ozval student z teologicke fakulty Dan Drapal, tak neskryval sve rozcileni, podobne jako na jare na sjezdu spisovatelu pri dopisu exulantu. Blizil se rok 1968 a Strahovske udalosti byly jednim z hlavnich impulsu Prazskeho jara. Prestoze oficialni predstavitele tvrdili, ze studenti nemeli pouzit krajnich prostredku, svetlo jim druhy den svitilo.
Po nekolika letech jsem pracoval na vrtech a jeden z delniku, ktery neustale nadaval na komunisty, protoze ho pripravili o nejake to pole si ulevil: "Ja ty komunisty nemam rad, ale v jednom jsem dal tomu Novotnemu za pravdu, ze tem studakum tehdy zakroutil krkem. Vzdyt ti rozmazleni parchanti nevedeli, co roupama delat"
Jsou totiz take zapomenute revoluce, ktere se neoslavuji a obdobi, na ktera se prilis nevzpomina. Pokud se vzpomene, tak nam najednou na povrch vyplavou jini hrdinove. Mam pred sebou publikaci Kdo byl kdo v nasich dejinach 20. stoleti. Pochopitelne, ze tam chybi jmeno studentskeho vudce Lubose Holecka ci autora provokativnich clanku v studentskem casopisu Buchar Jiriho Müllera podepisujici se znackou sy, Neni tam ani jmeno Karla Kosika, ale dost mista je venovano Eduardu Goldstükerovi.
Ales Brezina

Navrat na hlavni stranu