Navrat na hlavni stranu

Na okraj: Prochazka historii s Hanou a Premyslem Pelnarovymi
(2. cast)

Pelnarove se zrejme snazili a maji duvod byt se svym prispevkem zivotu spokojeni. Jeden z nich, profesor Josef Pelnar, byl hercem v zaverecnych scenach zivotniho dramatu prezidenta T. G. Masaryka. Nemnoho hodin pred tim, nez smrt se dotkla vrasek cela a ranni mlhou odchazela, ho prizval na konzultaci prezidentuv osobni lekar, dr. Meixner. Do Lan ho vezl jeho syn Premysl. Ale ani pani Hana (rozena Klumparova) se za svuj zivot a historii sveho rodu nemusi stydet. Je to vlastne historie nekolika zajimavych rodin (Klumparovi, Dvorakovi, Tylsovi [Tilschovi], Machackovi a okrajove, Svitakovi a Podivinsti), jejichz osudy na sebe navazuji. Tato crta dovoluje zminit se jen o nekolika.
Jmeno Klumpar se v zapisech objevuje jiz zacatkem sestnacteho stoleti. Nejstarsi zaznam, v gruntovnich knihach, pochazi z roku 1604. Uvadi se v nem, ze Martin Glumpar (po belohorske bitve zmeneno na Klumpar) zakoupil ve vychodoceskem meste Luzi v okrese vysokomytskem dum za 114 kop grosu. Nekteri Klumparove byli zrejme v panskych sluzbach, jini byli mlynari, remeslnici, reznici. Prvnim zjistitelnym predkem pani Hany byl luzsky konsel Martin Klumpar, narozeny koncem 17. stoleti. Hanin pradedecek, Jan Florian (pozdeji se podepisoval Jan Kvetoslav) Klumpar, se narodil 5. kvetna 1826. Studoval na gymnaziu v Hradci Kralove, kde v humanitnich studiich ...nam za vudce dan velezaslouzily profesor a spisovatel ceskoslovensky p. Vaclav Kliment Klicpera. Na Karlove universite - pise Jan Kvetoslav - zvlaste obracel jsem svuj zretel k vedeckemu pestovani jazyku a literatur, zvlaste slovanskych, pod vedenim tehdejsiho slovutneho profesora Frantiska Ladislava Celakovskeho... Posledni a nejslavnejsi zastavkou ucitelske cinnosti Jana Kvetoslava bylo gymnazium v Hradci Kralove, kde prevzal spravu v srpnu 1867 a ktere vedl 21 let. Ve vzpominkach soucasniku byl zdanlive drsny, ale dobracky, a horlive cesky citici ... vypadal sice se svym cernym obocim, vzdycky skoro stazenym, dosti hrozive - pri tom vsak byl clovek zlateho srdce. Musil byt: jeden ze studentu dostal pro srazku s prisnym profesorem zakonne mravy. To znamenalo na semestr ztratu osvobozeni od skolneho a ponevadz slo o chudeho studenta a skolne bylo osm zlatych, konec studii. Reditel Klumpar mu dal osm zlatych ze sveho...
Krasne o nem pise ve svych pametech jiny jeho student, Alois Jirasek: A tenkrate, jmenovite za Herbstova ministerstva, byla tezka doba, zvlaste pro spravce strednich skol; tenkrate davali pro vlastenecke smysleni a jednani reditele do pense a profesory propousteli ze sluzby... Zive se pamatuji na reditele Klumpara, kdyz k nam do kvinty poprve, tusim, vkrocil; myslel jsem, ze prichazi s urednim oznamenim. A reditel zacal, ze dnes je umrtni den Josefa Jungmanna; strucne, ale pekne o nem povedel, a ze na jeho pamatku zalozena je pri gymnasiu nadace, Jungmannova nadace, jejiz vytezek udeluje se chudemu zaku, v cestine zdarne propivajicimu... Mne z Nemec prislemu, prekvapila nadace sama, nadace toho jmena, i ucel jeji. Znelo mi to tak neobycejne a nejak radostne, kdyz reditel tak vlastenecky promluvil a pak vsechny nas nabadal, abychom se pilne a horlive vzdelavali v materskem jazyku.
Jiny z Klumparovych slavnych zaku, basnik J. S. Machar, popisuje ve sve knize Konfese literata svoji ustni maturitni zkousku v rectine, ktere Klumpar predsedal. Profesor Grim Macharovi predal Homerovu Odysseu a vyzval ho, aby prelozil jednu pasaz. Machar plaval. Zkousku udelal jen diky mistrnemu manevrovani reditele Klumpara. Machar pise: Prozretelny osud poslal mi v tom starem panovi andela strazce, jenz mne jako Tobiase provedl hellenskymi poustemi. Kdyz bylo po zkousce, Klumpar odchazel: Za chvili sel kolem meho mista, usmal se a prohodil: 'No, proklouzl jste'.
