Navrat na hlavni stranu

Poezie, v niz slovo hreje i mrazi zaroven
Som rad, ze sa na taku dialku citime, pretoze kolisku si nikto nevybera, tu kazdy dostane do daru. Ten dar si nemusi po regrutsky davat za klobuk. Avsak bude ho niest ako amulet v blizkosti srdca, napsal mistr poetickeho slova Milan Rufus do Toronta tem, kteri se o sireni jeho dila zaslouzili. Pozdravujem vas vsetkych, ucastnikov tohoto vecera, tejto drobnej snimky, ktora sa tiez vmesti do amuletu alebo dokonca pod vicko na prsteni. Pozdravujem vas a dakujem vam.
Nevsedni setkani s tvorbu soucasneho slovenskeho basnika Milana Rufuse pripravila skupina milovniku poezie pod vedenim Valerie Tothove na sobotni vecer 28. unora do haly lutheranskeho kostela Sv. Lukase v Toronte. Vecer poezie nesl nazev Pocta basnikovi a byla venovana basnikovym petasedmdesatinam, ktere oslavil na sklonku lonskeho roku.
Milan Rufus se narodil v Zavaznej Porube, kde take vychodil lidovou skolu, a odmaturoval v roce 1948 na gymnaziu v Liptovskem Mikulasi. V letech 1948-1952 studoval slovenstinu a dejepis na FF UK v Bratislave, kde po ukonceni studia zustal jako pedagog a prednasel dejiny slovenske a ceske literatury. Ve skolnim roce 1971-1972 pusobil na univerzite v Neapoli. Nyni zije v Bratislave.
Debutoval basnickou sbirkou Az dozrieme (1956), ktera znamenala vyrazny posun doboveho chapani poezie. Svoje juvenilie, ktere kniznimu debutu predchazely, publikoval mnohem pozdeji ve sbirkach Chlapec (1966) a Chlapec maluje duhu (1974). Silne socialni citeni i tematicke zazemi pro svoji tvorbu prokazal ve sbirkach Zvony (1968) a Ludia v horach (1969), Stol chudobnych (1972), Koliska (1972, s fotografiemi M. Martinceka), Koliska spieva detom (1974) a Hora (1978) - a tak bych mohla jmenovat celou radu basnikovych del, az k tem nejposlednejsim, k nimz se radi napr. kniha lyrickych miniatur s poetologickym pozadim krestanskych modliteb Modlitbicky (1992), ktera vysla ve vicero reedicich i s rozsirenym obsahem pod nazvem Nove modlitbicky (1994). Podobnou tematiku s motivickym zazemim dialogu ditete a otce ma i kniha Pamatnicek Modlitby za dieta (1995). Filozoficko-meditativni charakter ma basnicka sbirka Neskory autoportret (1992), v niz basnik sumarizuje prozitou skutecnost, stejne jako i sbirka Citanie z udelu (1996). Nevinnost jako prislib vytouzene harmonie oslavuje v osobni basnicke zpovedi Zalmy o nevinnej (1998).
Kazdy, kdo mel moznost setkat se s tvorbou Milana Rufuse, pochopi, proc v tom malu, co si s sebou pri uteku do emigrace manzele Tothovi vzali, byly prave nemnohe knizky tohoto basnika. Dnes jejich kolekce obsahuje na dvacet devet jeho sbirek. "Kdykoliv za nami nekdo ze Slovenska pricestoval, prali jsme si nejakou knizku od tohoto umelce. Kdyz jsme pak uz mohli vycestovat, porizovali jsme si je sami," rekla pani Tothova, v tomto poradu autorka scenare a reziserka. A tak se mohla dnes, pri vyberu basni, cim probirat.
Co pro Dusana Totha znamena poezie? "Poezie je moje laska jiz od detstvi. Vzdy me nejakym zpusobem pritahovala. Mozna proto, ze jsem v ni pokazde objevoval basnikovo srdce, ze jsem mohl poznavat pocity, myslenky a nazory druheho cloveka a s mnohymi se treba i ztotoznit a potom je interpretovat," rekl mi ucinkujici v tomto programu, jinak emeritni knez v lutheranskem kostele Sv. Lukase. Podle nej genialita basnikova spociva v tom, ze umi velice citlive vyhmatnout tlukot srdce cloveka a tep celeho naroda. "A jeho Motlitbicky jsou tak uzasne proto, ze se identifikoval se svoji dcerkou Zuzankou, ze dokazal naslouchat jejim citum. Jemu se podarilo neco nevsedniho, kdyz vesel do sveta toho druheho a dokaze v nem i zit. Rufus je skutecne genius lidskosti, je skvost, kterym Slovensko bylo obdarovano Panem Bohem. Rufus je jeden z nejvetsich basniku, kteri v soucasnosti na Slovensku ziji."
Recitatorka Sona Almanova definovala poezii jako neco, co prysti primo ze srdce: "Jsou to slova, v nichz je obsazen cit, jakakoliv emoce, je v nich obsazena myslenka zivota. Poezie nejsou jen jednoducha slova, poezie je neco vice. Neco, co se mnohdy slovy ani vypovedet neda. Pan Rufus pochazi ze stejneho kraje jako ja, jeho poezie je mi snad prave proto velice blizka. A snad take proto, ze jeho kredem je: V jednoduchosti je krasa. Tedy kazde slovo v basni je jedna velmi hluboka myslenka."
Martin Dancovsky, ktereho zname predevsim z Noveho divadla v Toronte, neni v poezii, jak bych to rekla, tak dobre zabydlen jako v divadle: "Doma jsem se poezii vubec nevenoval. Poprve to bylo az v roce 2002 s Jirkou Grosmanem v jeho pasmu poezie a hudby. To jsem byl v Kanade teprve pul roku. O Milanu Rufusovi jsem vedel, ale nikdy jsem se jeho tvorbou nezabyval. Dnes vim, ze jeho basne musi clovek pochopit, a az potom zjisti, ze se skladaji z tech nejjednodussich slov, jaka clovek zna, a ze svou jednoduchosti jsou neuveritelne silna. Par slovy umi rici takovou pravdu, ze cloveka nekdy az zamrazi..."
K dalsim ucinkujicim patrila take Veronika Teichnerova, ktera basne jako takove prirovnava k lince, jez je chvilemi silnejsi nebo slabsi - podle emoce. Druhym povolanim je vytvarnice, takze jeji prirovnani maji podobu vytvarneho videni. Doznala take, ze ji neni cizi mj. ani cesky basnik Karel Jaromir Erben pro nadherny rytmus basni, ktere maji pri skromnem pouziti vyjadrovacich prostredku hluboky emocionalni dopad.
Vsichni se pak shodli na tom, ze pokud se bude takovy dalsi program pripravovat, radi se ho zucastni. "My jsme uz v duchodu, takze jestli se bude moji pani chtit psat scenare, budu velice stastny, kdyz budu moci pokracovat," znela odpoved pana Totha.
Vecer poezie byl spojen s vystavou obrazu ak. malire Slavomira Breziny, zijiciho na Slovensku. Jeho bratr, ing. arch. Lubomir Brezina z Kanady, se postaral o vyber a usporadani jeho del. Sam potvrdil, ze obrazy odpovidaji nalade a emoci Rufusovych basni.
Nutno dodat, ze s hudebnim doprovodem se pridal Milan Ichniovsky a technicky se o program postaral Peter Dugat.
Pred programem vypustila pani Valeria o ocekavane navstevnosti velice skromna slova: "Mozna nekolik znamych, uvidime," a sal byl docela obsazen sedmdesati priznivci lehkeho slova. Vsem dohromady se podarilo udelat kouzelny vecer, na nemz znela nadherna zpevna melodie mekkeho slovenskeho jazyka. A to je jeden ze smyslu, proc se pokusit o setkani dalsi.
A jestlize byste chteli byt napriste pri tom i vy, pak si rezervujte vecer 24. dubna od 19.30 hodin. Reziserka Valeria Tothova si tentokrate vybrala namet "Basen a pisen sestry jsou". A verte, ze to bude stat za to. Poezie, tak se to jevi mne, totiz osvobozuje dusi. Prijdte si tedy osvobodit svou dusi i s nami.
Milan Rufus: SVET S MAMOU
Mama, to bol nas kazdodenny chlieb,
otec byl sviatok. Roky moje spiace!
Len na pociatku zimy prinasal
murarsky riad a riekol: niet uz prace.
A dovtedy sme zili bez neho
vacsiu cast roka. Byvalo to presne:
par roliciek a kravku vo dvore
opatrovala robotu a piesne.
Na vsetko bolo casu. Na vsetko
a na nic, den bol prudkych dejov plny.
Strhavali nas rano zo spania
do svojho viru jeho svetle vlny.
A vyplavili iba k veceru,
ked zacalo sa nad chotarom stmievat.
Na detskych chrbtoch domov niesli sme
batozky travy, dateliny, dreva.
Bud pochvaleny, kto si namiesal
zazracny napoj protichodnych voni:
radosti, driny, krasy, trapenia...
Ty moje detstvo na zelenom koni!
Vera Kohoutova
(srdecne dekuji vsem, kteri se mi obetave venovali)

