Navrat na hlavni stranu

Kanadska mozaika
Pet projektu obdrzelo grant z vytezku Behu Terryho Foxe 2003
V utery 4. kvetna se v prazskem sidle Ceske obce sokolske konala tiskova konference u prilezitosti zahajeni 12. rocniku Behu Terryho Foxe v Ceske republice, ktery jiz tradicne zacal 22. a 24. dubna v Jevicku a Plzni. Letos se k poslednimu dubnu zaregistrovalo 202 behu, ktere budou probihat do 7. listopadu, kdy se v Drevohosticich na Morave bude konat zaverecny beh. Jiz patym rokem pocet poradanych behu v Ceske republice prevysuje dvoustovku, coz lze chapat jako projev stability a zakoreneni akce v ceskych podminkach. Loni se behem 216 konanych Behu Terryho Foxe podarilo vybrat castku 2 144 000 Kc, ktera byla pod odbornym dohledem Ceske onkologicke spolecnosti J. E. Purkyne rozdelena na konkretni vyzkumne projekt
***
Ypsilonka hosti indiansky soubor v ramci projektu Praha ­ Toronto
V prazskem Studiu Ypsilon vystoupil indiansky divadelni soubor De-ba-jeh-mu-jig s inscenaci Sprymaruv pribeh nametove cerpajici z mytologie Ojibwayu a Siouxu. Soubor pochazejici z ostrova Manitoulin na severu Ontaria se take zucastni cesko-kanadskeho divadelniho projektu Praha ­ Toronto, jenz letos nese nazev Myty, ktere nas spojuji. Podstatou projektu Praha ­ Toronto, ktery se kona jiz potreti, je spolecne vytvareni divadelniho dila na dane tema s pomoci metody rizene tymove improvizace. Projektu se zucastni studenti University of Toronto ve Scarborough, clenove indianskeho souboru De-ba-jeh-mu-jig a studenti divadelni fakulty AMU v Praze. Nad iniciativou Praha ­ Toronto letos prevzal zastitu ministr kultury Ceske republiky Pavel Dostal a ministryne kulturniho dedictvi Kanady Helene Chalifour Scherrer. Premiera spolecne cesko-kanadske inscenace Myty, ktere nas spojuji se konala v pondeli 10. kvetna v 19.30 opet ve Studiu Ypsilon. Predstaveni pak bylo nekolikrat reprizovano jak v Praze (v ramci festivalu Zlomvaz) tak v Naivnim divadle v Liberci.
Kanadske velvyslanectvi v Praze
***
Na okraj
Za Marketou Starkovou

V sobotu 24. dubna byla v Kitcheneru pohrbena pravdepodobne nejstarsi clenka nasi krajanske obce. Marketa Starkova se narodila v listopadu 1906 v Gelnici na Slovensku. Gelnica byla rodistem i jejiho manzela, Karola. Jejich manzelstvi a jejich pozdejsi zivot v Kanade patri mezi svetle stranky historie krajanskeho zivota.
Mladi manzele se odstehovali do Zlina, kde Karol nasel zamestnani v Batovych zavodech. Byli ve skupine nekolika set Batovcu, kteri na jare v r. 1939 prijeli do Kanady a pomahali budovat kanadsky Zlin, Batawu. V r. 1942 se Starkovi prestehovali do Kitcheneru, kde Karol s Frantiskem Janeckem zalozil velmi uspesnou realitni kancelar.
Nejvetsi prinos Markety a Karola byl ve vlastenecke praci pro Ceskoslovensko a krajanske spolky. Starkovi se rychle zapojili do krajanskych organizaci, Sokola, Ceskoslovenskeho narodniho sdruzeni v Kanade a baptistickeho kostela i do torontskeho Masarykova ustavu.
Karol Stark byl Cechoslovakem telem i dusi a stejne hrdy byl na svuj slovensky puvod. Pracoval zvlast pilne v Ceskoslovenskem narodnim sdruzeni, leta zastaval funkci predsedy kitchenerske odbocky a nekolik udobi i funkci predsedy ustredi. Marketa byla vzdycky vedle neho. Elegantni, usmevava, mile prima, dobre reprezentovala sveho manzela i krajanske organizace, jimz oba tolik dali.
