Navrat na hlavni stranu

Dialogy pro jednoho herce
Kdosi napsal, ze ve tri hodiny odpoledne je prilis pozde na kavu po obede a prilis brzy na caj o pate. Neco podobneho se stalo tento vikend. Tri predstaveni pana Miroslava Gabriela Castka se uskutecnila po nasi predcasne uzaverce, ale psat o nich az v pristim cisle by bylo prilis pozde. Pokusili jsme se tedy o jakysi kompromis udelat s timto solo-hercem rozhovor kratce pred jeho prvnim predstavenim. Jak jsme uvedli minule, v Torontu jsou na programu tri predstaveni v hale kostela sv. Vaclava. Ackoliv se predstaveni konaji az koncem tydne, pan Castek dorazil jiz v pondeli.
ABE: O jaka predstaveni se jedna?
MGC:
V patek to ma byt Exuperyho Citadela, v sobotu Greenova Cest a slava a v nedeli Rencova Popelka Nazaretska.
ABE: Proc jste si vybral prave tyhle tri autory?
MGC:
Ja jsem si to tak docela sam nevybral. Vybrali si to duchovni, kteri pusobi v Americe, kde jsem vystupoval s jinymi porady ze sveho repertoaru. Kdyz jsem pripravoval toto turne, tak na schuzce v Kalifornii, kde byli knezi z Chicaga, New Yorku a Toronta byla vybrana tato tri predstaveni.
ABE: Cim vas zaujal Antoine de Saint Exupery?
Citadela neni nejlehci vec a je to zalezitost spise meditativni?
MGC:
Je to jeho vrcholne dilo, ktere psal cely zivot a ktere nedokoncil. Zritil se do more v roce 1944 jako valecny pilot. Nalezl jsem v nem obrovske poselstvi k dnesnimu cloveku. Tento porad uz delam osmym rokem a u nas se tesi velke oblibe. Je to narocnejsi, ale prave proto, ze to lidi oslovuje, mnozi to chteji videt i vickrat.
ABE: A. S. Exupery je znam jako autor
Maleho prince. Lide ho znaji jako autora dobrodruznych povidek z prostredi postovnich pilotu. Byl to take valecny pilot. Nemate problem se s touto skutecnosti vyporadat?
MGC:
Soustredil jsem se na dilo, na Citadelu, nikoliv na autora. Pro mne je dulezite toto filosoficke dilo. Zajimaly mne obzvlaste myslenky o zivote a o jeho smyslu, ktere se mi zdaji aktualni.
ABE: Dalsim spisovatelem je Graham Greene, cim na vas nejvice zapusobil?
MGC:
Pred timto poradem jsem delal podle Grahama Greena Monsignor Quixote, coz je jedna z jeho poslednich veci. Napsal ji v roce 1982 devet let pred svou smrti. Moc a slava patri naopak k jeho prvnim romanum, pochazi z roku 1940, kdyz navstivil Mexiko. Dostal za to literarni cenu. Je to jedno z jeho vrcholnych del. Zajima me prave to, ze on neustale pochybuje. Tim, ze pochybuje, vsak neztraci, ale ziskava. Stale jakoby chtel vice verit. On sam osobne si vzdy zvoli protihrace, ktery ma silu. V tomto pripade se odehrava dialog mezi knezem a milicionarem, ktery vede kneze na popravu a vedou spolu dialogy o zivote, o vire, o smyslu zivota. Je to vlastne diskuse v sobe. Premiera tohoto poradu byla na podzim, takze je to nejnovejsi vec.
ABE: Zajimave je, ze tento vnitrni zapas ventiluje Greene jako dialog. Vy naopak z dialogu delate hru pro jednoho herce. Nemate pocit, ze to je presne opacny proces?
MGC:
Je to narocny proces, ale diky tomu, ze jsem neco podobneho delal s Monsignor Quixotem, jsem si uvedomil, ze se jedna o diskusi v sobe. Z romanu Moc a slava jsem vybral vrcholnou cast, zaver romanu, kde si myslim, ze je obsazeno to nejpodstatnejsi z cele knihy. Jedna se o mezni situaci a takovy dialog muze zvladnout i jeden herec.
ABE: Jak takovy dialog provadite na scene?
MGC:
Pouze mirne se otocim doleva nebo doprava. Pouzivam rytmu a prace se slovem.
ABE: Nestane se vam, ze se dostanete mimo rytmus?
MGC:
To se mi nestane, ale muze se stat, ze vypadne text.
ABE: Co pak delate?
MGC:
Vetsinou mne clovek, ktery dela hudbu nahodi zpatky. Ale zatim jsem to tak mnoho nepotreboval. Musim se hlavne dobre pripravit, protoze to je narocne byt hodinu sam, beze vseho a pred divakem.
ABE: Pouzivate kulisy?
MGC:
Pracuji s hudbou, nekdy take zpivam. Z nekterych textu u Exuperyho se da udelat sanson.
ABE: To jsou dva svetove znami autori, ale jak jste prisel na to udelat
Popelku Nazaretskou?
MGC:
Vaclav Renc v zalari v padesatych letech vytvoril ve sve mysli tento pribeh - zivot Jezise pohledem Marie. Teprve kdyz z kriminalu vysel, tak tuto knihu napsal. Poprve vysla v roce 1969, pak byla zakazana a opet vysla az po dvaceti letech. Hudbu ke hre napsal vynikajici skladatel duchovni hudby Zdenek Pololanik. Je to nadherna basen, kde se zraci cele dejiny spasy.
ABE: Pokusil jste se nekdy o nejaky starozakonni pribeh?
MGC:
Starozakonni pribeh zatim nemam, ale z Noveho zakona jsem zpracoval Janovo evangelium Buh je laska a opet to zhudebnil Zdenek Pololanik. Tento porad jsem predvedl vloni v Chicagu.
ABE: Umelecke ztvarneni biblicke zvesti vsak mnohdy prinasi kontroverzi. Vzpomenme jen filmu
Janovo evangelium a Pasije?
MGC:
Vzdycky je tam projekce vlastnich myslenek tech, co to delaji a tim je i zpusobeno to, ze jsou tyto veci bud prijimany nebo odmitany. Jsou na jedne strane lide, kteri s tim velice souhlasi, na druhe strane ti, kteri nesouhlasi.
ABE: Objevuje se tento druh reakci i pri vasich predstavenich?
MGC:
Vetsina mych predstaveni je v kostele. Obzvlaste jsou to porady s nabozenskou tematikou a tam publikum vi, co muze ocekavat a ja vim, co mohu ocekavat od publika. Mimo kostel delam vetsinou civilni tematiku Citadela, Moc a slavu nebo Starec a more. To je vetsinou v malych divadlech. A take se stane, ze reakce neni vzdy prizniva. Jednou jsem mel predstaveni Buh je laska - Janovo evangelium pro telesne postizene. Kdyz jsem skoncil, videl jsem nervozitu a ze vozickari zacali nepokojne jezdit s vozicky a kdyz jsem se ptal, co se stalo, tak jsem dostal misto odpovedi protiotazku: Kdyz Buh je laska, proc my jsme na voziku? Takze se muze stat, ze ne vsichni tento porad prijmou.
Lze jen dodat, ze ukolem takovych predstaveni jako je Citadela nebo Moc a slava neni nas krasny esteticky zazitek, ale to, abychom se zamysleli, abychom se s necim prali a pokud se to behem navstevy Miroslava Gabriela Castka stalo, tak predstaveni splnila svuj ucel.
Ales Brezina
***

Navrat na hlavni stranu