***
Klika na Masaryktownu
Klika nam zaklikala v rytmu vzpominkovych melodii v sobotu 28. unora na Masaryktownu. Prijemne vecerni posezeni nas vratilo do dob naseho mladi, na ktere vsichni s tolik znamou a u vsech stejnou nostalgii radi vzpominame. A take tak trochu i idealizujeme. Lanny Rosicky, Stefan Molnar, Zdenek Breuer se svoji zenou Dasou a Lenka Novakova zazneli v pisnich jako To vsechno odnes cas (legendarni pisen, kterou zpival snad kazdy znamejsi americky country zpevak Webbem Piercem pocinaje a Johnny Cashem konce a kterou se vice nez pred ctyriceti lety etabloval Walda Matuska v Semaforu. Mj. ne nahodou si pripomenete puvodni nazev lyricke In The Jailhouse Now), Praminek vlasu, Zivot je jen nahoda, Schody do nebe, Ghost in the House, Summer Time, a vubec ve vsech tech krasnych pisnickach z obdobi pop music ci z dob nejvetsi slavy Greenhornu, pri nichz jsme se kdysi vrteli na diskarnach a koncertech, ci v blues, ktera v nas zanechavala romantickou ci realistickou predstavu o zivote (o nemz jsme tenkrat moc nevedeli, ale chteli vedet hned a vsechno). Jejich blues (a nejen to) Cernej neboztiku... - me ale vzdycky odrovna, jakou ma atmosferu... zejmena s tou Stefanovou foukaci harmonikou. A dojima me mj. i jeho strizlivy az naivni pevecky projev, na ktery nachytal snad kazdeho. A vite, ze to tam sedlo kazdemu z onoho petilistku, ktery nam pripravil vskutku pohodove predstaveni? Je hezke, ze si najdou cas, aby nam ten nas volny zprijemnili. Takze nekdy zase na tom vasem klikani na shledanou. Uz dnes se tesim.
Vera Kohoutova

Navrat na hlavni stranu