Zili a pracovali v dobe, kdy Ceskoslovensko bylo casto stredem svetoveho zajmu: druha svetova valka a tri roky po jejim skonceni komunisticky puc. Kanada nezustavala pozadu. A tak na fotografiich z one doby vidime Starkovy - casto s Karlem Buzkem ci Gustavem Pristupou - s kanadskymi politickymi vudci, federalnimi i provincnimi. Od smrti Karola uplynula uz pekna radka let. Nyni za nim odesla Marketa. S ni kus nasi hrde ceskoslovenske historie v Kanade. Rozloucil se s ni starosta Kanadskeho Sokola Jiri Koristka, ktery ji se svoji zenou a dalsimi prateli navstevoval v jejich poslednich letech.
***
Kouzelna knizka Vladeny Krykorkove a syna Iana
V Torontu (vlastne v Markhamu) prave vysla knizka, ktera autorum i nasi krajanske verejnosti dela cest. Jmenuje se Silver Moon (Stribrny mesic). Je to knizka o trech Dvorakovych operach (Rusalka, Kral a uhlir a Cert a Kaca) s elegantni eseji Josefa Skvoreckeho, autora - vedle dlouhe rady jinych knih - romanu Dvorak in Love.
Text napsal Ian Krykorka a ilustrace vytvorila jeho matka, Vladena. Ianuv text, nekdy poetickou reci a jindy jazykem pohadek, vypravi pribehy Dvorakovych oper. Nekolika vetami dovede vyhmatnout jadro pribehu a pripravit pudu pro ilustrace sve matky. A jake to jsou ilustrace! Toto ovsem neni prvni knizka ilustrovana Vladenou Krykorkovou a mnohe byly vyznamenany. Ale tato knizka se ji zvlast podarila. Jeji ilustrace v Stribrnem mesici jsou tak krasne, ze je obtizne vybrat jednu nebo dve jako mimoradne zdarile. Nejdriv jsem se zamiloval do jejich ilustraci Rusalky. Ale jak jsem knizkou prochazel, nachazel jsem nove oblibence, kralovsky ladene v Krali a uhliri a rozpustile v Certovi a Kace. Proste knizka, ktera vas okouzli. Mne okouzlila.
Knizku mozno objednat v Literacy Pragensis, 303 Queenston St., St. Catharines, Ont. L2P 2X5
***
Jan Matejovic - 75
Jan Matejovic se narodil 22. dubna 1929. Do Kanady prisel (vlastne priplul) spolu s dalsimi 113 ceskoslovenskymi uprchliky na lodi U.S.A.T. LeRoy Eltinge, ktera zakotvila v Halifaxu 23. dubna 1949, den po jeho dvacatych narozeninach. Usadil se v Torontu, kde zacal svoji karieru v roce 1951. Zacatkem sedesatych let prevzal starou kanadskou firmu Drummond Metal Products Ltd. a pretvoril ji na jeden z nejuspesnejsich podniku sveho druhu v Kanade. Jeho spolecnost, kterou nyni vedou jeho synove, je nejvetsim dovozcem dveri a jinych stavebnich artiklu. Jan Matejovic rovnez hraje vyznamnou roli v krajanskem zivote, hlavne ve farnosti sv. Vaclava. Mezi jeho dluzniky patri i jine organizace, vcetne Ceskeho a Slovenskeho sdruzeni v Kanade a Torontska univerzita. Jedno z mych nejmilejsich setkani s nim se udalo pred nekolika lety ve vchodu do torontske nemocnice sv. Josefa. Srazili jsme se ve dverich. Ja strkal vozik s pacientkou do nemocnice a Jan Matejovic tlacil vozik s pacientkou opacnym smerem.
