Navrat na hlavni stranu

Muz, ktery vyhral volby?
Tentokrat vlastne moje cesta do Cech nebyla tak bohata na kulturni nebo sportovni zazitky. Krome noveho filmu od Chytilove Krasne chvilky bez zaruky, fotbaloveho zapasu Slavia-Sparta a jednoho utkani v hokeji to bylo horsi nez okurkova sezona. O spojeni sportu a kultury se pokusila Martina Navratilova, kdyz vystreluje tenisove micky na platno. Zato na politickem nebi se to jen mlelo.
O fotbalu ci hokeji jsem hovoril snad jen jednou se svym pritelem, novinarem Jardou. Hovorili jsme (jak jinak, nez) o korupci ve fotbalu a jestli je to jine v hokeji. Poukazal jsem na pripad dnes torontskeho hokejisty Pavla Kubiny.
Kdyz cely narod vidi, ze fotbal je zkorumpovany a nekdo rekne, ze je zkorumpovany, tak se nic nestane. Ale beda, jakmile ukaze na konkretniho cloveka; pak je nebezpeci, ze ho tento clovek da k soudu a jeste si vylepsi ekonomickou situaci.
Jarda argumentoval tim, ze musim mit dukazy, abych mohl neco takoveho tvrdit a problem byl v tom, ze Pavel Kubina dukazy nemel. "To je jako kdyby nekdo o tobe rekl, ze jsi ukradl neco v obchode, tak to musi dokazat." Namitl jsem, ze v pravnim state existuje bud ze je clovek vinen nebo nevinen anebo se pripad odlozi pro nedostatek dukazu a tak ze mel skoncit tento spor.
Kdyz nekdo o mne rekne, ze jsem ukradl neco v obchode, tak mohu prokazat, ze predmet nemam, ci ze mam ucet, jak jsem ho ziskal nebo ze jsem v tomto obchodnim dome vubec nebyl atd. Kdyz nemohu ukazat, ze jsem zmineny predmet nabyl legalni cestou, neznamena to, ze jsem ho jeste ukradl, ale zaroven nemohu nikoho soudit pro pomluvu.
Neni zadnym tajemstvim, ze s Janem Kubicem se znam od detstvi. Presneji receno od jeho konfirmace, protoze je mladsi nez ja a chodili jsme spolu do Charkovske ulice, kde v byvale hospode sidlila modlitebna Ceskobratrske cirkve evangelicke.
Kdyz jsem mohl z vezeni za celou dobu poslat jeden dopis nekomu, kdo nebyl blizky pribuzny ci snoubenka, tak jsem napsal jemu. Pro zmenu, kdyz mne propousteli z Boru, cekal za branou s prateli prave Honza. Doprovazel mne na letiste, kdyz jsem odletal do exilu. Nevedeli jsme, jestli se nekdy jeste setkame. Jednou odpoledne, kdyz jsem pracoval v redakci Noveho domova a sedel jsem na Masaryktownu, zazvonil telefon. Ozval se Honza. Za ten desetiminutovy hovor nechal prakticky polovinu vyplaty.
V roce 1985 jsme se rozhodli, ze se setkame v Jugoslavii. Jenze, jak se setkat, kdyz jsme Jugoslavii neznali a pritom vse bylo utajene. Nakonec dohoda byla jasna. V ten a ten den v pet vecer ve Splitu na nadrazi pod hodinami. Dalo se predpokladat, ze ve Splitu maji na nadrazi alespon jedny hodiny. S eventualitou, ze by meli hodiny na kazdem peronu jsme nepocitali.
Vse bylo jinak. Potkali jsme se v hospode jiz ve tri odpoledne a za tech ctrnact dnu jsme stacili probrat vse. Diskuse byla tak napinava, ze jsem si v zahradni restauraci pod parapletem spalil nohu, na kterou dopadalo ostre slunce. Pozdeji toto setkani melo pracovni nazev Prvni alkoholicky festival. Do Jugosky jsem privezl zasobu tiskovin, prevazne z nakladatelstvi od Skvoreckych a Honza prikazal sve zene, aby pred odjezdem nemyla nadobi, pak sehnal igelitove pytliky, do kterych zabalil knihy a s usmevem je zamichal mezi kastroly a dodal: "Tak se mi to libi." Kastroly byly tak mastne, ze by se jich zadny pracovnik celni spravy ani nedotkl.
Rozloucili jsme se a na dalsi setkani jsme cekali do leta 1989. To jiz jsme se sesli v hojnem poctu na Balatonu. Do Budapesti jsem prijel z Vidne lodi po Dunaji. Druhy alkoholicky festival se vyznacoval tim, ze vzdy nekdo odesel do vesnice k sedlakovi pro vino. Prisel s lahvi vynikajiciho bileho, ale ostatni ho s tim vyhodili, ze prece nebudou pit takove patoky. V Madarsku bylo bezvladi. Prave s novymi poctami pohrbili ministerskeho predsedu Imre Nagye. Kdyz jsme se na to misto chteli dostat, taxikar znervoznel, nakonec nas na hrbitov odvezl, ale hrob nam nechtel ukazat. Nemohli jsme ho nalezt a tak nam naznacil, kde je. Nakonec jsem se ho zeptal, jestli chce forinty nebo dolary. Ze strachu se rozhodl pro mekkou madarskou menu.
Pri louceni jsme meli pocit, ze tentokrat je to na dlouho. Madarsky optimismus a Jakes v Praze se zdali na vecne casy.