Ale Jan Kvetoslav Klumpar nebyl pouze ucitelem a administratorem. Vydal nekolik ucebnic latiny, prispival do casopisu jako byl Lumir, Hlasy Slovaku a byl spolupracovnikem Riegrova slovniku. Hral na celo a miloval zvirata. A take napsal velmi oblibeny versovany gratulant s nazvem Listy vdecnosti, lasky a pratelstvi. Z jeho manzelstvi s Amalii (rodem Dvorakovou) se narodilo sedm deti, z nichz jen tri se dozily dospeleho veku. Jednim z nich byl Otakar Klumpar, vyznamny lekar - lidumil, pritel T. G. Masaryka, predni sokolsky pracovnik (starosta hradecke jednoty a pozdeji zupy orlicke). Dalsim byl JUDr. Ladislav Klumpar, znamy prazsky advokat, nadany divadelni ochotnik, politik a novinar.
Ladislav Klumpar se vyznamenal jako obhajce ve vecech trestnich, ale i politickych, hned na zacatku sve kariery. Byl totiz jednim z obhajcu v procesu tzv. Omladiny, v kterem byla odsouzena rada mladych delniku a jejich spolupracovniku, mezi nimi dr. Alois Rasin a Antonin Hajn. A jen o dva mesice pozdeji, v breznu 1894, hajil dva mladistve spoluviniky, obvinene z vrazdy spachane na udavaci Omladiny Mrvovi. Dalsi spoluviniky zastupovali dr. Adolf Stransky a dr. Baxa, pozdejsi starosta Prahy. V civilnich i mensich trestnich sporech hajil na priklad herecky Hanu Kvapilovou a Marii Hybnerovou a malire Ludka Marolda a Maxe Svabinskeho. O Klumparovi jako divadelnim ochotniku Jaroslav Kvapil napsal, ze byl muz nabity divadelni vasni a rozhodnym, bohuzel nikdy nevyuzitym divadelnim talentem. Laska k divadlu mu vsak zustala navzdy. V roce 1889 spolu s Jaroslavem Kvapilem, prof. Hlavou, Vaclavem Stechem a Gustavem Schmoranzem zalozil Spolecnost Narodniho divadla, kteremu brzy na to bylo Narodni divadlo zadano. Sefem opery se stal Karel Kovarovic a pozdeji dramaturgem a sefem cinohry Jaroslav Kvapil. Klumparova politicka cinnost opravdove zacala v roce 1904 kdy kandidoval do risske rady. A vyhral, i kdyz jednim z protikandidatu byl pozdejsi ministr a predseda senatu Frantisek Soukup. Pravdepodobne nejdulezitejsim aktem jeho politicke kariery byla ucast v debate o volebni reformu, zavedeni vseobecneho a rovneho hlasovaciho prava. V pristich volbach v roce 1907 jeho mladoceska strana, i kdyz sla do voleb spojena se stranou staroceskou, prohrala a Klumpar sam se ve svem volebnim okresu umistil na tretim miste. A tak zacalo posledni obdobi Klumparovy verejne cinnosti: novinarstvi. Kratce pred volbami byl do Prahy prenesen lounsky tydenik Den a Klumpar se stal clenem spravni rady, spolu s osobnostmi formatu dr. Karla Kramare a prumyslnika Leona Bondyho. Posledni cislo Dne vyslo 30. zari 1910 a po jeho zastaveni Ladislav Klumpar venoval svoji energii a cas pojistovaci bance Slavie. A ovsem bohate cinnosti v prazske spolecnosti.
Z jeho manzelstvi s Marii Tilschovou (jeji babickou byla Marie Machackova) se narodily dve deti. Prvni z nich, narozeny 9. srpna 1893 byl pokrten Vladislav Ivan.
JUDr. Vladislav Klumpar pracoval prevazne v prumyslovych organizacich, hlavne v oboru socialniho pojisteni, o nemz take napsal radu studii. V r.1926 se stal reditelem Ustredni socialni pojistovny. V r. 1938 prijal - jako odbornik - resort ministra socialni pece a zdravotnictvi ve vlade Rudolfa Berana a v teto funkci presel do prvni protektoratni vlady, v ktere, na prani generala Aloise Eliase zustal az do jejiho odstoupeni 19. ledna 1942. Byla to role, kterou nehledal, spise naopak. Uz proto, ze se v ni hralo o budoucnost naroda a o jeho vlastni zivot. Jeho pozice byla tim prekernejsi, ze patril k zednarske lozi, jedne z organizaci, ktere naciste a jejich prisluhovaci zvlast nenavideli: v dubnu 1941 napsala fasizujici Vlajka: Za sve zlociny proti narodu musi byt svobodni zednari vytazeni ze sveho spikleneckeho podzemi a souzeni jako zradci naroda. A Walter Jacobi, pracovnik tiskoveho odboru v uradu risskeho protektora, oznacil ceske zednare za soucast zidobolsevickeho spiknuti. (Neni bez zajimavosti, ze v protektoratni vlade, ktera nastoupila v dubnu 1939, bylo pet zednaru!) A jsme nazpet u zacatku teto crty a Hany Pelnarove a jejiho setkani s protektoratnim prezidentem Dr. Emilem Hachou.