***
Pet roku organizace torontskych senioru
Klub torontskych senioru letos dovrsil pet roku uzitecneho zivota. Vznikl z podnetu Jiriho Rohna, hezkou radku let schuzky a programy organizoval Frantisek Klimes a po jeho onemocneni se funkce ujal Jan Waldauf. Mezi letosnimi programy jsme meli prilezitost si poslechnout prednasku Ing. Vladimira Kavana o letani balonem, v nemz drzi nekolik kanadskych rekordu. Prednaska byla obohacena zabery z jeho letu nad Alpami. Z predeslych programu zaujala znamenita prednaska rev. Ladislava Kozaka o islamu, televizni zaznam o navsteve Vaclava Havla v Torontu v roce 1990 a vypraveni Dasi a Vladimira Rydlovych o jejich cestach, vcetne Noveho Zelandu, doprovazene filmovym zaznamem.
Josef Cermak
***
Z CSSK
Vedeni Ceskeho a Slovenskeho sdruzeni v Kanade zaslalo soustrastny dopis pani Sharpove pri prilezitosti smrti jejiho manzela Mitchella Sharpa. Pan Sharp jako ministr Trudeauovy vlady se zaslouzil v roce 1968, ze do Kanady mohla po srpnu 1968 emigrovat rada Cechu a Slovaku.
Pani Sharpova v dopise z 26. dubna 2004 zaslanem tajemnici sdruzeni Radmile Locherove za tento dopis podekovala.
rl
***
Kulturni zpravodajstvi
Ceske filmy oceneny v Houstonu

Houston/Praha-mzv/ctk-Filmy Neverne hry Michaely Pavlatove a Jedna ruka netleska Davida Ondricka byly koncem dubna oceneny na mezinarodnim filmovem festivalu WorldFest v Houstonu ve state Texas. V kategorii hranych zahranicnich filmu ziskaly Neverne hry jednu ze tri zvlastnich cen poroty, spolu s madarskym snimkem a filmem izraelskeho rezisera. Stribrnou cenu pak ziskal Ondrickuv film Jedna ruka netleska. Do letosniho 37. rocniku se prihlasilo vice nez 800 snimku z celeho sveta, ktere soutezily ve 12 kategoriich. WorldFest Houston byl zalozen v roce 1961 a po San Francisku a New Yorku se stal tretim nejvetsim souteznim mezinarodnim filmovym festivalem v severni Americe.
***
Milos Forman byl cestnym hostem na festivalu v Cannes
Pariz-mzv/ctk-Cesky reziser Milos Forman byl cestnym hostem dne Evropy, ktery 18. kvetna zorganizoval Mezinarodni filmovy festival v jihofrancouzskem Cannes a Evropska unie a ktery ma podporit rozvoj evropskeho filmu. Stejne jako 25 ministru kultury clenskych zemi unie vystoupi po znamem schodisti festivaloveho palace a zucastni se projekce evropskeho filmu. Ministri kultury se budou podilet i na debate na tema "Stat se filmarem v Evrope" spolu s Formanem a dalsimi filmari.
***
Manzele Svankmajerovi vystavovali v Plzni
Plzen-mzv/ctk-Prurez svoji tvorbou predstavili v plzenske mestske galerii surrealisticky vytvarnik, scenarista a reziser Jan Svankmajer a jeho manzelka Eva. Nadzemni i podzemni prostory galerie zaplavily obrazy, kolaze, kresby, loutky, keramika, rekvizity z filmu a dalsi artefakty. V Plzni vystavovali manzele poprve. Rozsahla expozice, v niz bylo shromazdeno na 240 umeleckych del, zahrnuje dila, ktera vznikala od 60. let minuleho stoleti az do soucasnosti.
***
Ostravskemu pisnickari J. Nohavicovi aplaudovalo varsavske divadlo
Varsava-mzv/ctk-Preplnene varsavske divadlo Roma aplaudovalo ceskemu pisnickari Jaromiru Nohavicovi. Do Polska Nohavica zavital na nekolikadenni turne. Dalsi koncert ho ceka v Krakove a ve Vratislavi zahraje na prestiznim festivalu autorske pisne. Ve Varsave zahral hlavne skladby z desky Divne stoleti, ale publikum nadsene tleskalo i jeho pisnickam z posledniho alba Babylon. K hostum koncertu se Nohavica snazil promlouvat polsky, sve texty ale zpival cesky.
***

Navrat na hlavni stranu