Navrat na hlavni stranu

Knizni nedele jaka ma byt ...
Ne nadarmo se rika, ze knizka je nejlepsim pritelem cloveka. Slogan vice nez otrely ma vsak pravdivy zaklad: potvrdil to zivot sam. S knizkou se setkavame jiz od svych prvnich krucku do zivota. Je to prave knizka, ktera nam otevira svet. A je to take knizka, ke ktere se utikame, kdyz nam neni zrovna nejlepe. Je to knizka, ktera pohladi, poradi, zavede nas na cestu dobrodruzstvi stejne jako na cestu vedeni ci fantazie. Prave knizka nas vzajemne sblizuje ­ i kdyz se zdalo, ze pocitace by ji mohly vytesnit. Vidite, nestalo se tak. Knizky si ziji ten svuj vlastni zivot a my jej radi prebirame a snazime se jej prizpusobit na vlastni podminky. V knizkach jsou nase vzory a my je vyhledavame, abychom se s nimi ztotoznovali anebo abychom je nasledovaly. Knizky nam pomahaji nalezat reseni dulezita i mene dulezita... Jedna knizka prelozena do stovky jazyku dokaze spojit citeni vyznavacu treba stejne viry, stejneho spisovatele ci vedce. Pohledme jen, jak je zivot knizky bohaty. Urcite se nemylim, kdyz tvrdim, ze svet zacinal mit k sobe blize diky knihtisku, jehoz vynalezce Johannes Gutenberg v roce 1450 ani nemohl tusit, jakou vec dava lidstvu do rukou. Byla to asi takova senzace jako dnes pocitac s internetem.
Snad pro jejich duchovni silu chovame ke knizkam neskonalou uctu a bereme kazdy vytisk do rukou s jakousi tichou vaznosti a soustredenim. Ocima se vnorujeme do jejich deje, abychom zjistili, zda bychom se chteli do jejich stranek ponorit cele. Kultivovany clovek ctenare z jeho soustredeni nerusi, uctivajic tak nikym nepsany zakon, ze soustredeni ctenarovo se musi chranit jako spanek ditete. Ostatne, ctenar stejne okoli nevnima - jeho mysl tancuje, beha po stranich, lusti jinotajne zahady, bada nad nevyresenym ukolem, komponuje skladbu ci vymysli akuratni slova ke svemu pomyslnemu libretu. Knihy se nevyhazuji, ani nepali, knihy se jednoduse "preposilaji" dale anebo rovnou daruji.
Snad prave proto se dvakrat do roka poradaji Knizni nedele na Masaryktownu. Ta prvni pripada na brezen ­ letos byl Knizni nedeli venovan 14. brezen, tu podzimni ocekavejme ve druhe puli zari. Hlavni organizatorkou je Julie Novotna z Masarykova ustavu, a pridavaji se k ni dobrovolnici z rad MMI anebo i ti, co tuto akci povazuji za prinejmensim uzitecnou. Restaurace Praha na Masaryktownu, kde je o hosty vzdy dobre postarano, uz zazila ledajake akce, a nutno dodat, ze Knizni nedele patri vzdy k tem vice navstevovanym. I kdyz se tam nejcasteji setkavame se stejnymi lidmi, tentokrate tomu bylo prece jenom jinak ­ ke znamym milovnikum ceske knihy pribyli novi napr. z Hiltonu, Newmarketu, Kitcheneru, Bramptonu, Hamiltonu i z Cambridge. A meli se v cem prebirat - na stolech se seslo pres 1200 svazku knih vseho druhu - od ucebnic pres romany i z Cervene knihovny, bibliografie, detske knihy, poezii az k divadelnim hram pro nejmensi od Mateje Kopeckeho. Byl to raj pro ty, kteri si chteji doplnit knihovnu treba o svazky Capkovy nebo o Zeyera, ci o mnohe svetove spisovatele.
Nu a proc si navstevnici pro knizky jezdi? Nejcastejsi odpovedi v nasi male ankete bylo, ze i pres vice jak petatricetilety pobyt v kanadske emigraci jim ceska kniha stale jeste rika vice nezli ta napsana anglictinou, ze se radi vnoruji do starych ceskych dejin anebo ze miluji urcite ceske spisovatele.
Takze, jestlize mate doma knihy, ktere byste radi nabidli jinym, nevahejte, prijima je pani Novotna a uskladnuje je do doby dalsiho knizniho trhu na Masaryktownu, aby s ochotniky, mezi nimiz tentokrate byli Libuse Melecka, Jana Sabek, Danuse Janoudova, Vera Rollerova, Petr Kohout a necekane pribyvsi i rodina Hamvasova, pripravila dalsi Knizni nedeli. A jak si organizatori pochvalovali, tato patrila k tem nejvice navstivenym a nejvice prinosnym vubec.
A dovolim si jediny dotaz: Myslite si, ze byste priste mohli byt nejen mezi nakupujicimi, ale i mezi dobrovolnymi organizatory? Tam je kazde ochotne ruky skutecne zapotrebi.
Vera Kohoutova

Navrat na hlavni stranu