Navrat na hlavni stranu

Prihoda se starenkou
Tak to bylo kratce po tom co sem pristal v Torontu. Vsechno mi tu tenkrat pripadalo desne veliky. Obrovska auta se prohanela po osmiproudejch dalnicich a vozila lidi z jejich obrovskejch baraku do megalomarketu za mestem. Obrovsky byly i ty burgry ktery sem obracel na grillu v Big Burgeru. Jezdil sem tam tramvaji petsetdvacitkou, kolem jezera Ontaria, ze stredu mesta zhruba hodku do mestyse zvaneho po indiansku Mississauga. Prace to nebyla vubec spatna, pocvicil sem se v anglictine ­ hlavne cislovky, pozdravy, a vetu "s cim si to budete prat?" Taky sem se dozvedel neco o stravovacich navycich domorodcu. Naucil sem se michat lak na rakve, kterymu se docela prihodne rika "gravy", a kterym si tu polejvaj porce hranolku, uz tak nasaklejch ziravinou z tejden staryho oleje. No a v neposledni rade sem si po sichte moh udelat dvojityho burgra podle svyho gusta. To jest hodne majonezy, spoustu zeleniny, tri platky sejra a dve, tri koly k tomu. Tohle vsechno bylo desne prima. Jidlo, spousta lidi i tech par dolaru co sem za to carovani s grilovaci placackou dostal. Ale nejlepsi na tom vsem byla ta cesta tramvaji.
Kazdej den sem se vazne tesil hlavne na "myho" ridice. Jezdival tou tramvaji tenkrat cernoch. Byl obrovskej jako vsechno kolem. Mel na hlave beranici, slusivou hnedou uniformu, ktera mu sla k pleti, a tlusty pysky prohnuty do usmevu. Usmev nikdy neodkladal, stejne jako tu beranici. Vzdycky kdyz sem mu pri nastupovani odevzdaval listek za dva dolary, tak se na me zazubil, a zahulakal pozdrav a neco dalsiho cemu sem stejne nerozumel. Ale jak sem vzdycky usilovne premejslel co mu mam odpovedet, nejak sem pri tom zapomel na tu desnou palku co sem prave zaplatil, a bylo mi hned lip. Ted se dostavam k tomu jak to v takovy torontsky tramvaji vypada. Tahle ranni tramvaj to bylo neco jako klub. Cestujici nastupovali s novinama v jedny, a kelimkem kafe v druhy ruce. Ty lip obleceny trimali hrde kafe od Tima Hortona a vagusove jako ja srkali z cervenejch kelimku od Coffee Time. Vsichni si posedali a podle natury bud listovali novinama nebo zapradali hovory se sousedem. Toho ja se trochu bal, tak sem se drzel stranou a pozoroval cvrkot. Nalada byla pokazdy vyborna. Lidi se na sebe culili, snad kvuli tomu kafi, ale nejspis hlavne kvuli tomu rozesmatymu cernymu buddhovi u rizeni. Kazdou chvili hlasil neco do mikrofonu a vseobecny veseli jeste trochu prizivil.

No a jednou predved kousek kvuli kterymu vlastne tohle vsechno pisu. Svistime si to takhle slusnou rychlosti mezi stanicema, kdyz tu se ze sedadla zvednou dva duchodci a zacnou kvilet jako na lesy: "Jezis marja, dyt my sme prejeli!! Ja nemuzu na nohy a jak ja se ted dostanu domu?. Ja tak daleko nedojdu. Okamzite zastavte!! (preklad je jen orientacni, dyk uz sem vam rikal ze sem tenkrat nerozumel ani slovo). Predstavil jsem si ihned v duchu co by nasledovalo u nas doma. Vidite to taky zive pred ocima? Asi jo. V nejlepsim pripade by se z tramvajacky kukane ozvalo ­ "nejsem taxik pani, pockejte si na pristi zastavku". Horsi pripady nebudu popisovat, mel by z toho precijenom vyjit lehce poeticky pribeh s humanistickym poselstvim. No a co udelal nas cernoch s beranici? Rek: "Ale jiste mila pani, ja bych vam couvnul, ale je to moc nebezpecny". Pak stopnul tramvaj, otevrel predni dvere a zastavil provoz na ctyrproudy dalnici co vedla podel trate. K mymu uzasu lidi v autech beze vseho slapli na brzdu, vytahli svoje kelimky s kafem a sledovali co se bude dit. Nas ridic mezitim dosel k tem dvema starouskum, vzal kazdyho pod pazi a pomaloucku a opatrne je prevadel pres silnici na chodnik vedouci k jejich baracku. To vite, stary lidi, nemuzou na nohy, silnice je siroka, konce nevidet, a tak celej ten proces trval hezkejch par minut. Na dalnici se mezitim vytvorila kolona tahnouci se do nedohledna. A lidi v tech autech klidne sedeli, smali se, a meli radost ze tam nestojej kvuli nejaky bouracce, ale ze delaji dobrej skutek. No a pak se nas ridic se starouskama rozloucil, vratil se do tramvaje, lidi v tramvaji zatleskali, auta zatroubila a dala se do pohybu, nas tramvajak zacinkal na zvonek, a jeli sme dal.
Ja sem neznaboh, ani ten otcenas bych nedal dohromady, ale v ty chvili sem si rikal: "Haleluja, tak tohle mesto bych chtel poznat bliz". No a tak se ze mne stal pristehovalec. Nebo taky emigrant. Racte si vybrat.
J. Stanek-Toronto

Navrat na hlavni stranu