Navrat na hlavni stranu

Umeni zit - Art of Living
Na prelomu kvetna a cervna se uskutecni dalsi kolo zajimaveho divadelniho projektu, ktery spolupripravuje Michael Schonberg. Zucastni se ho nejen Kanadane, ale i Cesi a Indiani z Manitoulin Islandu. Tesne pred odjezdem do Prahy jsme polozili Michaelovi nekolik otazek.


ABE: Jak vlastne cela zalezitost zacala, ci to byl napad, po kolikate se uskutecni a kdy do celeho projektu vstoupilo indianske divadlo?
MS:
Cela zalezitost zacala vlastne uz nekdy v roce 1990, kdyz jsem se na konferenci v New Yorku setkal s nekolika zajimavymi ceskymi divadelniky a divadelnimi vedci. Ti mne pozvali, abych prijel do Prahy prednaset na DAMU, coz vedlo k seznameni s Janem Kolarem, sefredaktorem Divadelnich novin. Ten mne zavedl do Ypsilonky a predstavil Janu Schmidovi, zakladateli a umeleckemu rediteli tohoto divadla. Od neho pak doslo ke zpetne vazbe na DAMU, kde Jan ucil na katedre alternativniho divadla. Jeho studenti z DAMU byli zaroven angazovani jako herci ve Studiu Studia v Ypsilonce. Jan mne pozadal, abych usporadal pro jeho studenty dilnu v Ypsilonce. K te doslo v roce 1996 ve forme predstaveni hry Bena Jonsona Alchymista. Behem zkousek nas s Janem napadlo pokusit se usporadat vetsi dilnu, ktere by se mohli zucastnit take moji studenti z divadelniho programu na Torontske univerzite ve Scarborough. Napad to byl fantaskni, v tom smyslu, ze jsme zamysleli delat jevistni praci ve dvou jazycich, a to s relativne velkymi skupinami. V kanadskem ansamblu jsem cesky mluvil pouze ja a v ceske skupine to s anglictinou taky tehdy nebylo prilis slavne. Precedens pro takovou spolupraci neexistoval a penize na zacatku taky ne. Ale Jana ani mne to neodradilo a prvni projekt, Muz a zena, se uskutecnil v sezone 1998/99. Pote jsme se rozhodli, ze projekt musi pokracovat, a to kazdy druhy rok. Zatim se nam podarilo uskutecnit dva dalsi projekty, Ja a ostatni a Myty, ktere nas spojuji. Letosni projekt je tedy v poradi uz ctvrty a tema i nazev je tentokrat Umeni zit. Behem priprav projektu o mytech mne napadlo oslovit herce z indianske divadelni skupiny De-ba-jeh-mu-jig z ostrova Manitoulin v severnim Ontariu. Videl jsem je hrat behem jednoho jejich zajezdu do Toronta a vedel jsem, ze jsou velice schopni a vekove kompatibilni s nasimi studenty. Nevedel jsem ovsem, zdali budou mit o takovy projekt zajem. K memu prekvapeni nejenom, ze zajem meli, ale okamzite pochopili o co jde, jake zkusenosti jim ucast poskytne a jaky prinos mohou poskytnout projektu oni. Ukazalo se, ze jejich krok do neznama byl pro ne velice pozitivni a proto opet prijali nase pozvani na letosni rok.
ABE: Jak je zarucena kontinuita projektu, protoze novi studenti prichazeji, starsi zase budou chybet. Ve skole je to bezny proces, ale u divadla se jedna o neco jineho, protoze divadelni atmosfera se meni podstatne rychleji?
MS:
Pokud jde o kontinuitu projektu, poucili jsme se hned po prvnim projektu a ve vsech skupinach mame krome novacku take "veterany" z minuleho projektu. Ceska skupina bude letos slozena vesmes z ucastniku posledniho projektu, coz bude skvele pro nase, tedy kanadske studenty, protoze budou mit prilezitost spolupracovat s velice zkusenymi mladymi profesionaly, kteri dokoncuji na prazske DAMU postgradualni studium. V indianske skupine je slozeni obdobne a mezi mymi studenty je take nekolik velice talentovanych repetentu. Kontinuitu ovsem zarucuje take umelecko-pedagogicke vedeni projektu, tedy reziseri Jan Schmid, skladatel Jan Jiran, basnik Daniel David Moses, Joseph Osawabine, umelecky reditel skupiny De-ba-jeh-mu-jig, a ja. V ansamblu jsou take tentokrat dva absolventi projektu: Jiri Havelka, ktery se bude s Janem Schmidem podilet na rezii, a Barry Freeman, ktery pise doktorskou disertaci na torontske univerzite, vychazejici z naseho projektu.
Jak projekt probiha, jak dlouho trva nez studenti dostanou prvni otazky a vyviji se od prvniho predstaveni v Praze po posledni, ktere se uskutecni na indianske rezervaci?
