Navrat na hlavni stranu

Pevec a nadhernym basem
Predevsim je vynikajicim spolecnikem. Nema zabrany smat se na cele kolo. A vezte, ze smich takoveho vynikajiciho basisty, jakym Zdenek Plech opravdu je, se pekne rozleha po okoli. Rad vypravi ruzne historky, zazitky z cest a poznatky z novych zemi. Jednoduse se s nim neni mozne nudit. A diva se vam pri povidani do oci. A sleduje kazde vase oka mrknuti, jak vynikajicim je posluchacem. At s nim sedite i nekolik hodin ve spolecnosti, stejne se od nej nedozvite, ze si jej povazuji, ze si nejakou tichou postou velke hudebni domy o nem predavaji informace.
Proste o svych uspesich nemluvi.
Narodil se v Brne a o zpevu jako o moznosti sve budouci kariery nikdy jako kluk neuvazoval. Ke zpivani jej privedla takova zvlastni cesta: chodil do lidove skoly umeni v Kralove Poli v Brne a ucil se hrat na kytaru. "Hral jsem na ni strasne dlouho a strasne spatne a pani ucitelka Holikova, ktera me hre ucila, jednoho dne povida: "Pojd sem a neco mi zazpivej", a pak navrhla: "Heled, nebudeme se radeji ucit zpivat? Ty te kytare stejne moc nedas a v tom zpevu moc cvicit nemusis," tak jsem zacal zpivat. No a co se tyce vyberu na umeleckou skolu? Ani tehdy jsem o pevecke kariere neuvazoval. Jen jsem vedel, ze ta stredni skola, ktera ma matiku, chemii a fyziku, neni jednoduse pro me. Hloupy jsem nebyl, mel jsem dobre znamky, ale tyhle vedy mi nikdy nic nerikaly. A tak jsem hledal skolu, ktera tuto trojici predmetu nemela, a natrefil jsem na konzervator."
Konzervator v Brne ukoncil na vybornou a odnasel si cenu Jaroslava Kricky (1882-1969) pro nejlepsiho absolventa. Jeste jako student na JAMU, rovnez v moravske metropoli Brne, se stal laureatem mezinarodni pevecke souteze M. S. Trnavskeho a finalistou prestizni souteze bel cantove souteze Feruccio Tagliavini.
Nu a dale to zase zni jako vypraveni ditete Stesteny. Preskocme vsechen ten seznam pusobeni mladeho pevce s nadhernym zabarvenym basovym hlasem, protoze si jej "podavali" z ruky do ruky, az nakonec zakotvil v opere Narodniho divadla v Praze. Mety, o ktere sni mnohy pevec svuj dlouhy umelecky zivot, a mnohdy i marne, dosahuje rodily Brnak ve svych osmadvaceti letech. A na svem konte ma operni postavy ruznych charakteru, ruzneho obdobi hudby a ruznych skladatelu, coz jenom dokumentuje jeho - rekneme - umeleckou zpusobilost byt zarazen do seznamu pevcu svetoveho formatu: zpival v Jakobinu A. Dvoraka, postavu Vraha v Macbethu Guiseppe Verdiho, zpival Kecala v Prodane neveste od Bedricha Smetany,
V moderni opere Nagano Martina Smolky (k niz libreto napsal nam znamy Jaroslav Dusek), zpival roli kanadskeho utocnika, v soucasne dobe pracuje na postave Ramfise v Giuseppe Verdiho opere Aida, v opere Tajemstvi B. Smetany ztelesnuje postavu Maliny, jeho hlas se zaskvi v hlavni roli Dona Pasquala ve stejnojmenne opere Gaetana Donizettiho (a dovolim si parafrazovat umelce, ktery o teto roli rika, ze je "dost" velka ­ herec vyjde na jeviste v sedm a sleze z nej v jedenactneni co dodavat).
