Navrat na hlavni stranu

Rozhovor s fararkou z Ceskeho Brodu, ktera vystudovala v Kanade
Minulou sobotu byli v Praze na Vinohradech behem Synodu Ceskobratrske cirkve evangelicke predstaveni novi duchovni, mezi nimi i fararka Magdalena Stajfova. Pro nas je zajimave, ze Magdalena dosahla stredoskolskeho vzdelani v Manitobe. Tato skutecnost sama o sobe stoji za to, abychom si s ni popovidali.
ABE: Jak jste se dostala do Kanady?
MS:
Dostala jsem se tam pres studentskou organizaci ASSE, ktera zprostredkovala pobyty ceskych studentu v Kanade. Bydlela jsem tam v rodine. Zivot tam byl zcela odlisny, protoze jsem z Prahy, ale v Manitobe jsem byla na vesnici, presne receno v malem mestecku Mather, ktery je blizko Cartwrightu. Chodila jsem tam do posledniho rocniku a udelala jsem tam zaverecne zkousky, coz je na urovni maturity.
ABE: Byla jste v Kanade ve styku s cirkvi, nebo jste se rozhodla pro studium teologie az po prichodu z Kanady?
MS
: Byla jsem v kontaktu s cirkvi jiz v Cechach, protoze jsem z verici evangelicke rodiny. V Kanade jsem chodila s rodinou, kde jsem zila do United Church, coz bylo velice prijemne spolecenstvi. Mela jsem pocit, ze to byl zivy sbor. Spolecne delali ruzne akce.
ABE: Jak bys srovnala zivot v cirkvi v Kanade a zde v Ceske republice?
MS
: Zalezi na velikosti sboru. V mestecku, kde jsem zila se jednalo o mensi sbor. Lide se mezi sebou znali. V Praze se take lide v jednotlivych sborech znaji. Ve vetsich sborech vsak neni kontakt tak uzky a ve vetsich sborech nemohu znat vsechny lidi. Mohu rici, ze jejich usilovani o urcite veci bylo prakticky stejne.
ABE: Mela jste moznost videt i neco jineho z Kanady nez Manitobu?
MS:
Byla jsem s rodinou, v ktere jsem zila v Britske Kolumbii a v Saskatchewanu. V zaveru za mnou prijeli rodice, kteri chteli videt moji maturitu a spolecne jsme se vypravili do Ontaria. Bylo to nadherne a rada na to vzpominam.
ABE: V cem byl pobyt v Kanade dulezity pro zivot v Cechach?
MS:
Uvedomila jsem si, ze si lide v Kanade vazi starych lidi. Jeden z projektu, ktery mne oslovil byl projekt For Age. Kde se starsi lide mohou delit o sve zkusenosti s mladsimi. Jedna se o dobrovolnou aktivitu. Mladsi se neco nauci, nejake remeslo, sit apod. Pro starsi je to zase kontakt s temi mladsimi. Nejenom v tomto projektu bylo videt, ze mladsi lide si vazi tech starsich. To u nas casto obzvlaste ve velkomestech chybi. V Kanade bylo zajimave, ze lidi meli uctu k jinym kulturam a ze rozmanitost je muze obohatit.
ABE: Mela jste moznost setkat se s nekym s emigrace?
MS:
V mestecku, kde jsem zila bylo asi jen sto padesat lidi a byl tam pouze jeden pan, ktery mel ceske predky.
ABE: Co byste naopak lidem v Kanade prala, aby si vzali od lidi z Cech?
MS:
Kdyz vychazim z prostredi, v kterem se pohybuji, tak mam pocit, ze zde lide vic ctou a maji sirsi vseobecny rozhled. Mame predstavu, kde je jake mesto. Takova vseobecna predstava tam nebyla.
S Magdalenou Stajfovou rozmlouval Ales Brezina

Navrat na hlavni stranu