Navrat na hlavni stranu

Petr Chudozilov: Sloupek
Jmeno a profese protagonisty tohoto sloupku nejsou dulezite, podstatny je jeho zivotni pribeh. Narodil se ve slovenske vesnicce, rozdelene na dve poloviny: lepsi a horsi. Obyvatele horsi pulky se do te druhe smeli podivat az po smrti, kdyz je tudy vezli na hrbitov. Sbirali v lese vsechno, co slo snist. Prestoze byl z nejnuznejsich pomeru, ukoncil nejen zakladni skolu, ale obstal i pri maturite. Gymnazijni studium bylo ilegalni, v dobach Slovenskeho statu mu je umoznil milosrdny reditel skoly pod podminkou, ze se schova, prijde-li inspektor. Do gymnazia jezdil vlakem, ale jen pod lavici nebo na zachode, aby nebyl na ocich, do autobusu ho nikdy nepustili.
Koncem padesatych let absolvoval univerzitu a promoval v oboru, radeji odesel do vychodniho Berlina, kde nostrifikoval ceskoslovensky diplom, totez se mu podarilo ve Svycarsku, jez zvolil za svuj domov po sovetske okupaci Ceskoslovenska v srpnu 1968. Nostrifikace byly nesmirne narocne, znovu si musel osvojit odbornou terminologii v novem jazyce a vykonat vsechny zkousky jako kdysi na zacatku. Ve svycarskem Bernu jeho sluzby vyhledavali vedle lidi obycejnych i prominenti. Krome profese se venoval i povzneseni sveho naroda, rozptyleneho po celem svete. Jeho aktivity byly oceneny Kulturni cenou kantonu Bern, dostalo se mu ji jako druhemu cizinci v historii vubec.
Po listopadu 1989 jezdil rad do Ceskoslovenska, pri jedne navsteve Prahy ho v metru okradli o vsechny penize a doklady. Ti, na nez se obratil s prosbou o pomoc, se k nemu chovali tak, jak se nekteri lide k Cikanum chovaji, doposud jsem totiz nerekl, ze muj pritel je Rom a jako Rom vypada. Vzdycky si teto skutecnosti vazil. Misto svych diplomu vyvesil na pracovisti sestery housle. Hraval na ne tak, jak to dovede jenom on. Uz nehraje. Stary pan je v soucasne dobe obyvatelem ustavu pro lidi suzovane plody tezkeho zivota. Prsty ztratily cit, ruce neunesou housle, nohy telo. Muj kamarad je na vozejcku. Kdyz ho navstivim, vypravi o drivejsich casech, jindy mlcime a kourime. Ostatni pacienti k nam pristupuji a kamarad se s nimi bavi v ruznych svetovych jazycich. Pripada mi, ze jej maji neobycejne radi. Obcas se me pta, jak je venku. Kdyz jsem mu z novin precetl slova prezidenta Vaclava Klause, ze Lety byly puvodne pracovnim taborem pro ty, kteri nechteli pracovat, a ze obyvatele lagru se jednoduse stali obetmi infekcni nemoci, pootocil hlavu tak, aby mu nebylo videt do tvare. Nemym gestem beze slov me pozadal, abych ho odvezl na pokoj.
Cerven 2005
Otisteno s vedomim autora a Hospodarsky novin.

Navrat na hlavni stranu