Navrat na hlavni stranu

O Kubovi trochu jinak
Kdyz se rekne Prodana nevesta Bedricha Smetany (1824-1884), kazdemu "spravnemu" Cechovi vyvstane na mysli Marenka, Jenik, Kecal, narodni kroje, tradice, jednoduse klasika a mozna i nekolik popevku z ni: treba Proc bychom se netesili, ci Znam jednu divku, ta ma dukaty.
Pri teto prilezitosti si dovolim pripomenout si, jak jsem byla prekvapena nad smichem torontskeho divaka, kdyz Canadian Opera Company v roce 1993 davala (nemyslim si, ze v sikovnem rezijnim nastudovani, a vadily mi i utrpne sedocerne kostymy a v temze pojeti vesnicke chalupy, ackoliv se jedna o plnokrevnou kolorovanou jihoceskou vesnici, a Jenicek v dzinach) "Prodanku", kterou jsem od sveho detstvi mylne povazovala - pro Marencinu obet - za nepovedenou tragedii. Torontane se zjevne bavili a pochvalovali si chytrost Jenikovu. Ovsem to jsme odbocili, i kdyz ne tak docela - kdo vi, co by nalezli treba v Nasich furiantech anebo v takovem Kubovi. Nekdy se totiz nedokazeme zbavit tradicne proklamovanych klise.


Vratme se ale k nasi minulosti. Prodana nevesta vznikla v roce 1866. Komicka zpevohra tehdy moc neuspela ani po druhe reprize. A to i presto, ze jiz tehdy byla povazovana za ryze ceskou zpevohru, a dodnes ji predstavuje. Protoze stejne tak byste si mohli vychutnavat v "Prodance" nadherne ceske a lidove tance, kterymi Smetana doslova hyril, a ktere se dnes uz bezne netancuji - treba takovy dupak, polka se jeste na parkete objevuje, ale uz ne furiant - ano, ten lidovy tanec se stridanim dvou - a tridobeho taktu a kdyz uz jsme u tech furiantu, napada vas zajiste take hra Ladislava Stroupeznickeho (1850-1892) Nasi furianti. Ta nema s nazvem lidoveho tance nic spolecneho, ale se skutecnosti, ze je to hra, ktera je na repertoaru vsech nejen profesionalnich, ale hlavne ochotnickych souboru. Uz se stalo tradici, ze je to jakysi prubirsky kamen jejich schopnosti. Moci totiz obsadit na dvacet postav neni jenom dokladem pocetnosti souboru, ale i jeho schopnosti nalezt mezi cleny take potrebne typy, dovednosti umet se poprat se scenami, kulisami, hudbou a jejich zmenami.
Zatimco Prodana nevesta se poprve hrala roku 1866, Nasi furianti meli premieru v roce 1887. Ale obe dve dila potkala pri jejich prvnim uvedeni na scenu temer stejny osud - nepochopeni ci nezajem. Asi se nezdala byt dosti dobra pro tak reprezentativni stanek, jakym pro narod Zlata kaplicka byla. Na "Furiantech" prvniho dramaturga Narodniho divadla Ladislava Stroupeznickeho vetsinu publika i kritiky pobourilo realisticke a pravdive vykresleni vztahu mezi lidmi na vesnici. Prilis totiz narusovalo jejich predstavu o idylickem a sporadanem zivote venkovskych lidi. Tehdejsi publikum "Furianty" neprijalo, ale presto Stroupeznickeho hra prezila dodnes a stala se pevnou soucasti repertoaru nasich divadel stejne jako Prodana nevesta nasich oper ­ kdyz uz jsem sahla po techto prirovnanich.
A jeste jedna hra by mohla poslouzit jako priklad odolnosti casu ­ autorem jsou bratri Mrstikove ­ Alois (1861-1952) a Vilem (1863-1912), a realisticke drama se jmenuje Marysa, ktera byla napsana roku 1894, ale zachycuje obdobi roku 1886 na jizni Morave. Drama se stalo soucasti klasickeho repertoaru ceskeho divadla, a opet jak profesionalniho, tak i ochotnickeho. Burcujici tragiku zmarenych osudu a zivotu vyvazuje neobycejna pestrost a barvitost prostredi na rozmezi Hane a Moravskeho Slovacka s pocetnymi pisnemi na scene i mimo ni, s hudbou, zarivymi kroji, narecim, celym pruvodem rekrutu i druzic. Bratri Alois i Vilem v usili o co nejvetsi zivotni pravdivost opatrili hru zevrubnymi scenografickymi i rezijnimi pokyny i notovym materialem a osobne se podileli na priprave slavne premiery v Narodnim divadle.
A nyni se me muzete zeptat, proc vlastne tolik historie. Jednoduse proto, ze i Kubo Jozefa Holleho (1879-1912) je vlastne historie. Je to primocare napsana komedie, v jejimz podtextu ­ ale citim to jako to hlavni a to nemozne pominout ci potlacit do pozadi ­ je vlastne ukazat na lidove zvyky s pouzitim nezbytnych lidovych a zlidovelych pisni (za doprovodu heligonky).
Dovolite mi i nyni kratke odboceni? Slibuji ne nezajimavost: Jozef Holly byl evangelicky knez a zil v Moravskem Lieskovem. Zemrel ve svych 33 letech na cukrovku, kdyz stacil napsat takova literarni dila, jako je Kubo, Gelo Sebechlebsky, Amerikan a dalsi, jenz patri dnes do slovenske klasiky. Mlady knez byl zenaty a mel tri deti (a jedno z nich byla maminka Josefa Abrahama, znameho ceskeho herce, ktera se vdala na Moravu. Jeji sestra Elena Holeczyova byla znama vytvarnice, Martin Holly ­ hercuv stryc ­ byl znamy slovensky herec a reziser, a i jeho syn Martin Holly, byl rovnez reziser, ktery bohuzel pred dvema roky zemrel).


