Navrat na hlavni stranu

Na okraj
Bilance sestileteho pusobeni velvyslance Ing. Vladimira Kotzyho v Kanade

Moje prvni setkani s velvyslancem Ing. Vladimirem Kotzym nebylo uplne sametove. Ti z nas, kteri zili celou komunistickou eru v exilu prirozene vidi svet odlisne nez ti, kteri zustali doma a prirozene chvili trva, nez si na sebe zvykneme a vidime sve skutecne ci domnele poklesky v laskavejsim svetle. Je tu ovsem i rozdil v nazirani na funkci diplomatickych zastupcu nasi rodne zeme v Kanade: my je nekdy vidime ne jako vyslance, ale jako nositele moci, schopne plnit nase pozadavky vuci rodne zemi a klademe jim za vinu, kdyz je nesplni; nebo jako protektory, kteri si vyhrazuji pravo dohledu nad nasi krajanskou cinnosti. Oni zas nas mozna vidi bud sice jako soucast spolecneho naroda, ale soucast skladajici se z hudrujicich nespokojencu, kteri si celkem dobre zili ve svobode, ale chteli by i vyhody tech doma, nebo jako skupinu lidi, ktera s narodem uz desitky let nema celkem nic spolecneho, ale porad by chtela Praze nebo Bratislave radit, jak ma veci delat.
Behem poslednich sesti let jsem se s velvyslancem Kotzym setkal nebo s nim telefonicky hovoril dost casto a vychazeli jsme spolu dobre. Myslim, ze v Kanade udelal kus dobre prace. Pred jeho odjezdem jsem ho pozadal, aby se pokusil udelat jakousi soukromou bilanci aktivit, uspechu ci neuspechu Velvyslanectvi CR v Ottawe za dobu jeho pusobeni.
Velvyslanec Kotzy odpovedel dopisem, ktery budu bud citovat nebo alespon interpretovat. Velvyslanec ma radost z toho, ze celych sest let se velvyslanectvi podarilo udrzovat cilou frekvenci vzajemnych navstev predstavitelu obou zemi. Jednalo se jak o navstevy na nejvyssi urovni (napr. Prezident Havel, ministri Basta, Vetchy, Kuzvart, Rusnok, Dostal, predsedove Senatu CR Benesova, Pithart v Kanade; premier Chretien, ministri Stewart a Petigrew, Speakers of the Parliament Hays a Parent v CR), tak o nescetne navstevy na pracovni urovni namestku ministru, reditelu odboru a dalsich predstavitelu statnich organu Kanady a CR a odpovidajicich predstavitelu CR v Kanade. Za velmi pozitivni povazuje take cily styk a vymenu delegaci predstavitelu nejruznejsich komisi obou parlamentu. Obzvlaste Senat Parlamentu CR byl v tomto smeru mimoradne cinny.
Za jeden z hlavnich ukolu sveho uradu velvyslanec Kotzy povazuje podporu ceskeho exportu, a s tim souvisejici prohlubovani povedomi kanadske obchodni a investorske komunity o moznostech a prilezitostech, ktere nabizi Ceska republika a zvysovani povedomi ceskych podnikatelu o moznostech Kanady. Sem spada i spoluprace s kanadsko-ceskymi obchodnimi komorami v Kanade a cesko-kanadskou obchodni komorou v Praze (prednasky a vystoupeni ve vsech vyznamnejsich mistech Kanady).
V zari roku 2000 velvyslanectvi zorganizovalo prvni velkou kanadskou obchodni a podnikatelskou misi do CR (55 firem pod vedenim ministra mezinarodniho obchodu Pettigrewa) a v r. 2002 jako reciprocitu navstevu velke ceske obchodni mise v Kanade (25 firem pod vedenim ministra prumyslu a obchodu Rusnoka). Pocatkem roku 2004 se uskutecnila velmi uspesna tydenni navsteva nejvyssiho managamentu The Hudson's Bay Company (HBC) v CR, jez by mela vest k rozsireni sortimentu a mnozstvi ceskeho spotrebniho zbozi prodavaneho v retezcich HBC v Kanade.
Vysledkem spoluprace HBC s ceskymi organizacemi v Kanade, ZU (Zastupitelsky Urad) CR, Czech Trade, CSA, Czech Tourism) byla i prezentace CR v peti vylohach nejvetsiho obchodniho domu The Bay (Queen St.) v Torontu u prilezitosti vstupu CR do EU ve dnech 19.4. - 15.5. 2004. Tuto akci, pise velvyslanec Kotzy, povazuji za jeden z nejvetsich uspechu ZU Ottawa v dobe meho pusobeni v Kanade.
