Navrat na hlavni stranu

Velikonoce v Jeruzaleme, u Plastiku a v Gibsonove filmu
Film The Passion of the Christ trha rekordy pokladen, diskutuje se o nem nejen na strankach denniho tisku, ale i na strankach internetu. Ba co vice, mluvi o nem i normalni lide v kavarnach. Hovori o nem i lide, kteri bezne do kina nechodi. Neni to zkratka bezny film. Kdyz jsem se chtel pokusit ziskat pravo na publikovani obrazku z filmu, nedostal jsem se ani po nekolika hodinach k nekomu, kdo by mi povoleni dal, coz pri Drabinskeho Evangeliu podle Jana nebylo problemem. I kdyz jsem ve skrytu duse doufal, ze zvitezi misionarsky altruismus a ze copyright na film ci fotky z nej bude chybet. Misto toho jsem se dovedel, ze jiz jsou ohledne copyrightu urcite soudni spory.
Ale takove veci se stavaji. Pamatuji se, ze jsem v osmdesatych letech dohodl s panem Zasterou vysilani Pasiji od Plastiku Hlasem Ameriky. S radosti jsem to volal Vratovi Brabencovi a ten me oznamil, "At si prectou zadni stranku obalky. Je tam jasne copyright." A Pasije Plastiku se nevysilaly.
Vlastne bych si ani na tuhle prihodu nevzpomnel, kdybych v kine nepotkal Paula Wilsona, ktery Pasije Plastiku produkoval v roce 1980. Sel prave z filmu Good bye Lenin. Kdyz jsem mu rekl, ze jdu na The Passion of Christ, trochu ho to prekvapilo a nevidel jsem nadseni, ze by on chtel film videt.
Nebyl jedinym, rada nasich znamych odmitla film, protoze je tam prilis nasili. Naturalisticke ukazani bicovani Krista jim svym zpusobem dava za pravdu. Jenze pohledneme-li na obrazy starych mistru, pak tam muzeme spatrit podobne sceny a nikdo je neobvinuje z toho, ze propaguji nasili. Jiste jsou zde sokujici sceny, ale je nutne si uvedomit uhel pohledu. Nasili neni propagovano, jako tomu je ve filmech, kdy jsou na jedne strane "dobri hosi" a na druhe "gangsteri". Presto je obraz nasili trochu zjednoduseny. Bicujici pacholci to delaji s chuti, takze divak ma pocit, ze se jedna o sadisty a od jejich chovani se distancuje. Zvitezi pocit: "To udelali oni tehdy v barbarske dobe." My bychom se chovali jinak.
V okamziku, kdy si ma lid vybrat mezi Jezisem a Barabasem, je Barabas vyjadren opet jako psychopat, ale ve skutecnosti mohl byt Barabas velice sympaticky. Divak nechape, proc lid chce jeho osvobozeni. (Navic cele jeho jmeno bylo Jezis Barabas a Pilat se pta, ktereho Jezise chcete propustit Jezise Barabase nebo Jezise Krista? - A. Novotny Biblicky slovnik.) Naopak sympaticky vyzniva postava Pilata, ktery se chova jako moudry politik a ktery nechce pouze nest nasledky sveho pocinani. Nechce neklid. Dobre je vystizena skutecnost, ze "silni politici" velice casto podlehnou tlaku.
Nejsilnejsi momenty filmu jsou okamziky, kdy se prolina "Kazani na hore" s okamziky ukrizovani. Teprve zde lze vysledovat solidaritu s utrpenim druhych. Pokud by tato solidarita byla vice akcentovana, vyznel by film jako protest proti utrpeni, jehoz pricina je velice casto institucionalizovana statem. Lide souhlasi s nasilim, pokud je to ve jmenu spravedlnosti, bezpecnosti, ci jineho idealu. Film by vyznel i jako solidarita s temi, kteri lacni po spravedlnosti, kteri skoncili jako kaciri na hranici, byli ukamenovani v islamskem svete, ci jako solidarita s temi, kteri skoncili v plynove komore. Z filmu neni jasne, z ceho vlastne nenavist vuci Jezisi Kristu vychazi, ale prezentuje pouze dusledky nenavisti.
Vzkriseni, ktere nasleduje je pouze naznaceno, ale totez lze vytknout Pasijim v provedeni Plastiku. Pokud bychom vsak tuto druhou stranu mince Pasijoveho pribehu opominuli nebo nemeli na zreteli, pak nam nejen cely pribeh nebude davat smysl, ale i Velikonoce se tim stanou svatky nesmyslnymi a prazdnymi, pri kterych muzeme nanejvys slavit konec zimy, malovat si vajicka a nikoliv oslavovat navrat zivota. Pak se muzeme dohadovat, jestli se v obrazech starych mistru jedna o mistrne udelane vyjadreni tragicke udalosti nebo o kyc plny nasili. Ve svetle vzkriseni vsak dostavaji tyto udalosti jiny rozmer, daleko sirsi, a film nebo hudba zachycuje pouze nepatrnou cast, pouze jednu barvu, jeden odstin z tohoto spektra.
Z filmu The Passion of Christ rozhodne neodchazime s veselou mysli, ale zaroven z nejakeho duvodu si prejeme "Vesele Velikonoce!" a v nasledujicich dnech bychom se meli zamyslet proc.
Ales Brezina
***

Navrat na hlavni stranu