Ministr Klumpar byl s celou rodinou presidentem Hachou pozvan do Lan. Behem prochazky parkem se Hacha a Klumpar oddelili od ostatnich, zrejme chteli hovorit duverne. Druzi clenove Klumparovy rodiny sli s Hachovou dcerou, pani Radlovou, ktera se o Hachu starala, jinou cestou. Hana si Hachu pamatuje jako mileho stareho pana, ktery mel rad deti. Jeji otec ho samozrejme videl z jine perspektivy. Ve svych pametech popisuje, jak za protektoratu Hacha postupne chradl a schazel telesne, ale hlavne dusevne. Vice se hrbil a tiz chodil. Mival apaticke chvile, takze pri rozhovoru jsem mel dojem, ze je myslenkami jinde, ackoliv najednou se vynorila u neho vzpominka na nejakou podrobnost, obycejne ze starsi doby. Ac byl povazovan za vericiho katolika, mluvil nekdy o sebevrazde a delal vubec dojem cloveka prilis slabeho na velky udel, ktery byl vlozen na jeho bedra. Jednou se me se steskem ptal: 'Jak dlouho budu muset jeste tohle delat?' ... Mel jsem u dr. Hachy vzdy dojem znacneho rozporu mezi rozumem a vuli. Byl velmi inteligentni, dovedl krasne formulovat, dovedl i promluvit k srdci, ale nedovedl jednat... Nemci brzy vystihli slabost Hachovy vule a hledeli odstranit ty, kdoz mu byli oporou, a ktere vinili, ze Hachu stvou. Nejprve byl odstranen dr. Havelka. Po jeho odchodu snazil se tim vice general Elias byt Hachovi nablizku, casto ho navstevoval a travil s nim vikendy v Lanech. A jiste i generalu Eliasovi pritizila tato cinnost, jez nemohla zustat utajena.
Hana Pelnarova ma i jine vzpominky na sveho otce z teto doby. Ten na stesti nevedel, ze v den, kdy Hitlerova armada vpochodovala do Prahy, devcata v Hanine tride otevrela okna a s velkym elanem zpivala: Byli jsme a budem, nas zna cely svet, nas nikdo nezdola... Zdesena profesorka, ktera zpev slysela z chodby, vrazila do tridy, prudce zavrela okna a strasne studentkam vynadala. Hure to dopadlo o pul roku pozdeji. Jedna z devcat pochazela z rodiny, ktera mela obchod s latkami. Ta na 28. rijna prinesla do tridy spulku trikoloroveho materialu. Devcata to rozstrihala, ozdobila se trikolorami a vyrazila do ulic. Zazrakem se dostaly bez uhony domu. Hanin tatinek, nejhodnejsi z tatinku (ale take ministr protektoratni vlady) vrhl na Hanu jediny pohled, vyskocil ze zidle, rozbehl se k ni, vlepil ji facku a zakricel: Chces dostat celou rodinu a spoustu jinych lidi do vezeni? Mas vubec poneti, co delas? Ale to uz ho, Hana vedela, ta facka bolela vic nez ji. A ona si uvedomila, ze si ji zaslouzila - v boji o zivot lacina gesta jsou malo uzitecna; a smrtelne nebezpecna. A jeste pronikaveji si nebezpeci teto detinske provokace uvedomila mnohem pozdeji, po valce, kdy ji otec prozradil duvod castych projizdek s generalem Eliasem soukromym autem nekam do Brd. Muj otec ridil, a kdyz dojeli k urcitemu mistu, general Elias dal zastavit a v prikopu polozil balicek dokumentu, jejichz obsah byl pozdeji vysilan tajnou vysilackou do Londyna... Nemyslim, ze nekdo, kdo v te dobe nezil, dovede zmerit statecnost Eliasovu a i Klumparovu: ministersky predseda vlady a clen teto vlady, ktera mela prisluhovat brutalnim okupantum, za jejich zady denne riskovali zivot akty velezrady.
Clenum Eliasovy vlady, ktere nejnechutnejsi z ceskych kolaborantu, Emanuel Moravec, nazval sborem bonzu a o niz K. H. Frank prohlasil, ze tato vlada hrdeho mlceni, jak ji nazyvali cesti intelektualove, byla shnila v hlave i uvnitr, bylo 19. ledna 1942 oznameno, ze jsou zprosteni uradu a v nejvetsi rychlosti se odbylo slyseni na rozloucenou u statniho prezidenta, o nemz nebyla dana ani zprava do novin. Byli jsme propusteni v nemilosti, ani Heydrich ani Frank s nami vubec nemluvili.
Elias, ktery jako predseda protektoratni vlady odmitl podepsat protizidovske zakony a prisahat vernost Hitlerovi (!), zrejme nezradil Klumparovu spoluucast v aktech velezrady. Zemrel na popravisti 19. cervna 1942, cestny a statecny ve smrti jako byl v zivote.
