Navrat na hlavni stranu

Stary magnetofon a torontska zima v Praze
Pocatkem sedesatych let doslo k renezanci charlestonu. Najednou se vsude tancil tanec z dvacatych let. Neco romantickeho, z davne minulosti. Babicka se mela vykaslat na rozpleteny vanocni svetr, dostala za ukol omladnout a pustit se do trsani. K tomu mela pouzit ctyricet let stareho gramofonu. Nebylo ani pochybnosti o tom, ze by toto hifi zarizeni nefungovalo. Nic nebranilo tomu, aby se plulo proti proudu casu dalsich ctyricet let.
Problem byl pouze v tom, ze nikdo jiz nemel ta krasna zarizeni, kdy kazda pisnicka byla vykoupena dvacetiminutovou drinou pri otaceni klickou a nikdo nechtel mit mozoly na ruce. Pouze muj stryc Jaroslav, ktery pracoval ve Sbernych surovinach, jeden takovy stroj objevil, odvezl na chalupu do Krkonos a tam v predtranzistorove ere se hraly desky s Voskovcem a Werichem pod sirym nebem. Desky s podivnym tancem nevlastnil. Jako deti jsme vsak byly v obraze a vedely jsme, o co se jedna.
Vzpomnel jsem si na tuto prihodu, kdyz jsem se musel vystehovat ze sveho bytu, do ktereho jsem se pred ctyriceti lety nastehoval. Clovek likviduje veci, ke kterym ma vztah. Ruske kratkovlnne radio, na kterem jsme poslouchali Svobodnou Evropu. Snad jediny pristroj, s kterym se dala na 13 metrech poslouchat tato stvava stanice a sobotni nocni porady All together. Porad trval do tri do rana, kdy se stridaly ceskoslovenska redakce s polskou, jindy zase porad uvadel nejaky Rumun nebo bulharska redaktorka mela rozhovor s B. B. Kingem. Po chvili vahani jsem dospel k zaveru, ze jiz kratke vlny asi poslouchat nebudu. Radio VEF204 nemelo jeste FM se slzou v oku jsem je po chvili odlozil do cerneho igelitoveho pytle.
Pak vsak prisel okamzik, kde byla budoucnost celkem jasna - cerny pytel s odpadem jeste nebyl zcela plny. Objevil jsem magnetofon Sonet B4. Tady uz mohl byt vztah pouze sentimentalni. Pochazel z roku 1965. Tedy presne ctyricet let stary. Byl to desaty magnetofon teto znacky a vyznacoval se tim, ze narozdil od ostatnich magnetofonu stejne znacky mel jinde potenciometr pro zesilovani. Stal tehdy neuveritelnych 3500 Kcs a dva roky jsem kvuli nemu vstaval o prazdninach ve tri rano a prodaval na stanici U Bulhara noviny.
Jelikoz toto zarizeni vyrobila pardubicka Tesla, prodavali ho pouze v jedne prodejne v Pardubicich a v Hradci Kralove. Kdyz jsem ho uvidel za vylohou, bylo rozhodnuto. V sobotu rano jsem vstal a stopem vyrazil z Hradce do Prahy. V obalce na starych hodinach byly penize na to, az se tento ctyrstopy magnetofon objevi v prodejne. S bazni a tresenim jsem ulozil tento obnos do tasky. Tu jsem peclive zavrel a utikal jsem zpatky na silnici. Do Hradce jsem dojel v pul druhe. Prodejna zavirala v sobotu ve dve. Prodavacka byla stejne rozrusena jako ja. Takovy obchod tu mela jen parkrat do mesice. Pred druhou hodinou jsme sepsali zarucni list a ja byl hrdym majitelem magnetofonu, ktery jsem pak pravidelne nosil do skoly misto predmetu potrebnych k vyuce a ktery pusobil jako osvetove zarizeni behem petiminutovych skolnich prestavek. V nasi tride T-3E se o prestavce nejen ozyvali Beatles, ale i Stones a Animals s Ericem Burdonem. Kolik jsem jen schytal posmechu od pana Quido Dlaboly, ktery mel Grundiga a pravil, ze ta moje B4 mu trha usi. Na svuj stroj jsem byl patricne hrdy.
Nyni jsem ho objevil i s pasky v stare skrini. Drive nez jsem se rozhodl ho poslat do srotu, jsem ho zapojil do zastrcky, pripraven v lepsim pripade zapnout znovu pojistky, v horsim pripade hasit pozar. Misto toho se k memu prekvapeni ozval hlas Dezo Urszinyho a v jeho pamatne skladbe Christmastime z beatoveho festivalu v roce 1971, kterou jsem tehdy piratsky natocil v Lucerne. Najednou zde byla cela ta doba zpatky prede mnou. Ocistil jsem francovkou hlavy a byla tu amaterska nahravka Petra Novaka o Detskych ocich, Bob Dylan, Animals, Stones. A kdovi, co najdu jeste za poklady. Jen aby nepraskl nektery z tech reminku, ktere se ve starem magnetofonu tricet let netocily. Snad budou stejne kvalitni jako pruzina v gramofonu ze Sbernych surovin, ktery mel stryc Jaroslav.
V tom me vyrusil telefon a Vaclav Cerny vola, ze Plastici dnes hraji ve Slivenci. Pripominka na koncert v Bojanovicich, ktery odstartoval Chartu 77 v roce 1977. Misto velkeho platna tam byla pouze zrekonstruovana kopie obrazu od Jana Safranka. Original byl ze strachu pred Statni bezpecnosti znicen. Nakonec zazpival i Paul Wilson.
Kdyz jsem vychazel z restaurace padal snih. Kanadska zima se vratila do Prahy. Nedelniho rana bylo vse pod snehem a na Staromestskem namesti jsme si dali cestou z kostela svarene vino a vecer jsem zamiril na play-offs Extraligy, kdyz letos asi v Torontu boj o Stanley Cup nebude.
Kanadska zima a hokej se prestehovaly z Toronta do Prahy. Na obrazku mezi zasnezenymi strechami muzete nalezt i vez kostela sv. Vaclava ve Vrsovicich a pokud jste jiz leta nevideli snih v Praze, tak posilam alespon fotografii.
Ales Brezina
***

Navrat na hlavni stranu