Nelze vyjmenovat vsechno, co jeho kultivovanym mekkym basovym hlasem proslo. To bychom museli hovorit i o koncertech jak na domaci, tak i na zahranicni pude, a vsimnout si peveckych div, jakou je napr. Eva Urbanova, s niz natocil CD. Mezi jeho dalsi uznavane nahravky patri take Prihody lisky Bystrousky (BBC) ci Dvorakovo Stabat Mater (Sony Classical). Zdenek Plech se vedle koncertni cinnosti a pisnove tvorbe venuje i muzikalum. Sam je autorem dvou: Marnotratny syn a Kazatel, a oba dva jsou motivovany historii a virou. Mlady umelec se netaji tim, ze je verici a ze jeho domovskou je Ceskoslovenska cirkev husitska. Jeho pradedecek kdysi postavil v Kreckovicich chram Pane, a to jeste vice rodinnou viru utuzilo.
Ma rozpracovan jiz treti muzikal na motivy Cyrana de Bergerac. "Kdysi jsem nemel problem skladat slova ve verse a pribehy, a tak v tom pokracuji dale. Mam tu vyhodu, ze me nic netlaci - ani cas a ani penize, pisi si pro radost. Muzikal je pro me odpocinek, takova Pandorina skrinka. Ucinkoval jsem take v Cats a moc me to bavilo. Ovsem "doma" zustanu v opere"
Znaji jej vyznamne orchestry a dirigenti v Nemecku, Francii, Madarsku, Spanelsku, Japonsku a dnes uz i v Kanade. V jeho zivote se uspesne naplnuji dva vrcholy jeho tuzeb ­ tim jednim jsou pozvani na svetova jeviste opernich domu a tim druhym je angazma v Narodnim divadle v Praze, ke kteremu chova Zdenek uctu az posvatnou: "Myslim si, ze je to pro Cecha velka pocta, bohuzel kult prazskeho Narodniho divadla v Cechach uz zanika, a to je skoda." Kdyz se jej zeptate, ve ktere zemi se mu libi nejvice, nezavaha - je to ta jeho rodna. Vsude se rad podiva, chvili pobude, ale domu se vraci nejradeji.
Do Kanady pricestoval ke konci prosince lonskeho roku a domu se vrati az na Velikonoce. Dlouhy pobyt v cizine bez pratel a blizkych. Ovsem za tu dobu zde nastudoval role do tri oper, ktere se v te dobe odehraly. Ta prvni - Wagneruv Soumrak - svou premieru mela 30. ledna. Velka melodicka role kneze Orovesa v Belliniho klasicke opere Nora, ocenilo obecenstvo vubec poprve v milanske La Scale v roce 1831 ­ v Toronte jsme ji videli v premiere 30. brezna. A konecne ze zcela jineho soudku je postava vojina v Bergove Wojckovi. Role se v teto opere, pochazejici z obdobi dodekafonismum ve 20. stol., ani nezpivaji, ale mluvi na tonech, tzv. sprechgesang. Tato opera mela premieru o den pozdeji. Takze pevec sel v case priprav ze zkousky na zkousku.
Jak je prijemne vyslechnout zpev Zdenka Plecha, to uz poznali navstevnici Nocturen zacatkem brezna a take clenove Mozartovy spolecnosti v Toronte, kde zpival o mesic pozdeji.
Nevim, jak by znel jeho hlas s tenorovym zabarvenim. Nesmejte se, puvodne se totiz na tuto drahu usilovne pripravoval, protoze vsichni predpovidali, ze bude zpivat v " jedne rade" s tremi slavnymi tenory Carrerou, Domingem a Pavarottim, ktere vzdycky obdivoval. Jenze maticka Priroda si zalaskovala a po mutaci nechala zrodit noveho basistu: "Tesil jsem se na mnoho tenorovych roli, totiz ty nejkrasnejsi jsou napsany pro tenoristy, ale jsem vdecny za to, cim jsem obdarovany..."
Talent, ktery mu dal predpoklady byt zvan na jeviste, o kterych se pevcum v jeho veku jenom zda, povazuje za dar shury. Za neco, co ma za povinnost opatrovat a podelit se o to s ostatnimi.
A Jihomoravan je opravdu clovek velkeho srdce.
Text a foto: Vera Kohoutova

Navrat na hlavni stranu