Navrat na hlavni stranu

Trochu jina rijnova vyroci
Bylo to presne pred petadvaceti lety. 18. rijna 1979. V noci jsem nemohl usnout. Presto mne premohl spanek okolo druhe hodiny. Rano mne probudil bachar. Zabalil jsem si veci vymenil si starou leteckou uniformu, ktera slouzila jako trestanecka za cerny svetr a svetlemodre dziny. Bylo nas asi osm. Jeden z bacharu se pokousel mne prinutit, abych se oholil. Moje tridenni strniste, ktere nezvykle skrabalo se mi podarilo zachovat. Bylo to posledni hanykovani s nimi. V pokladne jsem dostal svazek dvacetikorun - dve ste zizku. To byl docela balik, obzvlaste v tech dvacetikorunach to vypadalo jako milión. A pak cekani na zvlastnim oddeleni, ktere jinak slouzilo jako dira a cigareta za cigaretou. Tentokrat vyjimecne na special departmentu povolena. A minuty se vlekly. Prisel okamzik, o kterem nikdo nikdy nedokazal rici, jak bude probihat. Od prichodu do kriminalu, az do odchodu se o tom hovorilo jako o posmrtnem zivote. Jedna skupina muklu tvrdila, ze se podepisuje mlcenlivost, druha ze jsou to nesmysly. Nakonec byl na propoustecim dokumentu, kdy se potvrzovalo prevzeti veci maly paragraf k podepsani. Neco jako: Byl jsem seznamen se skutecnosti, ze v Napravne vychovnem ustavu jsou veskere informace tajne. Napsal jsem pod tento paragraf svoji vlastni vetu: Nebyl jsem seznamen s nicim a podepsal ho. Bachar, kteremu se rikalo Muflon okamzite vyskocil a kricel, co jsem to tam napsal. Zamestnankyne NVU vsak desky klidne pred nim sklapla a rekla: "To je v poradku." Kdyz jsem se byl podivat po letech na Borech jako navstevnik. Muflon tam stale pracoval. Plnil dokonale funkci za kazdeho rezimu. Jednou jsem od neho dostal kazeÀsky trest za to, ze jsem se myl na umyvarne, coz bylo zakazane.
Nakonec jsem se dostal az na vratnici. Ozval se bzucak a ja zatlacil na branu. Dvere nepovolily. A bachari se smali. Nebyl to ani zlomyslny smich. ale spis smich nudiciho se vratneho. Teprve po chvili jsem si uvedomil, ze dvere do veznice se otviraji dovnitr.
Venku me cekali moji pratele a muj bratr Jeronym se svym kamaradem Vlaìou, pak nerozlucna dvojice Kubice-Komarek, ktera mela tentokrat malou kosmetickou vadu. Chybel Komarek. Vlastne on tam byl, ale chtel tento okamzik zachytit fotoaparatem. Byl tak netrpelivy, ze fotil zavrena vrata od Boru, jenze ta nebyla tak zavrena a nahle se otevrela a Komarek byl i s fotoaparatem vtazen dovnitr. Zabavili mu bez nahrady film a me propasl. To vsak chvili trvalo a tak se cekalo pred veznici pro zmenu na Komarka. Konecne se konvoj vypravil do Prahy. To se stalo pred petadvaceti lety osmnacteho rijna Leta Pane devatenactisteho sedmdesateho devateho. Vecer jsme se sesli v byte, kde jsem bydleli a nejak jsme to tahli az do rana.
Ubehlo 365 dnu, protoze rok 1980 byl prestupny a ja jsem pres ruzyÀske letiste odletal nekam do neznama. Opet mejdan. Skoro bylo zazrakem, ze takto pretizeni stary dum prezil. Louceni, ktere se podobalo spise pohrbu. Troufale jsem si dovolil zaprorokovat. "Nekoho z vas jeste uvidim, nekoho neuvidim, ale netroufam si dnes rozhodnout koho uvidim a koho neuvidim." Po roce jsem se setkal s Petrem Mackem a jeho americkou manzelkou Harietou v Georgii. Tim toto proroctvi nabylo na pravdivosti.
Pak prisla prvni cesta do Evropy v roce 1982. A opet mozna pribeh, ktery zni tak trosku kafkovsky. Moje sestra dostala povoleni mne navstivit v zapadnim Nemecku. Vse bylo dohodnute, jenze na nemeckem konzulatu v Torontu chteli znacnou financni zaruku, ze v Nemecku nezustanu. Pripadalo mi to smesne, protoze v tu dobu stovky lidi chtely z Nemecka do Kanady. Nemel jsem tolik penez, abych kauci slozil. Navic jsem mel vsechny penize jiz promenene na cestu.
