Navrat na hlavni stranu

Vylet do Seattlu
Mesto Seattle (city 573000 obyvatel, metropole 3,7 milionu, mirne klima, ac s povesti castych destu ve skutecnosti tu naprsi jen 970 mm rocne, zatimco v New Yorku 1200 mm, prumerny plat zamestnanych muzu 40929 americkych dolaru, zen 35134 americkych dolaru, dle casopisu Fortune 500 v roce 2004 na zaklade celkoveho prijmu ma tu 5 nejvetsich spolecnosti ustredi, zmineno jen namatkou) lezi asi 230 kilometru jizne od Vancouveru.
Naposledy jsme v tomto miste jako novi emigranti pobyli kratce v roce 1970. Z one prvni navstevy pamatuji si jen zname trziste Pike Market. Pak uz jsme jen dvakrat nebo trikrat videli mrakodrapy stredu mesta z dalnice c. 5. Behem letosni kratke navstevy se nam mesto z nekolika duvodu opet zalibilo.
Diky synovi, ktery v Seattlu byl na nekolik dni sluzebne, videli jsme jej v novem, velmi prijemnem svetle. V necelych dvou dnech nemohli jsme vsak videt vse. Stacilo nam vsak k jistemu porovnani s Vancouverem, ktery je dnes povazovan za nejlepsi mesto pro zivot na sveta, Ja jsem poradi nesestavoval, ale pokusim se o male srovnani.
Stred Seattlu je bohaty na mrakodrapy nelisi se prilis od jinych downtownu v americkych a kanadskych mestech. A prece, snad topografie mista cini jej ponekud vlidnejsim, nepohlcuje cloveka tak, jako jina mesta.
Zminene trziste nas v roce 1970 fascinovalo exotikou. Dnes uz zname podobna mista i z Vancouveru. Tentokrat jsme se ocitli v ruznych castech mesta, jejichz vcelku spolecnym jmenovatelem byly ulice stoupajici a klesajici, lemovane mnoha typickymi domy z tmave cervenych cihel, oku prijemneho stylu, ulice se stromy... Jednou z takovych mnoha je kupr. Broadway bohata na lakava mista (kavarny, restaurace, hostince). Doslova jsme byli fascinovani absolutni absenci vybouranych domu, z jejichz pozemku narustaji domy nove, vetsi, jak je to dnes ve Vancouveru tak smutne bezne. I v centru mesta povsimli jsme si snad jem dvou stavebnich jerabu. V ulicich neni ani mnoho tolik tak neprijemnych hodin, ktere urcuji cas na parkovani.
Ten, kdo zije ve Vancouveru, rychle si povsimne, ze v Seattlu si hledi. historicke architektury, staraji se o ni, budovy nebouraji za ucelem mnohdy nikoli nezbytne modernizace. Prohlidku jsme zacali ve Volunteer Parku na jednom z vyssich mist mesta, jemuz dominuje vodni vez, na jejiz vrchol dostane se navstevnik po dvou schodistich obepinajicich budovu v uhlu 106 stupnu. Z vrcholu naskyta se ovsem dokonaly pohled na mesto, stejne jako Union Bay, Lake Union ci Elliott Bay. Vez a ji obklopujici park se nalezaji v rezidencni oblasti, kde se stezi muze ubytovat neprilis movity jedinec. Bezdeky jsem si ale vzpomnel na vancouversky Stanley Park, kde uz po leta se za parkovani nemilosrdne musi platit. Tady po parkovacich hodinach neni ani stopy.
Univerzitni komplex (University of Washington) patri k nejpeknejsim jake jsem v Americe ci v Kanade videl, vcetne Princetonu. I tady oko s pozitkem spocine na letitych budovach z tmave cervenych cihel, dustojneho slohu a nalezajicich se na zvlnenem terenu mezi hojnosti ne prave malych stromu. Navic univerzita ma velmi dobrou akademickou povest, patri k nejhodnotnejsim americkym mistum zasvecenym intelektu a vzdelanosti.
Za navstevu stoji historicky Pioneer Square kde lze se ocitnout v podzemi (Underground Tour, cena pro starecka jako ja 9 americkych dolaru), jez do pozaru a zniceni mesta v roce 1889, 38 let po jeho zalozeni, bylo prizemim. Novy Seattle pak byl postaven o jedno poschodi vyse.
Pobliz namesti naleza se tez krasna, 160 metru vysoka, belostna budova Smith Tower z roku 1914, tehdy to byla ctvrta nejvyssi budova na svete. Do detailu vypracovany interier stejne jako Cinsky pokoj na 35 patre, jsou veci v dnesnich modernich mrakodrapech sotva k videni. Je to nepochybne dusledek zlate horecky z konce 19. stoleti, ktera Seattlu doprala nemaleho zbohatnuti. Posledni patra teto budovy (36-42) tvori soukromou rezidenci o plose 2000 ctverecnich metru jez je obyvana mladym manzelskym parem sotva zijicim ze statni podpory. Vyse najmu je verejnosti zatajovana.
Nasinec ovsem nemohl vynechat ctvrt Fremont, kde na miste v podstate nedustojnem (roh ulic Evanston a N36 St.) topori se tri metry vysoka socha Vladimira Iljice (ovsemze Lenina) zakoupena jakymsi americkym chlapikem, ktery pro ten ucel vzal si hypoteku na svuj dum a bronzoveho Zakladatele nechal dovest z Popradu. Socha je to pekna, verna, nechybi ani typicka cepice. Informacni povidani sdeluje, ze tento muz (tedy V.I.L.) snad ani nebyl tak zly a kdyby zil dele, mozna, ze by se to ukazalo.
Milovnikum toceneho piva a tvrdych alkoholu mozna by stal za navstevu McCurry's Steak Chops & Oyster Bar (S.King Street nedaleko 1st Ave. ctenarum pak ohromne a dokonale knihkupectvi Elliott Bay Book Company na 1st.Avenue, ktere nelze minout cestou od Pioneer Square ke zminenemu Oyster baru.
V jidle, piti a knihach mam dost velikou zalibu a tak mozna timto svoje zpravodajstvi ukoncim.
Cestou na jih v sobotu rano cekali jsme na hranicich sotva dvacet minut, v nedeli vecer cestou zpet vubec a celnici nevenovali nam prilis pozornosti .
Vladimir Cicha-Vancouver

Navrat na hlavni stranu