A vsechny tyto hry obsahuji i spolecne pojmy, jako rychtar, starosta, vymenkar, vyslouzily vojak, ucitelsky, hospodsky, radni, sedlak, celedin ... a take tato dila, a mohla bych pridat treba i nedavno na scene Novym divadlem predvedenou Lucernu Aloise Jiraska, obsahuji celou skalu zachovanych narodnich zvyku a lidovych tradic. Prirozene, cim hloubeji, tim je jich vice. Kubo jimi primo hyri.
Proc myslim, ze se tato dila dosud na scenach obou typu divadel ­ ochotnickeho i profesionalniho ­ zachovala a hraji se po generace?


Ne pro primocarou dejovou linku (mozna to svadi i k dohadu, ze autor teto hry se nechal "motivovat" zapletkami z jinych del ­ napr. Kecal z Prodanky a vdovec Lovecky z Kuba, ale to neni to, cim se vubec chci zabyvat), ne pro realitu ci dramaticnost sdeleni, ne pro jednoduchost kulis a nenarocnost rekvizit, ale prave pro samotnou podstatu sdeleni: podivejte se, takto se nasi mladi lide bavili a takto generace nasich pradedecku a prababicek pred sto a vice lety zila.
Mozna se nasli divaci, co odchazeli neuteseni tim, co prave prozili na jevisti ve Workmanove auditoriu v Toronte o onech trech dnech ­ 12., 13. a 14.. kvetna, a cim nas chteli clenove sotva zrodivsi se Torontske ochotnicke sceny M. R. Stefanika za podpory stejnojmenneho Slovensko-kanadskeho spolku a Evangelickeho sboru sv. Lukase v Toronte potesit. Anebo mohu popravde rici prekvapit.


Na ctyricet nadsenych lidi se zacalo venovat divadlu. Zacali klasikou. Tim, co je
(a myslim si, ze ani divaky) nemuze zklamat. Jak po strance obsahove, tak ani po strance naroku na herecke a dalsi vykony. Tato ochotnicka scena se ke svym limitum otevrene priznava, a to je na ni take sympaticke. Tesi je se stylizovat do typu a roli postav na scene a pritom predvadet svou schopnost to co nejlepe dokazat. Pravda, ne vsichni jsme stejne nadani a stejne kurazni. A tak se to dari jednomu vice, jinemu mene. To vsak nic nemeni na veci, ze se reziserum Valice a Dusanovi Tothovi, stejne jako scenografu Valovi Strazovcovi , choreografu Jozefu Jantoskovi, kostymerce Sylvii Galvankove jedna dobre pripravena inscenace podarila. Abych pravdu priznala i sobe, mela jsem pocit, ze jsem na narodopisnem vystoupeni vice nez na divadelnim predstaveni. Ale o tom to vsechno vlastne bylo. Jedno doplnovalo druhe a jedno bez druheho by smysl ztratilo. Nyni jde jen o to, aby zamer prinest novou vlnu kultury ve slovenskem jazyce opravdu vydrzel - nase komunity zachytily i pokusy predchozi. Na zivotaschopnosti se musi velice tvrde pracovat.
Ostatne, pozornemu zajemci o dramatickou tvorbu zrejme neuniklo, ze prave hra Kubo, tentokrate jako loutkove predstaveni, se dostala na repertoar prehlidky Slovenske divadlo v Praze, ktera ma jiz jedenactiletou tradici, a v dobe od unora do kvetna se odehraji predstaveni v Divadle Bez zabradli v Praze. A jak se rika v programu - "Jedna z nejhranejsich her na Slovensku vystihuje lidsky charakter a touhu po moci prostrednictvim majetku. V podani banskobystrickych loutkaru jde o vysoce vytvarnou inscenaci vyuzivajici naplno hru s ruznymi druhy loutek, stinohru, cinoherni, pevecky i operni projev, pohybove divadlo Tak vidite, co vsechno slovensky Kubo muze nabidnout. Kdyz nekdo tvrdi, ze tato hra je svymi moznostmi uz vycerpana, pak se myli. Tvurci fantazii se proste meze nekladou.
A o tom to vsechno divadelni konani vlastne je.
Vera Kohoutova


Navrat na hlavni stranu