Letel jsem do Amsterodamu. Tam jsem skocil na nemecky konzulat. Cekam hodinu, dve, tri, ctyri az do okamziku nez se konzulat zaviral. Pak mi oznamili, ze mne jako jedinemu se vizum neudeluje, protoze jsem mel o nej pozadat v Torontu. Nepomohlo vysvetlovani. Uz jsem nebyl disident, ale emigrant. V Londyne jsem se k nemeckemu velvyslanectvi nemohl dostat protoze tam zrovna bouchla nejaka bomba od kluku z IRA. Ti viza do Nemecka nepotrebovali. Pro ne byl bezvizovy styk jiz tehdy. Nakonec se mi podarilo prece jen v Londyne ziskat transit pres Nemecko a mohl jsem v Mnichove videt podle Helsinske dohody o slucovani rodin svou sestru alespoÀ na par hodin. Pretahl jsem to, ale nikdo to na hranicich stejnak nekontroloval.
V roce 1983 pustili i meho bratra do Toronta. Vzal jsem Jeronyma na Kongres CSSK do Ottawy. Behem banketu sedel vedle ministra pro pristehovalectvi, ktery mel jiz tehdy tezkou hlavu z nelegalnich pristehovalcu. Na Kongresu CSSK se pak melo ukazat, ze jsme neco jineho a ze my Cesi a Slovaci mame demokracii silne zazitou a nejsme vubec rizikovym faktorem. Jeronym zacal konverzaci a po chvili se ho ministr zeptal, jestli chce zustat v Kanade. Jeronym mu chtel zdvorile odpovedet, ze by rad zustal v Kanade, ale
Nedorekl. Ministrovi vyskocil na cele studeny pot. Zacal se mu v hlave odehravat film o tom, ze je v maleru. On, ktery ma zivotni ukol a poslani - boj proti ilegalum, najednou s jednim sedi u stolu. Zacal sermovat rukama, vysvetlovat, jak se ma postupovat a Jeronym se mu snazil vysvetlit druhou pulku vety, ktera znela "ale vzhledem k veku nemohu." Teprve pak se kanadsky ministr castecne uklidnil a dojedl zhorkly moucnik posilhavaje po dverich, nad kterymi byl cerveny napis EXIT.
Od te doby jsme se s bratrem Jeronymem potkali jednou v Rakousku a posledni predrevolucni setkani bylo na II. alkoholickem festivalu u Balatonu v lete roku 1989. Bylo nas tam asi dvacet. Tehdy jsme jeli z Vidne do Budapesti lodi a z Dunaje jsem si udelal fotky nedostupne Bratislavy. Byl to zvlastni pocit. Videt par metru od sebe zivot v slovenske metropoli. Nad tim napis BRATISLAVA MESTO MIERU a netusili jsme, ze za ctyri mesice budeme v Praze.
10. prosince 1989 jsem byl opet s kanadskym pasem opet v Evrope, ale tentokrat na ruzyÀskym letisti. S novinarskym vizem, ale bez pozehnani zamestnavatele (MMI), ktery tuto cestu oznacil jako soukromou, jsme s Marii a s Janem Haskem dorazili do vrici Prahy. Vsude se slavilo a Jiri Dienstbier se stal ministrem zahranicnich veci. Na letisti nas cekal Honza Hrabina a bratr Jeronym.
Od te doby bylo pri priletu i pri odletu vzdy Jeronymovo vitani a louceni. Naposledy namiril na letiste letos v dubnu, kdyz jsem odletal.
Netusil jsem, ze prijedu do Prahy letos uz za pet mesicu v zari. Jeronym na letisti necekal, zapasi se svou chorobou u me sestry v Hradci Kralove. A ja? Zpatecni letenku mam na 17. rijna 2004. Presne 24 let po mem odchodu. Tehdy jsem bilancoval svuj zivot. Mozna, ze cestou z Prahy do Toronta budu mit na to opet cas. Jak rika Milan Kundera, zivot je jinde a nekdy je potreba se take venovat vice zivotu nez zpravam z cerne kroniky a parlamentu.
Napsano 30. zari 2004 na svatek sv. Jeronyma. Tento Jeronym ma do svatosti hodne daleko, ale je to muj bratr.
Ales Brezina

Navrat na hlavni stranu