Po skonceni valky Vladislav Klumpar, jako vsichni zijici clenove protektoratni vlady, byl vysetrovan a ackoliv v te dobe spravedlnost nebyla vazena na lekarskych vazkach, tak bezuhonnym bylo shledano jeho chovani ve vlade, ze ani tehdy, ani po unoru 1948 nebyl predvolan pred cestny soud. Dr. Vladimir Klumpar v roce 1968 odesel do Kanady k sve dceri Hane a jejimu manzelovi Premikovi. Zemrel v Montrealu 27. cervna 1979.
Stejne cenna jako jeho Pameti, ktere v roce 1963 predal do Archivu Narodniho muzea, je jeho rodinna kronika. Tam se docteme nejen o rodu Klumparu, ale take o rodech, jejichz osudy se propletaji s osudy rodu Klumparu. Tak treba rod Dvoraku. Vladislavovou zenou a Haninou maminkou byla (jak jsme se uz zminili) Amalie (rozena Dvorakova).
***
Rod Dvoraku
Dvorakovci, alespon po meci, byli skoro vsichni sladkove. Josef Dvorak, narozeny nekdy v roce 1755, byl pribuznym Jana Dvoraka, otce Josefiny, matky Karla Havlicka Borovskeho. Se svoji zenou Janou mel dvanact deti, devet synu a tri dcery. Z tech deviti synu sedm bylo sladky... Dcery z rodu Dvoraku se vetsinou dobre provdaly: za lekare, profesory, a jedna z deviti dcer Frantiska Dvoraka si vzala rakousko-uherskeho generala Lajose Bauera von Markaszeky. A samozrejme ne vsichni muzsti potomci byli sladky. Jeden z nich, jmenem Karel, skoncil jako ministersky rada Nejvyssiho ucetniho soudu. Jiny, Ing. Vladimir Dvorak, byl radou statnich drah v Olomouci; JUDr. Karel Dvorak byl radou u financni prokuratury v Praze. Dvorakovci byli kopa vesela, milovali hudbu a zrejme dovedli bavit spolecnost. Vlastnosti, jejichz ohlas jsem zaznamenal u pani Hany. A proc ne? Jeji prababickou byla Amalie Nepomucena Dvorakova, ktera si vzala, jako sveho druheho manzela, profesora Jana Kvetoslava Klumpara, reditele gymnazia v Hradci Kralove.
Jinou vyznamnou vetvi v genetickem stromu pani Hany je rod Tylsu (ci Tilschu). Tylsove pochazeji ze selskeho rodu, usazeneho od nepameti (rozhodne od poloviny 17. stoleti) v nachodskem kraji. Velmi sikovne si pocinal Josef Vojtech Tyls, narozeny 1793, ktery zvelebil a rozsiril zdedenou usedlost. Vedle toho se venoval prumyslu platenickemu: skupoval prizi a daval ji zpracovat u domacich tkalcu. Hotove zbozi dal bilit a pak je posilal po formanech do Vidne a do Prahy. Jeden z jeho synu, Emanuel, byl advokatem v Opocne. Jeho syn, rovnez Emanuel, byl doktorem prav a profesorem obcanskeho prava na ceske univerzite v Praze. A pak je tu Vladislav Josef Tilsch, Hanin pradedecek, narozeny 21.brezna 1844. I ten studoval na gymnaziu v Hradci Kralove, instituci, ktera hrala tak vyznamnou roli v zivote Haniny rodiny. Je i hrdinou lyricke milostne epizody. Jako student se zamiloval do Jindrisky Machackove (ano, z rodu Machacku, o kterem jiz byla zminka). Zapisy v jeho deniku o teto lasce - v dnesnim veku minutkovych ukojeni - zni jako pohadka z neskutecneho sveta. Vladislav po leta z dalky obdivoval Jindrisku v divadle v jeji rodinne lozi, jednou ji pres rok nespatril. A kdyz (to uz byl pravnik) se s ni konecne osobne setkal, napsal do sveho deniku: Dnes poprve osobne jsme se seznali, slava dni tomuto... Trvalo nekolik let, nez se zasnoubili a dalsich nekolik let, nez se vzali a svym snatkem spojili rodinu Tilschovu s rodinou Machackovou. Vladislavovi a Jindrisce se narodily ctyri deti, z nichz nejstarsi Marie je Haninou babickou.