Vecne casy trvaly vsak necele ctyri mesice. Po deviti letech jsme se jiz v prosinci stejneho roku setkali opet v Praze a ve ctyri hodiny rano jsme najednou ztichli a zjistili jsme, ze vsichni mluvime, ale ze nikdo neposloucha. A tak jsme zacali znovu a znovu. Byli jsme plni dojmu, revoluce, Havla, Rumla
Vzpomnel jsem si na tu dobu jednak proto, ze si v techto dnech pripominame vyroci madarskeho povstani, ale hlavne proto, ze muj pritel Jan Kubice jiz po nekolik mesicu dominuje prednim strankam ceskeho tisku. Take proto, ze nemohu predstirat jakousi neutralitu.
Nikdy jsem nebyl pritelem velkych stran a mam natolik dobrou pamet, ze si pamatuji korupcni skandaly ODS. Kdyz nekdo prilis trva na politicke deleni na pravici a levici, pripada mi to hloupe. Rozdily uz se davno smyly. Jedny torontske noviny porovnavaly politiku Mulroneyho a Martina a liberalni politik byl vic doprava nez konzervativni premier. Nedavno pro zmenu vysla studie, ze Mulroney se zaslouzil nejvic o kanadskou ekologii. Politika konzervativcu bazirovala na snizeni kanadskeho deficitu, ale dluh stale rostl. Chretienovi liberalove sli do voleb s tim, ze jim na dluhu nezalezi a svete div se, ekonomika se otocila z cervenych do cernych. Konzervativci prisli se sedmiprocentni GST. Liberalove v zapeti sli do voleb, ze tuto nepopularni dan zrusi. Opak byl pravdou, nezrusili ji. Po letech se vratili konzervativci k moci se slibem, ze tuto dan snizi na pet procent. Snizili ji zatim na sest. Pro male podniky se mnoho neusetri, zato je to bolehlav pro male podnikatele, protoze po dobu jedne poloviny roku vladne jedno ucetnictvi a od cervna jine.
Nemel jsem tedy nic proti ceskym socialnim demokratum, i kdyz to nebyla strana meho srdce. Vladimir Spidla odmitl ODS i KSCM. Nebyl zapleten do zadneho skandalu. Nezkousel si tvrdou policejni ruku na Technu jako Jiri Paroubek, kdyz nastoupil k moci. Nezviditelnoval se. Proto jeho popularita a take popularita socialnich demokratu sla rychle dolu.
Na jeho misto prisel Stanislav Gross. Muz ne prilis bystry, zato mlady a zdravy. Ten postavil do cela sveho kabinetu jakehosi Zdenka Dolezela, ktery je nyni obvinen, ze spolecne se starostou Budisina chteli nedovolene cerpat z fondu Evropske unie. Navic tento gang mel udajne v planu zavrazdit i Jana Kubiceho. V prvni fazi mel byt zdiskreditovan v tisku (prvni clanky se jiz objevily v bulvarnich novinach SIP). Pak mel nasledovat vyhazov od policie (v techto dnech byla vznesena Inspekci ministerstva vnitra tri obvineni). Zhrouceny dustojnik by pak mel spachat sebevrazdu. V zapeti TV NOVA prinesla rozhovor s tim, kdo ho mel zasebevrazdit.
Jiri Paroubek, jako vzdycky kdyz vyplave nejaky skandal - a neni jich k dnesnimu dni malo, se od obvinenych distancuje. Jenze, jak to vypada, u tohoto politika nevi levice, co cini pravice. Podle ceske televize a Prava (z 18. 10. 2006), kdyz doslo k obvineni Jana Kubiceho, Jiri Paroubek rekl: "Citim urcitou satisfakci, protoze me oznacil za pedofilniho planovace vrazdy, coz se dotklo cele moji rodiny. Jsem pripraven po tom cloveku jit az na konec sveta."
Problem je v tom, ze Jan Kubice Jiriho Paroubka NEOZNACIL za pedofilniho vraha. Bohuzel, nebo bohudik, tato cast tajne zpravy se objevila na internetu a jednalo se o materialy, ktere byly zabaveny u zavrazdeneho Mrazka na jare letosniho roku. Reknu-li to polopatisticky: podsveti chtelo timto zpusobem vydirat Jiriho Paroubka.
Jelikoz spis je tajny, Jan Kubice se nemuze branit a je s podivem, ze si tuto "tajnou" zpravu, ktera se objevila na internetu neprecetli ani cesti novinari. Jinak by napriklad zkuseny novinar Pavel Verner v Pravu nemohl tuto dezinformaci opakovat. Pavel Verner totiz ve stejnem vydani napsal: spis oznacujici (mimo jine) tehdejsiho premiera Paroubka za pedofilniho organizatora vrazd.
Podobne ruzne mutace tohoto vymyslu se objevuji jako evergreen v ceskych mediich, zatimco skutecnost, ze organizovany zlocin pronikl do statni spravy se jaksi vytraci. Dnes v pondeli 23. rijna 2006, prisla dalsi zprava, ze vedeni socialni demokracie podalo zalobu na TV NOVA a UOOZ (Utvar pro boj s organizovanym zlocinem).
Je tedy nejvyssi cas, aby Jan Kubice podal zalobu na byvaleho premiera Jiriho Paroubka a aby premier konecne dolozil, kdy ho Jan Kubice oznacil za pedofilniho organizatora vrahu. Pokud to nemuze dokazat, pak je nejvyssi cas, aby z politiky jako neduveryhodny odesel.
Doufejme jen, ze v jedne veci mel byvaly premier pravdu a to, ze volby nevyhrala ani socialni demokracie ani ODS, ale Jan Kubice. Pokud to bude vitezstvi nad organizovanym zlocinem, ktery pronika do politiky, pak tyto volby, byt skoncily povolebnim patem, skoncily dobre.
Ales Brezina-Praha, Toronto

Navrat na hlavni stranu