Navrat na hlavni stranu

Lanny si urcite zase prijede "zaklikat"
"Tak po Praminku vlasu, jo?" ujistuje se kapelnik, ze televizaci pochopili, kdy se jede naostro.
"Uz jsme se na to pripravili. Budeme muset rozsvitit tu nasi lampu, abychom meli dost svetla...," padly posledni pokyny pred zacatkem pohodoveho koncertovani Kliky v patek 19. listopadu na Masaryktownu. Po kolikate uz? Ani nevim.
Ale ono pohodove klikani bylo vzdycky vynikajici. Tentokrate z nas ale Klikavci neudelali jen tak obycejne posluchace a vstrebavace peknych i vzpominkovych melodii a pisnicek, ale komplice. Vsichni jsme se tim, ze jsme si rezervovali mista, stali vlastne spiklenci. Rezervaci jsme podepsali pomyslnou dohodu o svem mlceni. A tak se snad o koncertu Kliky mluvilo jen septem a pri rozsevani emailu o jejim vystoupeni snad nebylo opatrnejsiho odesilatele nad "Klikare". I to melo svuj puvab. Neco jako klub utajeni. Tim utajenim byl rozluckovy koncert. A jako pozornost zaroven. Pro Lannyho Rosickeho, jednoho z nejlepsich muzikantu a z nejoblibenejsich lidi. A tak se vsichni snazili o to, aby se ta tajnost pred koncertem opravdu utajila a aby se o jeho odchodu mluvilo-nemluvilo jen co se skutecne musi. A to jeste jen z ucha do ucha.
Takze vecer zacal jako vzdycky a jen par nedockavcu cekalo na odhaleni, jak se vlastne takova rozlucka ve velkem dela. Jak se dela prekvapeni prede vsemi, jak se prekvapuje, kdyz se takove muzicirovani neda zabalit ani ukryt, kdyz museji byt rozsvicena svetla a hoste se nedaji natesnat za barovy pult ci pod zidle a ani prekryt poklickou... Nevim, jak je to mozne, ale Lanny se pri rozhovoru zadusoval, ze o koncertu jako rozluckovem vubec nevedel, a byl uprimne dojat - mohu jen potvrdit.
Pojdme a odbocme na chvilku od stredobodu tohoto vecera a povezme si neco o tech, co nam pravidelne tu radost nadeluji. Kapela existuje zhruba od roku 1996. Jeji pocatky jsou spojeny s tzv. panskymi jizdami, kdy se muzicirovalo u Pfenigu v basementu. Slovo dalo slovo a k pozvanym pribyly i zeny. Baskytaristka Dasa, manzelka soucasneho kapelnika Zdenka Breuera, byla tou prvni. "A tak jsme zacali vice zkouset nez hrat, par lidi sice odpadlo, ale to budouci kapelu nepolozilo," odpovidal kapelnik Zdenek Breuer na otazku, jak to vlastne s Klikou zacalo.
"Lanny v ni byl od sameho zacatku, my s Dasou se s Rosickymi zname asi jedenact let, tedy jeste pred vznikem Kliky. Oba jsou bajecni lidi, Lanny je bajecny kamarad, opravdovy muzikant. Konecne je to videt i slyset. V kapele mel svou roli rady starsiho, kterou jsme respektovali. Nekolikrat jsme se dostali i do diskusi, ale vsechno bylo vzdycky konstruktivne vyreseno bez jakekoliv uhony na kamaradstvi a jeste s respektem k rozdilnosti, coz povazuji za vyjimecne. Je takovy i bez kytary ve vsednim zivote."
Klikou proslo hodne lidi, ale nakonec se obsazeni ustalilo na dnesnich muzikantech a zpevacich - Lanny, Stefan Molnar, Dasa Breuerova a jeji manzel Zdenek. Mirek Neumann odesel do Cech, ale na rozluckovy vecirek prisel, alespon to tak vyslo. A pred ctyrmi lety prisla Lenka. Prvni program s ni, s nazvem Lenka Novakova s Klikou, jiste nosite jeste v pameti. "Nakonec jsme ji nabidli angazma, protoze, jak se ukazalo, cele to muzicirovani naramne obohatila," rika dale kapelnik. A na otazku, kam vlastne patri, kde ze je vlastne doma - zda v Klice nebo u Grosmanovcu, rika Lenka s usmevem, ze doma je vsude, kde se hraje dobra muzika.
