Navrat na hlavni stranu

ECHO
Predragu Matvejevicovi
Nevim odkud nejlepe zacit, snad od roku 1621, kdy po bitve na Bile Hore definitivne zvitezila habsburska dynastie a v Cechach doslo k rekatolizaci. Tehdy velika cast protestantu emigrovala, nemohla vsak cela polovina naroda, zvlaste ne v dobe tricetilete valky. Rekatolizace probihala pomerne uspesne, predevsim zasluhou promyslene strategie jezuitu. Zcela uspesna vsak nebyla, zustalo prece jen dost tvrdohlavcu, kteri potaji praktikovali "viru otcu" a tajne studovali bibli, to vse generaci po generaci az do tolerancniho patentu cisare Josefa II. (1781), ktery sice nedovoloval starou viru Ceskych bratri, ale dovoloval alespon luteranske ci kalvinske vyznani. (Mala digrese: slysel jsem od sveho pritele, ze jeho zidovsti predci pochazeji od protestantu, kteri tehdy radeji konvertovali k judaismu nez k "pohanskemu" Rimu, trebaze to nebyla lehka volba.) Je zajimave, ze okamzite po vyhlaseni tolerancniho patentu se v jednom dnesnim malem okrese, kde i my mame sve koreny, objevilo vice novych dusi, nez v cele Praze. A z techto "beranu", jak jim pro jejich tvrde hlavy posmesne rikali jejich katolicti sousede, pochazel i muj dedek-pismak. Po svych predcich podedil tvrdohlavost ­ kterou jsme, zase generaci po generaci zdedili i my, hlavne muj bratr ­ a zalibu ve cteni bible.
Pribeh, ktery vypravim, jsem slysel od sve tety dvacet let po valce. Ja si dedu pamatuji jen mlhave, kdyz roku 1942 zemrel, bylo mi osm let. Mel hospodu v malem mestecku asi 60 km vychodne od Prahy. Jednou, nekdy na zacatku valky, prisli k nemu do hospody jako hoste dva mladi nemecti dustojnici, plni zivotniho optimismu ­ v duchu vojacke pisne ..."heute gehört uns die Deutschland und morgen die ganze Welt!". V hospode moc lidi nebylo, nakonec zustali jen oni tri, povidali si a urcite nezustali na sucho. Nakonec deda vzal bibli a zacal hostum dokazovat, ze Hitler je vtelenim Antikrista a ze spatne skonci. Tomu nahore to urcite nebylo proti mysli a tak nedopustil, aby ti dva mladici stareho dedka udali. Urcite ho povazovali za trochu smesnou, senilni figurku.
Tesne pred koncem valky, nekdy zacatkem dubna 1945, se objevil v hospode muz v nemecke uniforme a ptal se me vydesene tety, ktera o nicem nevedela, "wo ist der alte Vater?". Kdyz uslysel, ze deda zemrel, velice zesmutnel a vypravel tete, jak to tehdy bylo. On i jeho kamarad bojovali na vychodni fronte, pritel padl. Rikal, ze po celou tu dobu musel myslet na dedova slova, a ze si slibil, ze ­ pokud prezije ­ musi mu rici, ze mel tehdy pravdu. Jen kvuli tomu si pred Vidni, kam se stahovali, zajel nekolik stovek kilometru na sever.
Jeronym Brezina

Navrat na hlavni stranu