Navrat na hlavni stranu

Jiri Vorac: Cesky film v exilu
Koncem lonskeho roku vydalo nakladatelstvi Host (Prizova 12, 602 00 Brno, www.hostbrno.cz) zajimavou publikaci venovanou exilovemu filmu. Jiri Vorac podrobne rozebira hlavne posrpnovou vlnu. Zabyva se jak hranym filmem, tak i dokumentem a animovanym filmem. Dovidame se nejen o tvorbe reziseru Milose Formana, Vojtecha Jasneho, Jana Nemce, ci Ivana Passera, kteri tocili jiz na Barrandove pred srpnem 1968, ale i o mladsi generaci jako je Bernard Safarik, ktery zije od roku 1967 ve Svycarsku a k filmove praci se dostal az v roce 1976. Na Torontskem filmovem festivalu jsme v osmdesatych letech mohli videt jeho emigrantskou satiru Psi dostihy, ktera mela rozpocet 220 tisic svycarskych franku. Samostatna kapitola je venovana i Vaclavu Reischlovi, jenz tocil v Nemecku. Do stejne generacni skupiny patri Jana Bokova. Ta vystudovala ve Francii a tocila v Anglii. Autorsky debutovala s filmem Hotel Raj. K mene znamym filmarum patri i Otakar Votocek, jehoz film Kridla slavy vznikl v Holandsku v roce 1990.
V casti venovane animovanemu filmu se Jiri Vorac venuje loutkove tvorbe Alice a Milo Kubikovych. Z dokumentarnich snimku je pripomenut film Dagmar Taborske Vianoce i multiscreeny Emila Radoka.
Zvlastni kapitola je venovana i etnickemu televiznimu vysilani v Kanade a torontskemu programu Okno - The Window. Autor se venuje i ostatnim kabelovym vysilanim: v Ottawe programu Czech Kaleidoscope (trval od roku 1973 do roku 1987 - pod vedenim Arnosta Wagnera), CS TV Guelph manzelu Hartlovych, kitchenerskemu vysilani, kde pracovali manzele Reinisovi, David Sevcik a Vladimir Bubak. V Londonu to bylo pak vysilani pod vedenim Josefa Mary a dodnes na tento program navazuje firma Video El Canada, ktera zasobuje krajansky videotrh.
V knize je nejen o reziserech, ale i o dalsich lidech, kteri se pohybovali v oblasti filmu. V kanadskem exilu zil treba i producent Antonin Bedrich, ktery se zaslouzil o Kadarovo retro Co mi otec nalhal (1975).
Kniha zachycuje i filmove ucitele a profesory Vaclava Taborskeho, Jana Uhdeho, Vladimira Kabelika a dalsi.
Prestoze publikace Cesky film v exilu ma pouhych 192 stran, da se rici, ze mapuje tuto cinnost exilu dosti podrobne a hlavne prehledne. Vysla nakladem 900 vytisku a cena je 229 Kc a lze ji objednat u nakladatele.
***
Televize pres internet
Pokud chcete sledovat zpravodajstvi Ceske televize pres internet, pak jej naleznete na nasledujici internetove adrese: http://www.czech-tv.cz; Internetovy televizni program z Chicaga je na adrese http://www.catvherald.com.
***
Filmy, ktere zaujaly
Torontsky mezinarodni filmovy festival se vyznacuje tim, ze jsou zde premiery filmu, ktere pozdeji dostanou oceneni i jinde. Nektere z nich jsou dokonce nominovane na prestizniho Oscara. Letos se teto pocty dostalo v sesti kategoriich filmu Ray rezisera Taylora Hackforda. Hlavni roli Ray Charlese hraje skvele Jammie Foxx, takze vznika dojem, ze se jedna o dokumentarni snimky, nikoliv o hrany film. Ray Charles prekonava behem zivota tri hendikepy. Je slepy, cernoch a pochazi z chudeho prostredi. Nejvetsim jeho nepritelem jsou vsak drogy, s kterymi se mu podarilo se vyporadat, az kdyz vazne ohrozovaly jeho karieru a hrozilo, ze zbytek zivota stravi ve vezeni. Ray Charles neni ve filmu portretovan idylicky jako nekdo, kdo v osobnim zivote zastava vysoke moralni hodnoty, ale jako nekdo, kdo dokaze videt veci hloubeji s vetsi citlivosti a sve pocity dokaze vyjadrit hudbou.
Being Julia - podobne jako Jammie Foxx za muzskou roli ve filmu Ray, je za roli Julie nominovana na Oscara Annette Bening. Kanadsky producent Robert Lantos a madarsky reziser Istvan Szabo si vzali jako podklad hru Divadlo od W. Somerset Maughama. V dramatu se na jevisti stretne Bening jako starnouci herecka legenda Julia s mladou nastupujici hereckou, ktera ji ma vytlacit. Film ma neuveritelny spad a drama, ktere vyvrcholi ve chvili, kdy Julia zdanlive prijima vedlejsi roli, aby v pravy okamzik nastoupila k utoku a dokazala, ze je hereckou cislo jedna bez ohledu na vek.
Edvard Munch - Do kin se vraci znovu zrestaurovany film z roku 1973 o norskem maliri, ktery je hlavne znam svym obrazem Vykrik. V trihodinovem snimku se reziser Peter Watkins vraci hlavne do Munchova detstvi, kdy v jeho rodine radi tuberkuloza (jeho otec pracuje jako lekar), ale kde vladne i tvrda protestantska moralka a kdy se mlady malir setkava s anarchisty. Film nezachycuje zaverecnou cast malirova zivota, ale konci v polovine devadesatych let devatenacteho stoleti. V te dobe je malir odmitan oficialni kritikou, jeho veci jsou oznacovany jako vrchol nevkusu, presto se mu dari uskutecnit po cele Evrope, hlavne v Nemecku, radu vystav.
***
Eva Blahova na Masaryktownu
Slovenska mezzosopranistka Eva Blahova, ktera pusobi take jako pedagozka po celem svete, vystoupila v ramci Nocturen na Masaryktownu. V prvni casti programu se venovala slovenskym autorum. Zaznely dve pisne od V. Figuse-Bystreho, Pisne z hor Eugena Suchone (omlouvame se, za chybu v inzerci). Dale pak byli na poradu A. Moyses a M. Schneider-Trnavsky. Po prestavce pak prevazovaly skladby Dvoraka a Janacka. Pevkyni na klavir doprovazel, stejne jako pri prvnim torontskem koncertu v Unitarskem kostele na St. Clair, Steven Philcox. Po tomto koncerte udelala nase spolupracovnice Vera Kohoutova s umelkyni rozhovor, ktery prineseme v pristim cisle.
abe
***

Navrat na hlavni stranu