Navrat na hlavni stranu

Prohlaseni Etickeho fora Ceske republiky k tragicke udalosti ve Svitavach
Eticke forum CR poklada posledni tragicke napadeni pedagoga ucnem za vyusteni lhostejneho pristupu spolecnosti k hodnotove orientaci a vyvoji osobnosti mladeho cloveka. Zaklady takoveho pristupu byly polozeny jiz v minulych obdobich; vyznamne se, bohuzel, prohloubily v poslednich letech jako vysledek nespravneho pochopeni svobody. Spolecnost nesmi rezignovat na predavani tradicnich zasad mravnosti a etiky mlade generaci.
Vyzyvame nase spoluobcany, jejich organizace i ustavni cinitele, aby se zasadili o obnoveni mravni vychovy ve skolach i v rodinach. Eticke forum CR, obcanske sdruzeni, ktere usiluje o mravni a duchovni obrodu, jiz nekolik let systematicky skoli ucitele, aby mohli fundovane vest zaky zakladnich a strednich skol, a netradicni zazitkovou metodou v nich upevnovat pro socialni principy mezilidskych vztahu. Takto pojata eticka vychova se u nas nepovinne uci zatim na malem poctu skol, vysledky jsou vsak velmi dobre. Posiluje dustojnost mladeho cloveka, vede k laskavym mezilidskym vztahum, pestuje pozitivni vlastnosti cloveka a uci tolerantnimu a soucitnemu chovani k druhym. EF zada verejnost, aby podporila zamer ucinit z eticke vychovy trvalou soucast vychovneho procesu.
Blizsi informace: www.etickeforumcr.cz
V Praze 3.3. 2004
Za EF CR Ing. Stanislav Chylek, tiskovy mluvci
Tel.: sekretariat ­ M. Zaludova, 220 397 282
***
Projekt Nova Evropa
Sestileta spoluprace mezi Torontskou univerzitou a Masarykovou univerzitou v Brne prinesla cerstve ovoce. Diky nekolikamesicnimu usili Dona Sparlinga z Rektoratu Masarykovy univerzity, Roberta Austina z Centra pro ruska a vychodoevropska studia a zamestnancu Woodsworth College pri Torontske univerzite se v kvetnu tohoto roku bude v Brne konat letni skola nazvana Nova Evropa: kultura, politika a spolecnost ve stredni Evrope. Masarykova a Torontska univerzita maji jiz za sebou vice nez sest let uspesnych vymennych programu a stazi. Projekt Nova Evropa je vsak prvni spolecnou letni skolou. Tato letni skola je vyznamna nejen tim, ze je prvni v poradi, ale take svym kurioznim nacasovanim. V kvetnu, tedy v dobe konani letni skoly Nova Evropa, Evropa skutecne nabude novych rozmeru pripojenim deseti kandidatskych zemi k Evropske unii. Jinymi slovy, konani i nazev letni skoly maji svou symbolickou dimenzi, a sice jsou nejen urcitou oslavou plodne spoluprace dvou univerzit, ale take toho, ze Masarykuv sen o Nove Evrope je o krucek bliz svemu naplneni.
Ucelem letni skoly je priblizit studentum z Torontske univerzity (ale i dalsich severoamerickych vysokych skol) slozitost a hloubku politicke, ekonomicke a spolecenske transformace, kterou zeme stredni Evropy prodelali a prodelavaji po rozpadu komunistickeho bloku. Cesko, Slovensko, Madarsko a Polsko jsou ctyri zeme, na ktere jsou seminare letni skoly zamereny. Osnovy jsou rozcleneny do tri modulu.
Prvni modul se bude zabyvat restrukturalizaci nejvyssich politickych, ekonomickych a bezpecnostnich instituci. Podtitul tohoto modulu: Navrat do Evropy napovida, ze mezi hlavni temata bude patrit zacleneni do Evropske unie, problemy s harmonizaci pravnich radu jednotlivych zemi s evropskou aquis communautaire, a otazky bezpecnosti v kontextu pripojeni k Severoatlanticke alianci na strane jedne a hrozby teroristickych utoku na strane druhe.
Druhy modul se bude snazit studentum objasnit zmeny na nizsi, tzv. "grassroots" urovni.
Hlavnim cilem tohoto modulu bude poukazat na spolecenske, politicke, ekonomicke ale i kulturni zmeny, ktere jednotlive zeme prodelaly po padu komunismu. Studenti se dozvi o tezkostech tykajicich se demokratizace, prechodu k trzni ekonomice a neblaheho spolecensko-kulturniho dedictvi z obdobi komunisticke nadvlady, ktere tuto mnohovrstvou transformaci znacne zpomaluje.
Posledni modul letni skoly zaostri akademicky drobnohled na vztahy mezi vetsinovou a mensinovou spolecnosti v jednotlivych zemich. Slozita dilemata souvisejici s Romy, sudetskymi Nemci, zidovskymi a madarskymi mensinami budou nastinena a rozebrana z normativniho pohledu liberalni demokracie. Jinymi slovy, studenti se nejdrive obeznami s demografickymi a etnografickymi udaji o jednotlivych skupinach. Pote si nastuduji nekolik liberalnich, ale i konzervativnich normativnich teorii zabyvajicich se mezi-etnickymi vztahy. V zaverecni casti tohoto modulu budou mit studenti moznost aplikovat tyto teorie na konkretnich normativnich pripadech. Mezi takovymi pripady budou lechtive otazky souvisejici s integraci romske mensiny, navratu majetku sudetskym Nemcum, prav madarske mensiny na Slovensku a spolecenske ocisty zidovske komunity v Polsku.
Petr Kafka
Autor se narodil 18.12. 1975 v Pardubicich, v r. 1999 dokoncil studia na Filosoficke fakulte Masarykovy univerzity v Brne (katedra filozofie/anglistiky a amerikanistiky), 2000-2001 studoval na katedre Studii nacionalismu na Stredoevropske univerzite v Budapesti a soucasne dokoncuje doktorandske studium na katedre Politologie na Torontske univerzite. Tema jeho disertacni prace: Imigracni politika stredoevropskych zemi.

Navrat na hlavni stranu