Navrat na hlavni stranu

Teticka tu zanechala nadherne dojmy
Priste bude pohadka

Verim, ze jsem nebyla sama, kdo byl ze hry Morrise Panycha v rezijnim zpracovani Vaclava Postraneckeho Moje teta, tvoje teta ­ jejiz premieru jsme videli ve ctvrtek 16. unora jako treti hru teto sezony Noveho divadla v Toronte, ponekud rozpolcen. Smesici pocitu jsem nedokazala hned roztridit ani charakterizovat, snad leda nejak pojmenovat, jak rafinovane to ten Morris Panych napsal: byla hra kruta? - Ani nebyla, byla spise nahate pravdiva; nastavovala zrcadlo? - Urcite - ale komu, snad nasemu druhemu ja, k nemuz se stejne nikdo nahlas neprihlasi - ale to neni dulezite; byla prospikovana hororovymi prvky? - Ani tak moc nebyla, protoze to, co se odehravalo na scene, byla zhustena pravda, nasbirana po ruznych domacnostech, tedy odraz spise hororove reality; tvarila se jako detektivka? ­ Snad to tak zdanlive vypadalo, ale nebyla, zapletka nebyla detektivni. Byla rafinovana, aby divaka pekne pozvedla ze sedadel a z bohorovneho klidu konzumovani, a to byl ten vrcholovy kumst dramatika nalezt neco originalniho a svebytneho v tom ponuro-humornem vhledu do duse cloveka. Autor nesetril divaka, jemuz naserviroval melkost az krutost lidskych povah, ale na druhe strane i zranitelnost, coz velice umne a nenucene zaplastroval humorem, byt cernym.
Odhalovani svebytneho vnitrniho zivota hry bylo slozite. Ackoliv jsem mela prilezitost videt ji nekolikrat, pokazde jsem nalezala neco noveho. A verim, ze ten cas odkryvani vrstev smyslu hry je vlastne u takoveho utvaru nekonecny. To zrejme zalezi na zivotnich zkusenostech kazdeho z nas. Na tom, co jsme si prinesli do vinku a jaky zivot jsme meli moznost zit. Ci zili. Konecne, snad kazdy z nas chova nejake tajemstvi, s nimz nechce anebo nemuze jit ven. A s nimz musi zit svuj tichy zivot. Zrejme tak nejak jako ten nanicovaty zakomplexovany bankovni urednicek Kemp, ktery konecne nasel pudu, na niz se citil pevne a jedinecne. Ovladl situaci, nebot nebylo nikoho, kdo by kladl adekvatni odpor. A take se mohl vyzpovidat ze svych nahromadenych mindraku, jimiz se nikdy nikdo nezabyval, nebot i jeho matka a otec byli stejneho razeni, a kazdy to zvladal po svem ­ matka s alkoholem v ruce, otec - evidentni podivin - se nakonec zastrelil. Jak muze vypadat jejich potomek, notabene postizeny nezaraditelnym sexualnim citenim.
Nikdo mu jako diteti nepomohl, takze vsechna ta hruza neopetovanych a neujasnenych citu a nevylecenych frustraci se vlila v jedno jezero zoufani a rozervaneho pristupu ke svetu jako takovemu. A pritom stacilo tak malo, aby byl z kluka normalni clovek i treba s onou sexualni uchylkou. Takze nakonec tu nasbiranou rozpolcenost vybabra na chudince domnele tete, ktera v zaveru dokonce vita jeho pritomnost, a on zase jeji neumirani. Ze dvou lidi, kteri vlastne nic od sebe vzajemne neocekavaji, se nakonec stanou jakesi souznele duse naplnene vnitrni utechou, ze jsou nekomu potrebni a blizci. V tom je ta hra vlastne i pres momenty krutosti a bezohlednosti (az paranoidni - vzdyt je to cerna komedie) optimisticka, nebot vede k potvrzeni faktu ­ teprve nepotrebuje-li te nikdo, jsi ztracen ci zatracen.
