Navrat na hlavni stranu

Jevistni sklerotikon Svestka s Ladislavem Smoljakem
Cimrmanovska hra v premiere 30. dubna

Jeste dnes si zive vzpominam na velike debaty kolem vyberu hry s hostujicim hercem. Kdo jiny nez Pavel Kral prisel pred sedmi lety s navrhem, ze by to tentokrate nemusela byt zadna klasika a ani jina psychologicka "klada", ale naopak lehky a simrajici humor cimrmanovsky. Ze je sice osobity i osobitym zpusobem podavany, ale ze jednoduse zabira, jako ostatne vsechno, co od panu Ladislav Smoljaka a Zdenka Sveraka doposud vzeslo.
Torontska komunitni divadelni spolecnost se malem roztristila na dva tabory. - Jedni, co tvrdili, ze nemame pro takovy humor divaky, ze to, co delaji ti z Divadla Jary Cimrmana (dnes) na Zizkove v Praze vlastne ani za divadlo nepovazuji, a kdesi cosi... Ti druzi zase byli nadseni natolik, ze to cloveka az nutilo k chladnemu uvazovani, jestli to obe neni tak trochu ode zdi ke zdi. Nicmene namet vyhral. Namet a nadherne napsana hra z doslova domaciho prostredi. Vzpominate na Zaskok?
Cimrmanova hra o nestastne premiere hry Vlasta. To byl doslova balzam na ochotnickou dusi hereckou. V ni tolik povestny cesky smysl pro humor jenom jiskril. Premieru mela hra 4. rijna 1994, my jsme ji uvedli na scene Noveho divadla 16. kvetna 1997 pod rezijnim vedenim Pavla Krale, a samozrejme s Ladislavem Smoljakem v hlavni roli profesionalniho herce Prachenskeho.
Nu a dnes stojime ne pred rozhodovanim "jestli ano nebo ne" - tento proces jsme si odbyli jiz tehdy - ale abychom se pripravili na prijezd mistra slova a humoru, pana Ladislava Smoljaka. Pomysleni, ze nase pozvani prijal, nas hreje primo u srdce. A mozna i proto pan Smoljak pozvani prijal rad, ze sam kdysi prosel co by amatersky herec horkou touhou stat na prknech, ktera znamenaji svet... Ma k nam zrejme jakysi otcovsky vztah.
Ve svych osmnacti letech se uchytil u ochotniku v Holesovicich, v ochotnickem spolku mestskych jatek (jak doznava v zajimave knize autoru Ticheho a Jezka s nazvem Sest z sedesatych): "Tak tam me vzali, ponevadz zrejme nemeli lidi..."
A dale z tehoz na jine strane, kde se L. Smoljak otevira vice: "Nikdy jsem si nerekl, ze divadlo pujde stranou a ze budu delat muziku. Ja dal muziku do sluzeb divadla, kde jsem jeste mel moznost mluvit, vymejslet legracky. To v muzice nejde. Tam mohl byt smesny nebo komicky nanejvys text, ale tim to haslo.
Vlastne az do dneska jsem zavisly na verbalnim humoru. Nejsem rozeny komik jako treba Pepa Dvorak. Kdyz hral v Semaforu Polednici, mohl rici cokoli a lidi se smali. Stacilo zahuhlat "Dej sem dite!" a divadlo bouchlo. Kdybych prisel na jeviste ja a zahuhlal "Dej sem dite!", tak se to neobejde bez pocitu trapnosti. Ma - na rozdil ode me - charizma, ktere ma spravnej komik mit.
Treba Vlasta Burian velice casto nastupoval tak, ze rekl za scenou tim svym nosovym hlasem prvni vetu, a jeste se neukazal na jevisti, uz se lidi smali.
Tohle charizma komika ja nikdy nemel, takze jsem pochopil, ze musim mit pointy, jestli chci rozesmavat lidi, o coz mi vzdycky slo."
Vratme se ale zpet ke Svestce. Tuto hru uvedli cimrmanovci na domaci scene poprve 12. listopadu 1997. Velice dobre si pamatuji na to, jak jsme vyzvidali, o cem to vlastne je. V podtitulu nese dovetek, ze se jedna o jevistni sklerotikon. Nemusime zaklad slova ani dlouze vyhledavat ve slovniku, abychom pochopili, oc jde.