Take Machackove jsou stary selsky rod, a to z Radotina u Prahy, kde Vojtech Machacek byl roku 1790 velkou vetsinou zvolen za obecniho rychtare. Jeho vnuk, Josef Machacek, byl roku 1848 zvolen za liberecky vikariat poslancem do ceskeho snemu. Zucastnil se svatodusnich bouri, byl zatcen a asi ctvrt roku veznen. V zapisech ve zbraslavske farni pametni knize (autor zapisu na Machacka a rebelanty zrejme nedrzel) cteme: V Radotine vynikal jisty Josef Machacek, sedlak z c.6, stykal se s rebelanty, a Fastrem. Nepriznive proti vlade mluvil, ve Zbraslavi v hospode c.25 si dovolil povstati proti podobizne Ferdinanda I. a vysloviti, pockej pane cisari - republika byti musi. Kdyby jenom to! Ale kdyz 12.cervna vypukla v Praze revoluce, Josef Machacek s dvema zebrinaky se svou sberi prijel do Zbraslavi a vrchniho urednika Hrdlicku donutil, aby mu vydal 100 zlatych, aby mohli povstalcum prazskym ku pomoci prijiti. Podle farniho zapisu chtel byt ceskym kralem, coz se neshoduje s jeho provolanim, ze republika byti musi. Nedopadlo to dobre. Po revoluci byl peti husary odveden do Prahy a na cas uveznen. Farni zapis konci: ... zasluhoval tak jako Arnold, Sabina atd. uveznen zustati, nez uredni vysvedceni od zbrasl. vrchniho Hrdlicky, jsa s nim v dalekem pribuzenstvu, jej z tech nesnazich osvobodilo. Ono to samozrejme bylo vsecko daleko komplikovanejsi. Vitez nad rebelanty, polni marsalek knize Windischgratz, vyhlasil nad Prahou stav oblezeni a vytvoril komisi na vysetrovani zatcenych povstalcu, mezi nimi Josefa Machacka (vezneneho v donucovaci pracovne na Hradcanech), ktery byl obvinen, ze poburoval sedlaky v blizkem okoli Prahy k vyprave na pomoc povstalcum, zucastnil se pleneni statnich pracharen a prohlasoval pri tom, ze jde o to, aby byl sesazen cisar a zrizena republika. Nakonec, na natlak mnohych poslancu (vcetne dr. Riegra), byla z popudu samotneho Bacha(!) komise zrusena a cisar vetsine (vcetne Machacka) udelil amnestii. I kdyz revolucni rok 1848 zdaleka nesplnil ocekavani rebelantu, prinesl jeden podstatny uspech: osvobozeni sedlaku od poddanstvi. A rebelant Machacek se dal do cukrovarnictvi. Cele rodinne jmeni investoval do postaveni cukrovaru a aby si zajistil dostatek repy, najal se svym spolecnikem nekolik dvoru. Cestami do ciziny (roku 1862 napriklad s dr. Frantiskem Ladislavem Riegrem navstivil svetovou vystavu v Londyne), ziskal sirsi rozhled i inspiraci v podnikani. S Riegrem se rovnez zucastnil audience u cisare Frantiska I. (podivuhodna transformace republikanskeho rebelanta), pri niz zadali povoleni vydavat cesky politicky denik. To se sice hned nepovedlo, ale jejich akce pripravila pudu k zalozeni Narodnich listu. Pristim krokem v Machackove kariere bylo zvoleni za poslance do ceskeho snemu, odkud byl vyslan do Vidne na risskou radu. Dlouho se ve Vidni neohral. V cervnu 1863 spolu s Riegrem, Bauberem, Zatkou a jinymi podepsal slavnostni "ohrazeni" proti unorove ustave, ktera po jejich soudu nedbala historickych prav a statopravnich pomeru v ceskych zemich a nakonec s vetsinou ceskych poslancu risskou radu opustil. Byli vyzvani k navratu a kdyz se odmitli vratit, byli zbaveni mandatu. Machacek take podepsal pamatnou deklaraci z 22. srpna 1868, v niz cesti poslanci odporuji zavedeni dualismu, ktery ze zapadni polovice utvarel stat novy, ve kterem by cesky stat pravne zanikl. Najdeme ho vsude, kde se delo neco pro narod vyznamneho: byl clenem vyboru pro zrizeni Narodniho divadla a spoluzakladatelem nebo clenem prazskeho Hlaholu, Sokola a Umelecke besedy. Mel povest vyborneho lovce, byl oblibeny spolecnik a rad zpival vlastenecke a narodni pisne. Se svoji zenou Marii, roz. Sklenarovou, mel deset deti, z nichz vetsina zemrela v mladem veku, vcetne syna Karla, jimz Machackuv rod vymrel po meci. Stejne jako jejich rodice, zemrely na "ochrnuti plic" (pravdepodobne tuberkuloza). Nejstarsi dcery se jmenovaly Marie Terezie a Terezie Marie, do niz se zamiloval Jan Neruda. Obe se se svymi rodici pilne ucastnily spolecenskeho zivota: kdyz byl 1. cervna 1862 slavnostne zasvecen prvni sokolsky prapor prazske jednoty podle navrhu Josefa Manesa, sestry Machackove byly druzickami (Karolina Svetla byla kmotrou praporu, kmotrenkami byly mimo jine Katerina Fügnerova a Marie Riegrova), tehoz dne odpoledne se zucastnily prvni sokolske veselice v Michli a brzy po te vitaly na zamku ve Dvore Kralovem sokolsky vylet chlebem a soli. Pri slavnosti na oslavu tristych Shakespearovych narozenin poradane Umeleckou besedou 23. dubna 1864 obe devcata se zucastnila alegorickeho pruvodu dvou set osob jako Sebastian a Viola z Vecera Trikraloveho. Divadelni reditel Thome o nich rekl: Ac jsem u divadla zestarnul, nevidel jsem jeste tolik puvabu a tolik podobnosti zaroven. Kdyby byl tato dve dvojcata znal Shakespeare, pak bych pochopil, proc napsal Vecer trikralovy. Bedrich Smetana, ktery se zucastnil besedy zpevackeho spolku Slavose v Beroune v lete roku 1862, byl se skupinou asi patnacti osob (vcetne knizete a knezny Taxis) ubytovan v blizkych Kralovych Dvorech u pana Machacka, velkostatkare a poslance u risskeho snemu. I kdyz se - jak Bedrich Smetana pise - jidel zucastnilo asi 24 osob, mista bylo dost, neb co pan Machacek bydli, jest to velky zamek, on ma mimo toho dva dvory a jednu tovarnu ... ja muzu rici, ze jsem uz leta Buh vi kolik tak vesele a rozmanite se nebavil jako tam u te vsi cti hodne rodiny.