On, ztelesneny Vaclavem Postraneckym, byl mnohobarevny i pri tom, ze vlastne vedl monolog. Az na male vyjimky po celou temer dvouhodinu. Ona, vytvorena Ninou Jirankovou, mluvila jen ocima a vyrazem v obliceji a sem tam kratkou vetou davala tusit jakousi odevzdanost a nabyty mir v dusi, smirena s tim, ze jeji dny jsou celkem vzato secteny. Zpocatku vlacena emocemi nezvaneho hosta, se pak ale nakonec diky tichemu spiklenectvi samoty a osameni vsechno zklidnuje, takze nase teticka zcela bez cilovaneho umyslu do Kempa vleva i pri sve starobe az nakazlivy optimismus lehkosti. Zapskly a zivotem zhrzeny Kemp si dela plany a o neteticku pecuje s uzasnou oddanosti. Jeji konecny odchod ale bere jako logicke vyusteni jeho celozivotni smuly. A snad i jako jeji zradu.
Mozna me trosku rusila skala ruznych zvukovych efektu. Nevim, zda jsem potrebovala polopatisticky dokreslovat situace, vyjadrujici ci charakterizujici hlavni myslenku dilciho obrazu, prislusnymi zvuky (chrapani, rezani pily, rev selmy aj. ). Velke mnozstvi svetelnych zmen mi na rozdil od zvukovych ale tak nepripadalo. Naopak, dalo tomu divadelnimu casu nozicky a posouvalo dej dopredu.
Ovsem at to beru jakkoliv, byla jsem vlastne hrou nadsena. Nadsena inteligentnim a filosofickym textem, zpracovanim, hereckymi vykony. Ani mi nevadila jen nacrtnuta scena, ktera davala tusit, jak to u takovych starych a opustenych lidi vypada.
Pan Postranecky predvedl svou nevycerpatelnou zasobu gagu, ktere podtrhovaly plynuly tok hry, pani Nina oslnovala svou bohorovnou vyrovnanosti a klidem. Zdalo se, ze byla trvale nad veci.
Oba odvedli nadhernou praci. Bez napovedy, bez jakychkoliv predznamenavani, ze se v tomto obraze bude jednat o tom ci onom.
Vsechno muselo klapnout na vteriny ­ nastupy hercu na novy obraz, svetla ­ Jan Smid, zvuk ­ Karel Tamchyna a nespocetne mnozstvi roztodivnych rekvizit ­ Jaroslava Spejchalova. A presne z ruky do ruky a ve tme, ta totiz dominovala. Opet rozhodovaly vteriny.
Lze jen zaverem konstatovat, ze se producentovi Pavlu Kralovi opet podarilo vyhmatnout to prave.
Jen na okraj: premiera ve Vancouveru dopadla na vybornou. Tam divadelni sal pojme nejvice 170 lidi, ale nebylo jedine mistecko volne. Ted uz se nasi mili herci davno vpravili do sveho domaciho zivota. Rada za nimi posilam vsechny - i vase pozdravy.
A propos, vite, ze uz jsem svolavala lidi z chodeb do divadelniho salu zvoneckem? Nejprve malym, ktery mi prinesla pani Anicka. Ma velice jemny zvuk. A pozdeji jsem vyzkousela velky od pani Marusky, ktera jim svolavala na party jedliky k mise. Takze moc a moc dekuji. Hned je mi veseleji, kdyz vim, ze nejsem sama. Prisli pry vzdycky vsichni i z velke dalky. Proste hlas jako zvon.
A na jakou krmi vas budeme svolavat napriste? Bude to stara dobra Lucerna Aloise Jiraska. Pohadkova hra, kde se setkate s celou radou hercu Noveho divadla. Premiera je pripravena na patek 5. kvetna ve 20 hodin.
Vera Kohoutova

Navrat na hlavni stranu