Navrat na hlavni stranu

Nasi v severni Argentine
Minulou zimu jsem stravil cestou po jizni Americe, od Kolumbie dolu, autobusem, stopem a parkrat i vlakem az do Ohnove zeme a po vychodnim pobrezi zpatky na sever. Pri potloukani se ulicemi velice evropskeho Buenos Aires me napadlo, ze asi pred padesati lety tu projizdeli Hanzelka a Zikmund. Kdysi doma v Ceskoslovensku jsem o sirem svete jen snil a tatrovacke dvojici uprimne zavidel. V jihoamericke reportazi se zminuji o ceskych vystehovalcich zijicich v pampach severni Argentiny. Provincie Cako se to jmenuje a maji byt okolo mesta Saenz Pena. Po nekolika mesicich osameleho putovani s ruksakem, se citim dost opotrebovan. V mem ceskem pase jiz neni volna stranka na vizum do Paraguaje a navic Buenos Aires je dobre misto k letu nazpet. Prece me to neda a vydavam se, jak si rikam, na zbytecnou triceti hodinovou zajizdku do Caka. Urcite tam jiz Cesi nebudou nebo ztratili svoje koreny. Nez se autobus dostane ze stredu mnohamilionoveho mesta je tma. Klimbam zkroucen na sedadle, uvedomuji si, ze opet se zacinam citit, dusledek to noci stravenych v parcich ve snaze proniknout blize k dusim mistniho proletariatu.
Jsem vsak na kontinentu, kde prave ruzne pachy dokorenuji jedinecnou atmosferu latinskeho sveta. Budi me duneni kol na moste pres veletok Parana, je rano, z vysky pozoruji nekonecnou rovinu, rikam si: "Jak u Kolina!" a napada me, ze to asi byla puda, co sem privedla prvni krajany. Pribyva stromu a obcas vidim pilu, kde kmeny nejen rezou, ale pod primitivnimi pristresky meni v bytelny nabytek. Zacina prset, v Saenz Pena to uz je tropicky lijak. Ulice se meni v reky, na autobusovem nadrazi se dozvim, ze po dlouhem suchu se dneska otevrelo nebe. Zaplava trochu polevuje. Utikam k zastavce mistni dopravy a uz se blizi po napravy ve vode stary Mercedes s cumakem, ktery me vyklopi ve stredu rozlehleho mesta. Je odpoledne, vsude je naproste mrtvo, kramy oteviraji az ve ctyri hodiny, siesta vynucena horkym klimatem. Ptam se po Cesich u benzinove pumpy, nevedi. Na radnice me k me radosti potvrdi, ze potomci ceskych pristehovalcu zde ziji, ale nejsou si jisti kde. Az na policejni stanici se konecne dozvim, ze nekteri bydli v blizkosti ulice Cechoslovakia.
Opet se brodim kaluzemi, provazen psy, dalsi vsude pritomna cast latinskeho sveta. Konecne napis ve stitu oznamuje Radiador Cerny. Vchazim do dilny a dvou muzu letujicich chladic se ptam, jest-li mluvi cesky. Mluvi a dokonce velmi dobre. Rikam, co jsem zac, a ze me privadi zajem o cesky zivel v tomto odlehlem koute sveta. Pablo, Pavel Cerny, jak se mladsi z muzu jmenuje, byl nedavno v podorlicke Dobrusce, kde si v jazykove skole zdokonaloval cestinu. Je vnukem moravskych zemedelcu, kteri s mnoha jinymi osidlili po prvni svetove valce plane severni Argentiny. Necha prace a zavede me do nedalekeho domu, kde se seznamuji s panem Enrikem Milanem Juraskem, jehoz prarodice take prisli z Moravy. Mluvi slusnou cestinou a predloni navstivil poprve zemi predku. Pan Milan je reditel mistniho gymnazia a take cestny konsul Ceske republiky v severni Argentine. Dozvidam se historii osidlovani Caka, ktera zacala v roce 1913 prichodem Petra Sasuaty z Velkych Bilovic a Jana Novotneho z vesnice Svinna u Ceske Trebove. Hlavne jejich zasluhou se oblast stala dulezitym vyvozcem bavlny. Zvou me vecer do restaurace a ja se musim take zcivilizovat. V pratelskem hotylku Flamingo smyji tydenni spinu a z ruksaku vydoluji nejlepsi strojeni. Tak tak to stihnu byt na miste vcas.
Milan uz ceka a sedime v zahradni restauraci a musim hostitele zklamat odmitnutim objednane pecene. Moje vegetarianstvi pusobi v teto zemi hoveziho mirne receno podivinsky. Za chvili prichazi Pavel Cerny s bratrem a do jedne rano se hodne dozvim. Obdivuji jejich dobrou cestinu a bratri Cerni me zvou zitra na obed s ujistenim, ze bude bezmasy. Druhy den me bere pan Milan na prohlidku mesta. Zastavujeme u velkeho pozemku, ktery patri ceske komunite a na kterem je budova stare ceske skoly stinena palmami. Mezi korunami ctu napis - Ceskoslovenska jednota. Postavili ji mezi valkami, uz doslouzila, jdeme dovnitr. Na policich jsou stare knihy, co predci vzali sebou do sveta z male zeme v Evrope. Obrazy Masaryka, Benese, Svobody. Na cestnem miste kovova schranka s trsti z dalekeho domova. Jsem velmi dojat. Zastavujeme u sochy Masaryka na siroke hlavni tride, symbolu zrodu Ceskoslovenska. Opodal na kamennem pamatniku oddelene obrysy hranic Cech a Slovenska, symbol konce. Zajdeme do kostela, kde sochy Cyrila a Metodeje bdi nad mistnimi Slovany.
Navstevujeme Milanovy rodice, je jim pres sedmdesat. Oba se narodili tady, mluvi cesky. Pri kolacich se dozvidam vice o historii zdejsi krajanske obce, zalozeni ceskoslovenske spolecnosti Slavie v roce 1917, Sokol 1926, vydavani ceskych novin. Vzpominaji si na tatrovackou dvojici pred padesati lety. Obedvam s bratry Cernymi, zvou me na prohlidku jejich cakry, jak tady rikaji farme. Chteji, abych ostal dele, rikam, ze kdyz jsem v Buenos Aires udelal rozhodnuti k teto extra ceste sem, toto jsem neocekaval. O to vetsi je moje radost, ze jsem poznal pratelske lidi, kteri jiz po nekolik generaci vynakladaji nemale usili udrzet nase spolecne dedictvi v odlehlych pampach jizni Ameriky. Dalsi patnactihodinova jizda do hlavniho mesta, bolestnych US$1060 za let do Buffalo.Ve tme se rychle vzdaluji svetla Buenos Aires, moc se me tu libilo. Prestupuj v Chicagu a pri pohledu na sedive zimni mesto se ptam, zda jsem svuj navrat z leta neukvapil.
Milan Netuka, Golden, BC

Navrat na hlavni stranu