Smutne krasna a bolava je milostna epizoda mezi Terezii Marii a Janem Nerudou, ktery se naucil obe skoro k nepoznani podobne sestry rozeznavat, nebot Terezie Marie ("Rezinka") mu byla milejsi o cele milovani. Ponevadz v jejich dobe nebylo snadne pro mladeho muze se priblizit k sve milovane (a o to obtiznejsi v pripade mladeho svobodomyslneho novinare a dcery konzervativniho prumyslnika), posilal Neruda sve dopisy a basne sve Rezince prostrednictvim herecky Otylie Male (pozdeji provdane Sklenarove). Rezinka Nerudovu lasku opetovala - poslala mu dopis, fotografii a vysivanou mapu. Meli se sejit na Narodni besede 6. unora 1865. Nesesli - Rezinka onemocnela a Neruda celou plesovou noc stravil sam. Vlastne se nesesli nikdy. Rezinka zemrela 9. rijna 1865. Bylo ji osmnact let. U jejiho katafalku stali na strazi sokolove v cele s Jindrichem Fügnerem. Nerudovy dopisy a basne Rezince byly nekolikrat vydany, mimo jine Albertem Prazakem v roce 1941. Arne Novak napsal o Nerudovych dopisech: V diskretni sedive mape stribrneho prisvitu, svazane suchym chrestivym lykem, uveznen jest sen opusteneho a hrdeho srdce. Sen sladky a mdly jako vune zvadleho lucniho kviti, hozeneho pred lety mezi listy knihy; sen marny a melancholicky jako duverna zvest o touzebne mdlobe jarnich podveceru kdysi davno, pred pulstoletim... Milostna korespondence dvou stinu, jichz ruce klesly bezmocne k bokum pred prvnim objetim; posetile septani neznych slibu a plachych nadeji, ktere tak rychle dementovala nemoc a smrt; naivni a duveriva pisen zivota a stesti, kterou na okamzik zapel basnik misantropicky a ironicky. Jan Neruda napsal o Machackove rodine: Ta rodina byla nejskvelejsim bodem ceskeho spolecenskeho zivota v prvnich letech sedesatych. Na ni jsme byli vsichni hrdi, bylat elegantni representaci naseho cesstvi... Co v te rodine muz, to kosaty, silny doubec, co zena, to zjev carovny... A o krasnych, predcasne zemrelych dvojcatech napsal: Co as zustavily nevyplnene touhy v muzskych srdcich a kolik tu as zbylo vdovcu, jiz se zasnoubili s pouhou nadeji. Z deti Josefa a Marie Machackovych mela potomstvo jen sestra dvojcat Jindriska, do niz se tak blouznive zamiloval pravnik Vladislav Tilsch.
ROD SKLENARU°
V Haninych zilach nepochybne koluje i neco z krve rodu Sklenaru. Jeji prababicka Marie ("Marie" zrejme patrila mezi oblibena jmena Haninych zenskych predku) Machackova, byla rozena Sklenarova. Ded Marie, Matej Sklenar (nar. roku 1767) se prizenil do hospodarstvi v Zelkovicich u Zdic. Jeho synove, Josef a Vaclav, vlastnili v Revnicich hostinec a dodavali dlazebni kamen z tamnich lomu do Prahy. Vaclav, ktery se ozenil s Terezii, dcerou Vaclava Vosahlika (Vosalika), krejcovskeho mistra v Revnicich, zucastnil se na rizeni podniku sveho zete, prosluleho Josefa Machacka.
Prvni ctyri deti Vaclava Sklenare zemrely v utlem veku; starsi syn, Karel, mel sest deti, z nichz zbyly dve: dcera Otylie se provdala za dr. Vilema Nedbala, advokata a pozdeji soudce, ktery skoncil sebevrazdou. Stejne jako jeho bratr, skladatel a dirigent Oskar Nedbal. Sebevrazdou skoncil i Tomes, syn Vaclavovy druhe dcery Jindrisky a jejiho manzela MUDr. Karla Stiky. Druha dcera, Ludmila se provdala za herce Vojtu Slukova. Mladsi syn Vaclava Sklenare, Josef (tajemnik Narodniho divadla), se ozenil s Otylii Malou, slavnou hereckou, pritelkyni Machackovych krasnych dvojcat a prostrednici mezi jednou z nich, Terezii Marii - Terezkou a Janem Nerudou.