"Delame si legraci sami ze sebe," rika reziser Noveho divadla Pavel Kral, ktery ma mj. stejne vrely vztah k intelektualnimu humoru jako k rezii takovychto del. "Zaskok byla fantasticka hra z naseho prostredi, z prostredi amaterskeho divadla, Svestka hovori o nas vsech, o nasem zapominani, o nasi skleroze. Jednoduse v urcitem veku zapominame, s tim se neda nic delat. Musime s tim zit. Zapominame my herci, stejne jako i divaci. A jestlize mame smysl pro humor, tak se budeme vsichni bavit, jestlize jej divaci mit nebudou, tak nam budou za tu hru nadavat, ale mozna nez skonci, uz nebudou ani vedet, co nam vlastne po predstaveni chteli. Obe hry jsou nadherne take proto, ze jsou ze zivota a o nas."
Cimrmanovsky humor je tak trochu jiny nez ten klasicky - v cimrmanovskych hrach autori mystifikuji divaka, predhazuji mu nezasadni veci jako podstatne, duraz je polozen na absurdite a recesi a na intelektualnim slove. Take cimrmanovske herectvi je jine nez to klasicke, hra nesleduje dej, ale slovo: "Herectvi je tak trochu zvlastni, totiz vubec se nehraje. Slovo, text je tak silny a tak vynikajici, ze je naplnujici, staci. Inscenace nepotrebuji jine berlicky v podobe grimas ci stylizovaneho hlasu," objasnuje podstatu cimrmanovskych her reziser. "A proto jsem take hledal do obsazeni roli typy hercu a ty, kterym je dobre rozumet a maji nosny hlas. A patricny vek, nebot predepsano je obsazeni starsi vekovou kategorii." Jak jsem uz nekolikrat uvedla, Pavel Kral, milovnik intelektualniho humoru, a toho cimrmanovskeho zvlast, se ujal rezie. Zdalo by se, ze prevzata rezie je vyhra, protoze uz je vlastne vsechno vymysleno, mouchy vychytany mnoha reprizami, kostymy overeny praxi, rekvizity opravdu jenom ty, bez kterych by to proste neslo, ale to se jenom zda na prvni pohled, protoze: "Je to horsi, nez kdyz si clovek nareziruje hru sam. Novy reziser se totiz musi vzit do predstavy toho predchoziho a musi ty svoje absolutne potlacit. Hostujici herec k nam prijede do uz nacvicene hry a odehraje si roli tak, jak je zvykly na domaci scene. Nema cas se preucovat aranzma, pohyb na scene, eventualne kraceny ci prepracovany text. A udelat to presne podle predlohy je tezke - at se koukas na kazetu desetkrat ci padesatkrat, vzdycky ti neco utece, musis se vracet, nastudovavat nanovo. A na puvodnim pojeti nemohu nic menit, i kdybych mel tisic jinych predstav, musim absolutne respektovat tu originalni - proste hostujici herec prileti a musi se do nami zhotovene "boty" jenom nazout. A cim pohodlneji, tim lepe pro hru samotnou. Ostatne, od doby, kdy k nam zacali herecke veliciny jezdit, se uroven naseho amaterskeho herectvi zvysila, a to je ta druha dobra stranka nasich prevzatych her s hostujicimi herci," uzavira.
Zbyva jeste dodat, ze premiera jevistniho sklerotikonu Svestka se kona v patek 30. dubna ve 20 hodin v nasem znamem Auditoriu Joseph Workman na Queen St. West v Toronte, reprizy v sobotu 1. kvetna v 16 a ve 20 hodin a v nedeli 2. kvetna jen v 16 hodin. A co musim zduraznit - rezervace jsou opravdu nutne. Pres den volejte na tel.: 416/363-6786, vecer pak na: 416/463-3182. (A prominte mi toto upozorneni k rezervacim, ale mnohym telefonatum neni moc rozumet, a proto se primlouvam za ty, kteri rezervace zpracovavaji: budte tak hodni a budte strucni, mluvte nahlas, pomalu a zretelne, uvadejte jmeno, datum, hodinu a pocet listku. To uplne staci! A kdyz chcete rezervaci potvrdit, svoje telefonni cislo zretelne do zaznamniku nadiktujte.)
Vera Kohoutova

Navrat na hlavni stranu