Navrat na hlavni stranu

Beethovenova papirova stopa
V zajimavem a moudrem textu v NY Times (Beethoven's Paper Trails) zminuje se autor Edmund Morris o nedavnem objevu v Pensylvanii, Beethovenove zapisu pianove verze jeho znameho dila Velka fuga pro smyccovy kvartet, Opus 133, datovanem 1829, coz byl posledni cely rok skladatelova zivota.
Ten zaznam je objevny, pise pan Morris, nebot Beethoven byl fyzicka osobnost, ktera zmahala notovy papir svou hudbou, inkoust strikal na vsechny strany, pera praskala a obcas i papir byl roztrhan. Nic co by se podobalo poklidnemu pisarstvi J. S. Bacha, jehoz rozvlnene zaznamy pripominaji stezen lodi na rozbourenem mori, ci chvatne dokonalosti W. A. Mozarta. Jejich zaznamy jsou vysledkem mysli jiz predem pripravenych.
Dale pise pan Morris, ze ten, kdo i dnes pracuje podobne jako Beethoven je francouzsky malir Bernard Dufour. Lze z nej vytusit okamzik vahani, kdy jeho ruka se vztahuje pro vybrane pero a to ponoruje do kalamare, zvedavost, jakym smerem vyda svou tvurci energii. Muzeme vycitit jeho zapas a pritom jeho slast jej podnikat v onom usili za konecnosti vyrazu.
To vse jako uvod k uvaze klicove, jez tyka se i jinych profesi. Uvaze o odlidsteni tvurci cinnosti v nasi pocitacove epose.
Je dobre znamo, ze mnoho mladych architektu neumi kreslit a spolehaji se na pocitacove obvody, ktere maji ztvarnit jejich predstavu. Neumi ani svyma rukama vytvorit model pripravovaneho dila, pise pan Morris.
Odtud ocita se u spisovatelu, stejne jako vsech, kdoz se chteji pisemne vyjadrit. Sklenena obrazovka tehotna nespoctem barevnych bodu zari dnes pred ocima kazdeho, kdo takto chce neco sdelit. Jeho slova siri se bezmala rychlosti svetla ke komukoliv a spoluvytvareji elektronicky limbus.
Dale se zminuje o mnohych rukopisech s nespocetnymi skrty a opravami, nemem to svedectvi autorovy snahy po vyrazu, po sdeleni myslenky.
Profesor Morris uzavira svou stat: Co mne desi je skelny pohled studentu, kteri ne ze by se o mou prednasku nezajimali, ale v podstate jsou mysli jinde. Nenaslouchaji, ale pozoruji. Pro ne jsem jen nejposlednejsim v zivotni posloupnosti predstav, dalsi mluvici hlava.
Zvlastni, pro mnohe mozna nepochopena slova, pro jine slova zneklidnujici ba hodna pozornosti a zamysleni. Myslim, ze jim rozumim az moc dobre. Jsem sam pisar amater a jakkoli si libuji v pohodlnosti pocitace, mivam nejednou pocit, ze ono mnohem lopotnejsi sepisovani na psacim stroji, se sklenkou nezbytneho tekuteho papiru na likvidaci preklepu po ruce, vedlo mne k vetsi zodpovednosti a peclivosti.
Co mne ale desi vice, (ac v podstate se mne to uz netyka) je dnesni tvorba resume, nezbytneho dokumentu pro uchazeni se o misto, pokud mozno tedy tzv. lepsi misto. Takovy dokument dnes tvori pro uchazece specializovani odbornici za pouziti prislusnych softwaru a struktury, ktere i dokonaleho blba maji ucinit v ocich prijimaci komise nebo duleziteho podnikoveho funkcionare tim nejskvelejsim kandidatem na vypsane misto.
Je to, v same podstate, salba a klam. Nebot, pokud se kandidat neni schopen na urovni a pravdive vyjadrit o svych schopnostech a zkusenosti, pak jeho uspech nebo neuspech pohovoru mel by tomu odpovidat.
Hola, kdepak se to packate ve svych posetilych uvahach, pane Cicha! Cas oponou trhnul a zmenen svet...
Zvlastni to doba. Mohlo by ale byt mnohem hure. A spatne je na mnohych mistech zemekoule.
Myslim vsak, ze dnesni technika (ac v mnohem neni nez ji dekovat), ale hlavne pozadavky pokrocile konzumni spolecnosti mnohdy pripominaji euforii opilcovu v den pitky a rano plne mrzutosti, bolehlavu a pocitu beznadeje.
Ponekud lapidarne prirovnano: mne ani ta nejkrasnejsi dama s nadhernym poprsim, lec zjevnym to dilem plastickeho chirurga, nepovzbudi ani ke konverzaci. Na to ma sotva vliv, ze uz jsem starecek. Jsem si jist, ze by tomu tak bylo i pred lety, kdy svet, zda se mi, byl jeste normalnejsi...
Vladimir Cicha -Vancouver

Navrat na hlavni stranu