Otylie Sklenarova-Mala vzpomina na jejich sestru Jindrisku, Haninu prababicku, jako na cernovlasou divku, cernych jiskrnych oci, orientalniho typu. Na tu Jindrisku, kterou tak dlouho z povzdali zboznoval jeji budouci manzel a Hanin pradedecek, Vladislav Tilsch...
Jindriska a Vladislav to meli slozite. Nejen proto, ze v jejich dobe nebylo pro mlade zeny snadne stykat se mladymi muzi bez pritomnosti rodicu, ale jeste vice proto, ze srdce Jindrisky patrilo jinemu. Na stesti pro Vladislava, ten nekdo se moc nezamlouval Jindriscine tatinkovi. Tomu se vic libil Vladislav. Trvalo leta, nez Jindriska se konecne rozhodla prenest svou lasku na Vladislava, kteremu v dopise datovanem 20. brezna 1872 pise: ...A nyni, kde laskou vrelou a celou dusi svou k Tobe lnu, nyni zehnam tomu dnu (den jejich zasnoubeni, pozn.J.C.), ktery, jak pevne doufam a verim, zalozil stesti nas obou, tomu dnu, ktery nam bohda vzdy bude upominkou nejdrazsi a nejsvetlejsi. Jindriska zrejme byla nejen neznym stvorenim, ale mezi jeji hezke vlastnosti (vedle toho, ze byla pekna a vzdelana - mluvila dobre francouzsky a italsky, byla i vyborna kucharka a nejlepsi z tchyni i babicek) patrila i veselost a vtipnost (Vladislav byl spis trochu pedant), jak svedci citat z jejiho pozdejsiho dopisu:
Muj drahy Vladislave! Odhodlala jsem se dnes, bych Tobe to jedine, co Tobe dosud tajne jest objasnila. Cinim to sice se srdcem tezkym, neb bych byla rada byvala, kdyby Ti to navzdy bylo zustalo tajemstvim nevyzpytatelnym... Ano, Ty musis se to dozvedet a procez slys to jedine, co si dosud nevedel, ale pomni pri tom zaroven, jak velkou obet Tobe timto prinasim. Recept na koblihy: Vezmi 3/4 libry nejpeknejsi mouky... K snatku doslo 4. zari 1872. Oddaval je v kostele Panny Marie Snezne probost Vysehradske kapituly Vaclav Sulc. Posledni leta Jindriscina zivota k ni nebyla laskava. Nejdriv onemocnela tyfem a pak i jinymi chorobami. Zemrela 20. kvetna 1901.
OTTO WICHTERLE
Hanin rodokmen se hemzi jedinci, kteri po sobe zanechali znatelne stopy. A nekdy se zapsali do svetove historie. Na priklad Hanin stryc, jeden z nevyznamnejsich vynalezcu minuleho stoleti, Otto Wichterle, narozeny 27. rijna 1913. Jak se stal jejim strycem? To bylo tak: Frantisek Svitavsky, povolanim stavebni inzenyr, a jeho druha zena, Matylda Lazarova, meli pet deti. Nejmladsim byl Josef Svitavsky, mimo jine sef presidia mistodrzitelstvi a dvorni rada, vyznamenany rady zelezne koruny a cisare Frantiska Josefa a papezskym radem sv. Rehore. Ten se ozenil v roce 1895 s Ruzenou Albinou Podivinskou ze stareho hanackeho selskeho rodu (Tomas Podivinsky, nar. roku 1834, byl po dve volebni obdobi poslancem na zemskem snemu moravskem; jeho syn, Jan Podivinsky, nar. roku 1850, najemce Liechtensteinskeho dvoru Kostelec na Hane, mel vyrazny podil na verejnem zivote sve doby, vcetne poslancovani na zemskem snemu¨). Jan Podivinsky se ozenil s Frantiskou Mouckovou a mel s ni tri dcery. Jedna z nich, Jaroslava, se provdala za Karla Wichterle, tovarnika v Prostejove (jejich podnik, Wichterle & Kovarik, vyrabel zemedelske stroje). Jejich nejmladsi syn byl slavny Otto Wichterle. Starsi dcera manzelu Podivinskych, Ruzena Albina, si vzala Josefa Svitavskeho a jednim z jejich deti byla Eliska (Lila), ktera se stala zenou Dr. Vladislava Klumpara, tatinka Hany. A tak se stalo, ze Hana je Ottovou neteri.
