Navrat na hlavni stranu

Pred utkanim s Nemeckem
Cesi, kteri meli jako jediny tym zajisteny postup po dvou zapasech si mohli dovolit luxus a postavit i nektere hrace, kteri by za normalnich okolnosti sedeli na lavicce nahradniku. Pred timto zapasem me pozadali z Toronto Star, abych napsal clanek, ktery by byl uverejnen, jak cesky, tak anglicky. Podobny pokus udelali pred zapasem Spanelsko-Portugalsko. Stejnou moznost dali i nemeckemu novinari Rolfu G. Mayerovi z Deutsche Presse, ktery svuj pohled na utkani napsal nemecky. Chtel jsem clanek nadepsat Karel Brückner: Fotbal me naucil pokore. Ve Staru pouzili nadpis, ktery nedava mnoho smyslu Ales Brezina pamatuje fotbalova historie. Protoze ne vsichni ctenari meli moznost si precist Toronto Star, pretiskujeme zde ceskou cast clanku:
Dejiny maji v sobe kus spravedlnosti a kus ironie. V tom jsou si podobne s fotbalem. Ironie pred dnesnim fotbalovym utkanim spociva v tom, ze Cesi, slabsi a mensi z obou narodu, jiz postoupili do ctvrtfinale, zatimco Nemci musi bojovat o postup. Zdanlive to vypada, ze Cesi mohou odpocivat, postavit rezervni tym a hrat bez motivace. Tato uvaha je ve sportu vzdy nebezpecna, protoze motivace a touha po vitezstvi, ci emoce se nedaji jednoduse naordinovat. To patri k iracionalnim aspektum zivota, ktere ho ovladaji.
Vztah Cechu a Nemcu se tahne historii dele nez tisic let. Fotbalova historie vsak je mnohem kratsi. Prvni velky zapas se hral 3. cervna 1934 v Rime. Tehdy zvitezili Cechoslovaci nad Nemci tremi brankami Nejedleho 3:1. Hraci s lvem na prsou, s vynikajicim Planickou v brance prohrali az ve finale s Italii 1:2. Planicka nebyl ani jednou za svuj sportovni zivot napominan nebo vyloucen. Jedina stiznost, ktera se objevila po tomto MS, ze tri tydny nebyl v kancelari.
Dalsi velky okamzik prisel az v roce 1958. Tehdy Cechoslovaci bojovali proti Nemcum na Mistrovstvi sveta ve Svedsku a jako dite jsem poslouchal neuveritelne drama, kdy Cechoslovaci vedli 2:0 a Nemcum se podle rozhlasove reportaze podarilo vstrelit brankou, ktera byla po faulu na brankare Dolejsiho a mic pry nepresel pres brankovou caru. Druhy den na skolnim vylete jsem veskere kapesne utratil za noviny. Nikde na zadne fotografii nebyl mic za brankovou carou, ale byly to ceske noviny. Jake fotografie byly v nemeckych novinach, to nevim. Dodnes si vsak pamatuji jmeno anglickeho rozhodciho. Jmenoval se Ellis. Prestoze Cechoslovaci ustedrili Argentine snad nejvetsi porazku v historii 6:1, nakonec nepostoupili a Nemci skoncili ctvrti.
Nezapomenutelna jsou dve finale Mistrovstvi Evropy. V roce 1976, kdy fotbalovy basnik Antonin Panenka, po nerozhodnem vysledku 2:2, promenil padackem do stredu branky posledni penaltu a Cechoslovaci se stali prekvapive Mistry Evropy. Zde je nutne po pravde rici, ze v muzstvu bylo vice Slovaku nez Cechu. O dvacet let pozdeji v roce 1996, pak v prodlouzeni zvitezili Nemci nad Cechy zlatym golem 2:1.
Rekl jsem, ze ve fotbale je kus ironie a kus spravedlnosti. K te spravedlnosti patri, ze temer kazda generace Cechu zazila jedno velke finale at jiz 1934 nebo 1962, 1976, ci 1996. Pokud se tak nestane letos nebude to tragedie, mame na to dalsich dvanact let. Pokud ano, pak se mozna stane ten zazrak, ze desitky deti vyrazi od televizi a pocitacu znovu na dvorky a zacnou objevovat kouzlo teto hry. Stane se, ze fotbal pro ne zacne mit opet dusi.

***
CR-Nemecko 2:1 (1:1)
Jeden ctenar mne za tento clanek kritizoval, ze nejsme zadnym trpaslikem. Skutecnost, ze jsme naposledy vyhrali nad Nemeckem v normalnim case pred ctyriceti lety a ze Nemci byli ve finale MS, me snad trochu omlouva. Trener Brückner udelal v sestave devet zmen. Prekvapenim bylo zarazeni Galaska, ktery mel jednu zlutou kartu a v pripade druhe, by nemohl hrat ve ctvrtfinale. Nemci se ujali vedeni Ballackem, ktery se strefil presne do sibenice Blazkovy branky v 21. minute. Heinzovi se vsak z trestneho kopu do leveho horniho rohu podarilo vyrovnat o devet minut pozdeji. V druhem polocase byl napor Nemcu misty drtivy. Nejvetsi stesti jsme meli v 66. minute, kdy Ballack trefil pravou tycku Blazkovy branky a dorazejici Schneider nedokazal Blazka prekonat. V tu chvili byl na hristi jiz Milan Baros, ktery trinact minut pred koncem na dvakrat prekonal Olivera Kahna a poslal Nemce, k radosti Holandanu, predcasne domu. Branky: 21. Ballack - 30. Heinz, 77. Baros. Rozhodci Hauge (Norsko), zlute karty: Nowotny, Lahm, Worns -Tyce, 46 849 divaku, polocas 1:1. Nemecko: Kahn - Friedrich, Nowotny, Worns, Lahm - Frings (46. Podolski), Schneider, Ballack, Hamann (79. Klose), Schweinsteiger (86. Jeremies)-Kuranyi. Cesko: Blazek - Jiranek, Bolf, Rozehnal, Mares - Plasil (70. Poborsky), Tyce, Galasek (46. Hübschman), Vachousek - Heinz, Lokvenc (59. Baros).

Navrat na hlavni stranu