Zde bych poznamenal, ze ackoliv predstaveni, tedy rezultat projektu, se konaji kazde dva roky, priprava noveho projektu zacina vlastne uz pred koncem toho posledniho. Prace na projektu tedy vlastne nikdy nekonci a metoda, ackoliv variabilni v tom smyslu, ze ji vzdycky prizpusobujeme novemu tematu, take v principu zustava konstantni. Pro nove studenty je ovsem vzdycky nova. Priprava pro ne zacina hned pote, kdy jsou vybrani do skupiny. Krome fyzicke pripravy, davame studentum na samem zacatku projektu serii otazek tykajicich se tematu projektu. Otazky jsou stejne pro vsechny ucastniky. Ti o nich premysleji, pak se o nich behem schuzek diskutuje, coz vzdycky vede k zajimave vymene nazoru a k navrhum, jak odpovedi na otazky dramatizovat. Tento proces probiha zaroven v Praze, na Manitoulinu, a v Torontu a pokracuje pri spolecnych zkouskach cele skupiny, ktere se tentokrat konaji v prazske Ypsilonce v prvni puli kvetna. Ani po premiere neni predstaveni zcela zafixovane a vyviji se v reakci na udalosti vlastne az do posledniho predstaveni.
Kdyz projekt skonci, neznamena to definitivni konec, studenti si odnaseji neco do zivota, je to pro ne urcite nezapomenutelna zkusenost, ale zustane jeste neco jineho, napr. film, video, televizni program. Projevila o tento projekt zajem televize? Kabelova televize (torontska 10, CT 2, CT24, CT 13, Bravo, nove ceske digitalni televize)?
Jako castecnou odpoved na tuto otazku bych si dovolil citovat neco z dopisu, ktery mi po prvnim projektu poslal jeden z jeho ucastniku, Aaron Piercey. Mimochodem se stal stredoskolskym ucitelem a posila nam ted svoje absolventy, aby u nas studovali.
Privezl jsem si z Prahy urcite veci, ktere jsem na letisti celnikum neoznamil. Jde o veci, ktere jsou prilis vzacne a nedaji se napsat na celni prohlaseni ve vysi deseti kilometru.
Nejprve sbirka vzpominek, kterou jsem zacal shromazdovat hned na zacatku zkousek ­ velike album, plne mentalnich momentek, plne ozvucenych, naplnenych vunemi, chutemi a pocity. Nikdy je neodkladam, vzdycky je mam u sebe a nemuzu dostatecne popsat, co vsechno pro mne znamenaji. Druha vec, kterou jsem si privezl, je sbirka jineho druhu: kazdy clovek, s kterym jsem se seznamil, kazdy novy kamarad, vsichni jste mi velice blizci a dekuji Vam, ze jsem se s Vami mohl podelit o tuto zkusenost.... Treti a posledni vzpominka je jineho razu; de facto bude od tech predchozich vzdycky oddelena, protoze je pomaha formulovat. Tato vzpominka pro mne definuje cely projekt. Jsme v klastere ve
Zlate korune, v sale plnem ozven. Skupina lidi, kteri se prilis dobre neznaji, zpiva. Nikdy jsem predtim neslysel takovy ton, tak plny a harmonicky. Kdyz jsme se najednou spolecne rozezpivali, najednou mi bylo uplne jasne, o co pri nasem projektu skutecne jde. Ne o hru, ale o skupinu lidi, ktere k sobe na zacatku nic nevazalo, ale kteri se sesli, aby spolu vytvorili neco krasneho, jak pro sebe, tak pro ty ostatni. Nejsme vsichni stejni a nefunguje vzdycky jednotne. Predstavujeme ruzne hlasy, ale ja nikdy nezapomenu ten souzvuk, ktereho jsme tehdy dosahli."
Krome techto formativnich prozitku, mame samozrejme i konkretni dokumentaci vsech projektu ve forme televiznich zaznamu, clanku, programu, plakatu a rady dopisu. I tentokrat projevila zajem o projekt televizni stanice Bravo a ceska televize Novy zaber v Torontu. Z nasi strany se projektu zucastni univerzitni kameraman Michael Murphy-Boyer, ktery s nami vsude jezdi a pilne nataci. Producentka projektu Leah Takata je zaroven prvotridni fotografka, takze i v tomto ohledu je o nas postarano. Pokud jde o medialni kryti v Praze, to je v rukou nasich prazskych kolegu a pokazde jsme se o sobe hodne docetli.
Kdy odjizdis do CR? Kdy herci? Kdy se premistite z Prahy do Toronta? Kde bude mozne jednotliva predstaveni videt v CR a v Kanade a kde je mozne sehnat listky?
MS:
Odjizdim do Prahy 23. dubna a herci prileti o tyden pozdeji. Zkouset zacneme na prvniho maje. Skupina se premisti do Kanady 29. kvetna. V Praze bude mozno videt predstaveni 14. kvetna vecer v Ypsilonce, 16. kvetna vecer v divadle na DAMU v Karlove ulici. Tato predstaveni zacinaji v 19:30. V Torontu jsou predstaveni 2. a 3. cervna v Leah Lee Browne Theatre, ktere se naleza na University of Toronto Scarborough, 1265 Military Trail. To je na rohu Ellsmere a Military Trail. Dalsi predstaveni je 5. cervna v divadle Robert Gill Theatre, 214 College Street, treti poschodi. Tedy na rohu College a St. George, na hlavnim univerzitnim campusu. Tato predstaveni zacinaji ve 20:00. Pak hrajeme dve predstaveni na Manitoulin Island. 7. cervna ve 14:00 a 8. cervna v 19:00 v Pontiac School, 2343 Wikwemikong Way, Wikwemikong. Posledni predstaveni je v Kingstonu na Queen's University, Rotunda Theatre, Theological Hall. Zacina v 19:30. Vsechna predstaveni jsou zdarma, ale budete si muset objednat listky. Volejte Urooj Khan na cislo 416/208-4769 anebo e-mail na ukhan@utsc.utoronto.ca Urooj zatim neumi cesky, takze spis komunikujte anglicky.
Ales Brezina


Navrat na hlavni stranu