Hlavni obor Otty Wichterle byla chemie. I kdyz (jak rika) se na ni dostal jen nahodou. Rodice chteli, aby studoval prava, coz se mu nezamlouvalo, ponevadz se chtel venovat nejakemu technickemu oboru a tak si po maturite podal zadost o studium strojariny v Praze. Byl prijat. Ale pak nejaky starsi pan, s nimz se dal do reci ve sportovnim klubu, mu to rozmluvil: strojarina je strasne zdemoralizovana skola, tam se kupuji rysy, proste samy podvod. Doporucil chemii, tam ze pusobi svetova kapacita profesor Votocek a tam ze je moznost dostat se k vedecke praci. Tak se Otto Wichterle dostal na chemii (ackoliv k ni mel nepatrny vztah) a k profesoru Votockovi, u nehoz si nejvic cenil univerzalnost jeho vzdelani - byl vice polyglot nez chemik, perfektne ovladal francouzstinu (ve Francii vydal knizku, tepajici nepresnosti ve francouzske reci!) i italstinu. I k Batum do Zlina ho za valky privedla nahoda (vsechno je vzdy hrou urcitych nahod): jel si do Otrokovic pro barel destilacnich zbytku chloroprenu. Skoncil s fantastickou smlouvou v Batovych zavodech, kde, jak Wichterle rekl v interview s Vesmirem, podminky pro vedeckou praci byly fantasticke. A tam objevil silon, prvni ceskoslovenske synteticke vlakno. Behem valky se svymi spolupracovniky vypracoval na 70 patentu tykajicich se technologie vyroby silonu. Pripravu silonu zvladli az do poloprovozu, vyrabel se ve stokilovych kvantech. Wichterle se nechal slyset, Kdyby tento podnik (zrejme Batuv vyzkumny ustav) nebyl zrusen, tak by jiste behem roku realizoval nas silon, ktery jsme tam pripravili, a nesmirne by na tom vydelal. Ponevadz po osvobozeni se firma Bata ve Zline rozpadla na nekolik nezavislych spolecnosti, ztratila moznost projekt realizovat. O realizaci projektu projevili zajem na Slovensku, v Povazskych chemickych zavodech v Ziline, kde si udrzeli urcitou pruznost v podnikani... Slo to vsak velmi pomalu, propukly kompetencni spory mezi ministerstvy... vse se zbytecne prodlouzilo o sedm roku. Za tu dobu nas vsude v zahranici pochopitelne predehnali.
Pristi zastavkou v jeho kariere byla katedra makromolekularni chemie Vysoke skoly chemicko-technologickeho inzenyrstvi CVUT. Byl propusten udajne z politickych duvodu, ale ve skutecnosti proto, ze nesdilel nazory tehdejsiho rektora na program skoly a metody vyucovani. V den, kdy dostal vypoved, Wichterle byl pozvan na Ustredni vybor KSC: ze propusteni bylo omylem, ze Wichterle bude mit moznost pracovat v Novem ustavu makromolekularni chemie. A pak si ho zavolal "veliky" Vaclav Kopecky, ktery chtel vedet, co Akademie za prvnich pet let udelala praktickeho. Zrejme prakticky nic. A tak Wichterle mu vykladal o sve posledni praci, odlevani velkych odlitku ze silonu zejmena pro nahradu barevnych kovu. Kopecky byl nadsen: Tak to byste mohl na zasedani vlady predvest. Wichterle souhlasil. Kopecky vzal telefon, zavolal predsedovi vlady Viliamu Sirokemu a takto promlouval: Viliku, sedi tady u mne Wichterle, vis, to je z te slavne kapitalisticke rodiny, a on by nam chtel predvest... A predvedl: ...A pak jsme pred vladou na jejim stole skutecne odlili velky valec silonu. Vypadl odlitek, ktery byl 210 stupnu horky a za velkeho oziveni si ho vlada koulela po stole a palila si pri tom prsty...
Wichterle je nepochybne nejznamejsi jako vynalezce mekkych kontaktnich cocek. Napad (napsal Vesmir) vyhledat vhodnou polymerni latku, synteticky hydrogel pro ocni protezy, se zrodil uz v roce 1953 - pry v rychliku mezi Olomouci a Prahou... Prvni cocky (jak to popsal Miroslav Smetana v knize Jak se dela veda)) Wichterle vyrobil na kuchynskem stole. At byly vyrobeny kdekoliv, vysledkem byla jak svetova vedecka priorita kontaktnich cocek, tak obrovsky devizovy prinos pro nas stat. Wichterle: Nase kontaktni cocky ze syntetickych hydrogelu ziskaly kdysi opravdu naprostou prioritu ve svete, a tim i monopol ve vyrobe, protoze jsme meli vse perfektne patentove zablokovane. Ovsem patentova ochrana skoncila, vse je kazdemu volne pristupne, takze uspech bude mit ten, kdo vyrobi kontaktni cocky perfektneji. A ovsem je mozne, ze cocky budou z velke miry nahrazeny laserovym operativnim zakrokem. Stoji za pikantni zminku, ze Wichterle sam zustal verny brylim. Kdyz zemrel (18. srpna 1998), jeho prinos vede a technologii byl vzpomenut po celem svete.
A tak z klubka nitek osudu rodu Kozinu, Pelnaru, Klumparu, Machacku, Dvoraku, Svitavskych, Podivinskych, Wichterlu ... se odvijel zivotni pribeh nasi torontske dvojice, Hany a Premika Pelnarovych...
Josef Cermak

Navrat na hlavni stranu