Navrat na hlavni stranu

Na okraj
Jan Waldauf - 75

Duben je mesicem sokolskych, ale nejen sokolskych, narozenin. Mezi temi, jichz narozeniny oslavujeme, je hamiltonsky farar Josef Sach, mimoradne uspesny podnikatel a podporovatel Osady Sv. Vaclava i Torontske univerzity Jan Matejovic, sokolska pracovnice J. Beckova a jeden z nasich nejvyznamnejsich, Jan Waldauf.
Jan Waldauf letos oslavi sve 75. narozeniny. Narodil se 8. dubna 1929. Od detstvi sokoloval. Svou lasku k Sokolu zdedil od sveho otce, vyznacneho sokolskeho pracovnika, ktery stravil valku v koncentracnim taboru, vratil se domu s podlomenym zdravim a brzy zemrel. Od sveho prichodu do Kanady v dubnu 1949 Jan Waldauf udelal doslova stachanovsky kus prace (doufam, ze ho tato poklona [?] pobavi). Zacal na farme, kacel stromy, pracoval jako ucetni. V roce 1963 nastoupil u Dunnwoody & Company a dvanact let pozdeji u Mitsui & Co. (Canada) Ltd., odkud odchazel do penze jako vice-prezident. Jan Waldauf pracoval temer ve vsech krajanskych organizacich, nejvice v Sokole. Jednota Toronto, Kanadsky Sokol a Sokol v zahranici navzdy zustanou jeho dluzniky. Ma velke zasluhy i o Ceske a Slovenske sdruzeni v Kanade. Byl iniciatorem mnoha akci (na priklad dusickove navstevy sokolskych hrobu) a ujal se - po onemocneni Frantiska Klimese - pripravy programu pro schuzky senioru. Prejeme mu dlouhou radu stastnych roku.
***
Setkani prof. Jiriny Siklove s torontskymi krajany
Profesorka Siklova ma obdivovatele nejen v Ceske republice, ale i v Kanade a vsude, kde ziji krajane, kteri znaji jeji postoj za komunistickeho rezimu i po sametove revoluci.
Pri sve nedavne kanadske navsteve se vedle pracovnich navstev na univerzitach v Toronte a Britske Kolumbii, 12. brezna setkala v kostele sv. Vaclava i s torontskymi krajany. Jeji nazor na vyvoj v Ceskoslovensku - vcetne analyzy duvodu rozdeleni Ceskoslovenska - se prilis nerozchazel s nazory pravdepodobne vetsiny pritomnych: Po jejim soudu Ceska republika promarnila hospodarsky naskok, ktery zdedila po prvni republice a ktery si zachovala i behem Druhe svetove valky. Mravni korupce, zanechana komunistickym rezimem nebyla zdaleka vymycena. Vinu za celkem nepriznivou hospodarskou situaci nesou predevsim obcane sami: nepochopili, ze prosperita si vyzaduje usili, tvrdou praci. Jeji pohled na ceskou situaci je v mnohem podobny nazoru ruskych pozorovatelu na situaci v Rusku. Na priklad predsedkyne strany Demokraticka Unie, Valeria Novodvorskaja, vini za ruskou situaci rusky narod, ktery ocekaval blahobyt zadarmo bez jakehokoliv vlastniho usili a ktery kdyz zjistil, ze kapitalismus a demokracie nejsou pouze plne vykladni skrine, ale take tvrda prace a ze (zapadni zeme) maji bohate i chude, okamzite se odvratil od demokracie, slovo demokrat se stalo synonymem se slovem lump, a lide dobrovolne odmitli svobodu. Prof. Siklova rovnez souhlasila s postrehem Lubose Frynty, ze jednim z problemu dnesni ceske spolecnosti je, ze ji chybi jednotici idea. Problem, ktery ovsem neni vzdaleny ani Kanadanum. Vyznacny kanadsky novinar, hledajici definici Kanadanu, dospel k zaveru, ze Kanadane jsou lide, kteri ziji v Kanade.
Navsteva Prof. Siklove patri mezi nejpodnetnejsi, ktere jsme z Ceske republiky meli.
Josef Cermak

Navrat na hlavni stranu