Velvyslanectvi rovnez vyuzilo vstupu CR do NATO a Evropske unie k propagaci CR jako tradicne demokraticke vyspele zeme v centru Evropy.
Velvyslanectvi se zaslouzilo - pres omezene financni moznosti - o vystoupeni ceskych umelcu a predstaveni ceskeho umeni kanadske verejnosti: vystoupeni Talichova a Prazakova kvarteta, houslisty Zenateho, klaviristu Krajneho, Novotneho, koncerty a kulturni programy poradane ve velvyslancove rezidenci (napr. premiera filmu o ceskem hudebnim skladateli Ulmannovi, ktery byl umucen v koncentracnim tabore). Mezi pritomnymi na techto akcich byly vzdy spicky kanadske vlady, parlamentu a dalsi vyznamni predstavitele kanadske spolecnosti. Premieru filmu o Ulmannovi navstivila i generalni guvernerka Kanady s manzelem. ZU Ottawa usporadal i celou radu vystav a filmovych predstaveni a podilel se na realizaci predstaveni ceskych divadelnich a baletnich souboru. V roce 2000 byl ZU Ottawa jednim ze zakladatelu a duchovnich otcu Filmoveho festivalu Vysehradske ctyrky, ktery si za pet let sve existence ziskal velikou popularitu a ceske filmy vzdy patri k nejnavstevovanejsim. Dulezitym zpusobem sireni pozitivni image CR v Kanade byla i uzka spoluprace ZU Ottawa s kanadskymi univerzitami v usporadani uspesnych akci, napr. s Centrem pro rakouska a stredoevropska studia pri University of Alberta v Edmontonu a s Centrem pro ruska a vychodoevropska studia pri Carleton University v Ottawe, s University of Ottawa, s McGill v Montrealu a s dalsimi.
Vyznamnou soucasti cinnosti ZU Ottawa byla samozrejme i spoluprace s ceskou krajanskou komunitou po cele Kanade. V teto oblasti jsem se vzdy snazil o konstruktivni a vecny dialog, pri kterem ne vzdy musi kazdy s kazdym souhlasit, ktery by vsak mel mit spolecny cil: Prospech pro obe strany a podpora a pomoc Ceske republice. Verim, ze se v prubehu sesti let meho pusobeni v Kanade rada veci vyjasnila. Podarilo se nam take rok od roku zvysovat financni prispevky z CR pro cinnost krajanskych sdruzeni a spolku v Kanade. Jsem si ovsem soucasne vedom i toho, ze nektere zalezitosti zustavaji z pohledu krajanske komunity nedoreseny. Mam tim na mysli predevsim otazku dvojiho obcanstvi pro nektere specificke pripady a moznost korespondencni volby do organu Ceske republiky. Tyto zalezitosti ovsem podlehaji rozhodnuti ceskych zakonodarnych organu.
A ted na zaver jeste zminka o tom, co se do skonceni me mise nepodarilo vyresit ci ukoncit. Predevsim jsem zklaman vyvojem (resp. nulovym vyvojem) ve veci odstraneni vizove povinnosti pro obcany CR pri cestach do Kanady. Sest let mych usilovnych a vycerpavajicich jednani s kanadskymi organy, ani prima jednani predstavitelu CR pri jejich navstevach v Kanade neprinesla jakekoliv pozitivni ovoce. Ani posledni jednostranne zruseni vizove povinnosti pro kanadske obcany k 1.5.2004 kanadskymi organy nikterak neotraslo a zda se, ze i pres vyznamnou podporu ze strany Evropske komise v Bruselu je pred nami v tomto smeru jeste dlouha cesta. To je tedy neblahe dedictvi, ve kterem se bude muset nadale angazovat muj nastupce. Systematicky a durazny lobbying ze strany krajanske komunity by rovnez neskodil.
Posledni veci, ktera k datu meho odjezdu z Kanady zustava otevrenou, je zalezitost honorarniho konzula CR ve Vancouveru. Jde o zalezitost komplikovanou, ke ktere jiz bylo popsano nekolik desitek stran. Chci jen znovu ubezpecit, ze ceska strana (MZV v Praze i ZU CR v Kanade) pristupuje k pripominkam nekterych predstavitelu ceske komunity ve Vancouveru se vsi vaznosti a s plnou odpovednosti.

Domnivam se, ze za vyse uvedenou bilanci se velvyslanec Ing. Vladimir Kotzy nemusi stydet. Rad bych podekoval i jeho pani: je nadmiru sympatickou reprezentantkou sve zeme.
Josef Cermak


Navrat na hlavni stranu