Navrat na hlavni stranu

Petr Chudozilov: Brzy, jazyk, nazyvati
Rec nevezi v cloveku, nybrz naopak clovek v reci. Duch neni pritomen v ja, nybrz mezi ja a ty. Martin Buber
Protoze se zivim psanim, jazyk je pro me tim, cim je truhlari ponk a hoblik. Pred druhou svetovou valkou se v mem rodnem Prostejove mluvilo cesky, nemecky, hanackym dialektem a jidis. Mnozi obyvatele mesta se snadno pohybovali ve vsech ctyrech recech. Narodil jsem se v malem cinzovnim dome, na zakazku vyprojektovanem a postavenem mym otcem, jehoz materstinou byla rustina. Pro chleba a mleko jsme chodili do obchudku za rohem, anebo rovnou k pribuznym na blizkem venkove. Nase rodinna lekarka perfektne ovladala rodinnou anamnezu, byla u meho porodu a vsech detskych nemoci. Noviny z trafiky nosil nas pes. Utulny osobni svet se rychle rozpadl: vyhlazeni Zidu, vyhnani Nemcu, komunisticky puc. K destrukci spolecnosti a jejiho obrazu, jazyka, prispela televize. Promlouvala reci, v niz clovek sice rozumel kazdemu slovu, ale smysl to nedavalo. Pro chleba se uz nechodilo do obchudku, ale do samosky, rodinnou lekarku nahradil obvodak jenz se uvodem ptaval jak se jmenuji, mleko uz neputovalo na stul ve smaltovane konvicce anebo sklenene lahvi s vyrazenym znakem mesta, nybrz v igelitovych pytlicich. Skolni definice Veta je napsana nebo vyslovena myslenka byla pro smich, vsichni davno vedeli, ze myslet a mluvit jsou zpravidla dve uplne ruzne veci. Behem vojenske prezencni sluzby jsem nasakl expresivnim jazykem, vyjadrujicim hnus, beznadej a cekani. "Na vojne se nedekuje," poucil me frajtr hned prvni den.
V emigraci jsme se zenou nasim ctyrem detem po mnoho let kazdy vecer cetli ceske knizky, rekli jsme jim, ze jsou mozne krasnejsi jazyky, ale jenom jeden, cestina, je jejich materstinou, tak jako kazdy clovek ma jenom jednu matku, ktera mu dala zivot. Znam krajany kteri maji vlastenectvi plna usta, ale sve deti cestine nenaucili. Jeden stary svycarsky ucitel me kdysi nalehave upozornil, ze branou ke vsem cizim jazykum je rodna rec, v niz je clovek doma. Vsechny moje deti mluvi cesky bezvadne a bez ciziho prizvuku. Nemcina, francouzstina, anglictina, spanelstina a dalsi jazyky jsou pro ne samozrejmosti. Naucil jsem se sice slusne nemecky, ale muj psany projev postrada smrnc. Moje cestina po petadvaceti letech koroduje, je to tim, ze nefrekventuji a neozivuji celou nekdejsi slovni zasobu. Jazykem, resp. jazyky se zabyvam mnohem intenzivneji nez kdysi davno v puvodnim domove. Obohatil jsem se o radu idiomu z cizich zahradek, je to muj osobni jazyk, vyhovuje mi, myslim, ze i zde plati kulinarske svoboda obsluz se tam, kde ti chutna. Moji stari cesti pratele sice nekdy chvali archaickou kvalitu, jiz jsem pry zachoval sve materstine, ale obavam se, ze dopadnu jako onen basnik z Chramu a tvrze Pavla Eisnera: jeho rec se stale vice podoba cizokrajne rajce, jiz se bude kochat jen hloucek zasvecenych ornitologu. Je dokonce mozne, pise Eisner, ze bude treba znacneho usili basnikova, aby se vyjimal jako slicna rajka a nikoli jako kuriozni a ponekud trapny ptakopysk, jako tvor rezidualni a prezivajici, ktereho priroda zapomnela vyhladit.
V Basileji si tu a tam kupuji na stanku Lidove noviny, drive zde prodavali Rude Pravo. Nektere fejetony Ludvika Vaculika ctu se stejne satanickym potesenim jako kdysi kousky z pera Jana Klimenta. Temer vsechny ceske noviny mi pripadaji provincni s nabehem na bulvar, jsou psany jazykem, za nejz skolaci drive dostavali v hodinach slohu petku, dokonce i rozdil mezi ypsilonem a mekkym i se zda byt prekonanym prezitkem. Internet nepouzivam, na zmacknuti tlacitka vyplivne informaci, jez je pouzita a v zapeti zapomenuta, aniz by si ji clovek trvale osvojil, mozna to pri dnesni informacni explozi ani jinak nejde, Take je mi neprijemna predstava sikovneho patnactileteho hackera anebo policajta, prehrabujicich se v mem intimissimu. Vsimnul jsem si, ze internet se muze stat neprijemnou zavislosti, podsunujici dva mijejici se jednosmerne proudy pseudoinformaci misto komunikace. Zivot ve virtualni realite me nelaka. Pisi na kufrikovem psacim stroji vyrobenem v Sarajeve, nekdy sahnu po svoji redakcni underwoodce z roku 1925, koupil jsem ji kdysi po likvidaci Literarnich novin za 70 korun, po 81 letech provozu je porad jeste funkcni. Zasobu pruklepoveho papiru mam do konce zivota, problemem zacinaji byt trinactimilimetrove pasky do psaciho stroje, vozim si je jednou za rok z Prahy. Miluji knihovnu, jiz jsme se zenou vybudovali za 34 let spolecneho zivota, nektere svazky maji uzasnou osobni historii. Nekdy zapomenu a hledam v regalech knihy, o nez jsme prisli emigraci. Inu, ptakopysk!
Mobilni telefon jsem dal pryc, po nekolika mesicich uvah, co si s tim pocit. K degeneraci vztahu ovsem muze prispet i docela obycejny konvencni aparat s pevnym pripojenim, pred lety jsem protelefonoval dlouhe vecery s krajanem ktery mi live zustal cizim clovekem stejne jako ja jemu, nikdy jsme se nenaucili byt skutecne spolu, realna existence naprosto neodpovidala vybudovanym predstavam a konstrukcim. Orientovat se v digitalnim svete nebude urcite jednodussi nez tomu bylo doposud. "Prominte, jak se dostanu do Horsovskeho Tyna?" zeptal jsem se kdysi z auta stare venkovske baby na silnici. Hledela na me nechapave. "Horsovsky Tyn?" vrtela hlavou. "Von mysli Tejno," poucila ji zkusenejsi, sveta znalejsi druzka a pratelsky mi vysvetlily cestu, V Tejne jsem byl za deset minut.
Otisteno se svolenim autora a Revue Prostor.

Navrat na hlavni stranu