"Mam desnou radost z toho, ze se lidi bavi,"uvedl do nedavna jeste v cestne funkci honorarniho konzula Lanny Rosicky, za nimz prislo tolik hostu, ze koncert Kliky byl beznadejne vyprodan. "Musim rict, ze prichodem do Kanady se muj zivot naprosto zmenil," zacal Lanny s vypravenim o casech v emigraci a zaroven mi odpovedel i na otazku, zda to, co delal v Kanade, delal rad. "Jakmile jsem vystoupil v Montrealu z letadla, vedel jsem, ze mi zacal novy zivot. Od te doby byl pro mne kazdy den v Kanade lepsi nez ten predesly, a nemam ani tu nejmensi pochybnost, ze to, co jsem prozil, bylo velice pozitivni."
Lanny za sebou zavrel dvere od kancelare, do ktere za nim chodili lide o radu a o pomoc. Proc delal takovou narocnou praci jako dobrovolnik, kdyz vlastne nedostal nic vic nez direktivy a pokyny? "V roce 2000 jsem mel jit do penze a to nebyla predstava prilis prijemna. Takze kdyz se na me obratili s otazkou, zda bych? vsechno jsem zvazil a promyslel a sel jsem do toho s plnym vedomim, ze je to narocne jak casove, tak i financne. Ale musim rict, ze ty tri roky, ktere jsem tomu venoval, byly opet radostne. Slysel jsem spoustu zivotnich pribehu a potkal se se spoustou lidi. A nezaviram za sebou dvere, slouzim komunite deset let a urcite si najdu neco, cim bych zase mohl prispet."
Kdyz Lanny odchazel z rodne vlasti, bral s sebou to nejcennejsi, co tehdy mel - vlastni rodinu. "Rodina je pro me velice dulezita, a samozrejme jsem vzal i par fotek. Co ze si odnasim dnes? Jednak anglictinu a jednak si beru vzpominku na uzasny zivot, ktery jsem tady prozil a pravdepodobne mi utkvi v pameti vice nez cokoliv jineho kanadska priroda, stedrost Kanadanu a jejich vstricnost."
Vetsinu sveho zivota prozil v Kanade. Nabyl zivotni zkusenosti, poradil si s emigraci tak, ze by mu mohli mnozi i zavidet. Patri k tem uspesnejsim emigrantum. Na rozdil od tech, co nevedi, jak a cim zacit. Co by jim zkuseny clovek poradil? "To je velice komplikovana otazka a potrebovala by delsi cas k zodpovezeni. My jsme meli trosicku jinou motivaci k emigraci nez maji soucasne pristehovalecke vlny. Nase motivace byla jednoznacna - utect z komunismu. Ja se setkavam s dost mladymi lidmi, a prekvapive vice se Slovaky nez Cechy, a myslim si, ze mam jednu radu jako clovek, ktery uz neco prozil: otevrit se zpusobu zivota, ktery tady ziji, zpusobu, jakym se tady pracuje a prizpusobit se lidem, se kterymi tady ziji. Lide ze stredni Evropy - nejlepe znam Cesko, sem prichazeji s trosku zbytecnymi, reknu obrazne - zavazadly - ktera jsou dana vychovou, zpusobem skolstvi a i pracovnimi pomery v zamestnani. Ovsem tady je tomu skutecne jinak. Doporucoval bych, protoze mi to pomohlo, aby lide meli otevrene oci a srdce. Aby nehledali negativni, ale naopak pozitivni veci. Aby si svuj zivot nezneprijemnovali tim, ze budou litovat ci povazovat svuj krok za negativni. V kazdem pripade to je totiz zkusenost k nezaplaceni, a at uz to dopadne ci nedopadne, vzdycky maji tu vyhodu, ze se mohou vratit."
Lanny stale jeste neni rozhodnut, co "tam" bude delat. Vratit se zpet po tolika letech je jako podruhe emigrovat. Poznavat lidi, vnitrni vazby, naucit se znat nepsane zakony spolecnosti. A poznat take ty jejich dvorecky, jak je Lanny nazval, kde by se dalo neco uzitecneho delat. Protoze jak jej zname, kdyz se zakousne, tak dukladne.
Vecer se protahl dlouho do pulnoci a muzikanti celi stastni, ze maji sve verne na jedne hromadce, hrali az do padnuti. Komunikace mezi spiklenci je vzdycky jednoducha: vsichni vedi, o cem je rec, i kdyz se zadna nevede. A tady tomu tak presne bylo. Hodne stesti, Lanny, prali mu vsichni jako jeden muz. A v koutku duse snad i verili, ze si zase prileti zazpivat. Anebo i tak trosku zavideli? Protoze ke druhe emigraci potrebuje clovek odvahy mnohem vice.
Vera Kohoutova

Navrat na hlavni stranu