Navrat na hlavni stranu

Podivne vitezstvi Blaira Antonina, striptyz na severoamericke hazene a moudrosti Dona Cherryho
Uz jednou jsem tu vypravel o tom, jak se v polovine sedesatych let komunismus zacal liberalizovat a soudruzi chteli objasnit sve postoje mladezi. Jednou prisel na takovou besidku redaktor z Rudeho prava. Naprosto ho znicil dotaz: "Kdyby neco bylo cerne a vsichni vedeli, ze je to cerne, strana by vsak prohlasila, ze je to bile, co by o tom napsalo Rude pravo?" Redaktor stacil zareagovat pouze slovy: "Pochopitelne, pochopitelne, no pochopitelne" a posadil se.
Casy se meni a dnes by otazka mohla znit: "Kdyby neco bylo modre a vsichni vedeli, ze je to modre, jen Tony Blair tvrdil, ze je to zlute, co by se objevilo v nezavisle zprave Lorda Huttona?" Nezavisla zprava, ktera mela objasnit spor mezi verejnopravni rozhlasovou a televizni spolecnosti BBC a britskou vladou dala totiz za pravdu jednoznacne vlade, kterou ocistila, zatimco na BBC nezustal ani chlup, ba ani stetinka cista. Pokud vlada prece jen udelala nejakou chybu, pak to bylo nevedomky, dovedeli jsme se co vsechno v BBC nefungovalo. Hlavne vsak nefungovala cenzura. Cast stareho vedeni BBC odstoupilo. Nove se rychle omluvilo a Tony Blair chce udelat za veci tlustou caru. Problem je ale v tom, ze informace o zbranich hromadneho niceni byla nepravdiva. Kvuli teto informaci se slo do valky a tak je zapotrebi vytvorit novou nezavislou komisi, ktera to opet vysvetli. Tentokrat tyto komise budou dve. Jedna ve Spojenych statech a druha opet ve Velke Britanii. Jmenuji je, jak jinak, americky prezident a britsky premier a pro jistotu vysledky budou znamy az po americkych volbach.
Dopad setreni Lorda Huttona se objevil jiz druhy den. BBC ve vysilani pro zahranici si sveho oblibeneho premiera dala hned do znelky a potichu se "znormalizovala".
A jak se normalizuje v sousednich Spojenych statech, kde media vedena CNN, byla servilni vuci vlade a kde po poklesu volebnich preferenci prezidenta Bushe, nevedi jak otocit kabat. Tam to vzali z jineho konce. Pri americkem fotbalu (pouzil bych slova kopana, ale ona je to spise hazena) se zpevacka Janet Jacksonova jaksi odhalila. (O tomto pocinu informuje lepe Vladimir Cicha z Vancouveru, ktery byl blize cinu a mel tudiz jasnejsi televizni obraz.)
Nebyl to prvni takovy pocin pred televiznimi obrazovkami. Vloni, kdyz Rolling Stones vymitali dabla z Toronta, pouzilo nescetne mnozstvi bosorek pred zraky televiznich kamer stejneho ritualu. Nikdo se nepohorsoval nad nemravnosti techto neopatrnych panen. Naopak ukazalo se to, jako zbran ucinna a do Toronta opet tecou kulturni investice. Podle kanadskych norem pro televizni vysilani, pokud se tak stane po 21. hodine, na tom neni nic spatneho. Pouze by divak mel dostat dopredu patricne upozorneni. To se na Super Bowlu nestalo. Pro budoucnost by tedy stacilo male upozorneni a zakazal bych pro jistotu sportovni prenosy detem do ctrnacti let. (Maji travit volny cas ucenim a ne cumenim na blbosti v televizi.)
Problem je v tom, ze by to mohlo pritahnout jinou skupinu divaku a to tu, ktera nema o hazeni sisatym micem vubec zajem a s napetim by bez uspechu cekala cele hodiny na Janet Jacksonovou. Situace je to zdanlive neresitelna. Ne, tak pro nase jizni sousedy. Ti to vyresili, tak ze budou vysilat oskary chytrohorackym primym prenosem. Vysilat se bude, ale s petiminutovym zpozdenim. Pokud mame informace, puvabna Janet vloni ani letos na oskarech nevystupovala ani vystupovat nebude. Herci a zpevaci vcetne Cher byli vzdy radne zahaleni. Tohle tedy problemem nebylo. Co vsak vloni vzbudilo pozornost byly vyroky nekolika aktivistu proti valce v Iraku a prezidentu Bushovi. Ty ovsem take letos neuvidime. Neuvidime zadny skandal, tudiz se vlastne nemusime divat a autocenzura se postara o zbytek nudy.
Aby nam to zde v Kanade nebylo lito, tak i zde se vlk nazral a koza zustala cela. Nechci rikat, ze Don Cherry vynika inteligenci. Mene inteligentni nez on sam jsou vsak jeho komentare tykajici se evropskych hokejistu. Zkratka prijal roli blba. To vsak nikomu nevadilo. V okamziku, kdy se vsak neomalene pustil do francouzskych Kanadanu, dostal za vyucenou.
Popularita Dona Cherryho je znacna. Hlavne diky tomu, ze divak ma pocit, ze je chytrejsi nez ten inteligent a hokejovy odbornik na obrazovce. Jenze o Donu Cherrym se diskutovalo v parlamentu a tak nezavisla CBC pristoupila k opatreni. ze vylepsi jeho profil a kdyz neco nepatricneho placne, tak to zkratka neodvysila. Jeho porady zkratka predtoci. A Don Cherry ten si zase bude davat pozor na vlastni zobak.
Ne, ze by mi bylo lito Dona Cherryho, ale je zvlastni, jak pomalu prijimame pronikani plizive cenzury do naseho zivota.
Ales Brezina

Navrat na hlavni stranu